Vekil Varank, Dikey İnişli Roket Yarışması’nı izledi Açıklaması

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Dikey İnişli Roket Yarışması’nı dünyada ilk kez Türkiye’da gerçekleştirdiklerine dikkati çekerek, “108 mızıka cümle Türkiye’den bu yarışmaya başvurdu ve 1000’den aşkın gencimiz bu yarışmalarda mücadele etmek üzere arak döktü. Alana gelebilen 10 takımımız burada, onlar dahi peyderpey atışlarını yapıyor.” dedi.

Varank, TÜBİTAK Defans Sanayii Araştırma ve Geliştirme Enstitüsü (TÜBİTAK SAGE) yoluyla TEKNOFEST kapsamında düzenlenen Dikey İnişli Roket Yarışması’nı strateji etti. TÜBİTAK SAGE yerleşkesinde düzenlenen etkinlikte Varank’a, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, Cumhurbaşkanlığı Sayısal Transformasyon Ofisi Başkanı Yüksek Taha Çalıştırıcı, TÜBİTAK Başkanı Hasan Mandal ve TÜBİTAK SAGE Enstitü Müdürü Gürcan Münevver zevcelik etti.

Yarışma öncesinde stantları gezerek tasarlanan roketleri inceleyen Varank, öğrencilerden projelerine ilgili bilgi aldı. Elan bilahare roketlerin dikey iniş gerçekleştireceği alana geçen Varank, matbuat mensuplarının sorularını yanıtladı.

Varank, yarışmanın ilk kez düzenlendiğine meni ederek, serencam dönemde ABD’üstelik roketlerin gene kullanılması ve amudi iniş gerçekleştirmesiyle ilişkin teknolojilerin geliştirildiğini anımsattı.

Bu kapsamda Türk gençlerini bu alana yönlendirmek üzere tıpkısı yarış başlattıklarını anlatan Varank, “Dikey İnişli Roket Yarışması’nı dünyada ilk kez Türkiye’de gerçekleştiriyoruz. 108 mızıka parçalanmamış Türkiye’den bu yarışmaya başvurdu ve 1000’den aşkın gencimiz bu yarışmalarda çabalamak amacıyla arak döktü. Alana gelebilen 10 takımımız burada, onlar bile peyderpey atışlarını yapıyor.” diye konuştu.

Varank, TEKNOFEST’in feza, havacılık ve uygulayım bilimi farkındalığını artırmak için başlatılan tıpkı kombinezon olduğunu vurgulayarak, Türkiye’da daha önce bile yapılan uygulayım bilimi yarışmalarına yenilerini ilaveten etkinlikleri tek bina altında topladıklarını kaydetti.

Bu yıl Türkiye’nin ayrımlı şehirlerinde ayrımlı yarışmaların düzenlendiğine belen eden Varank, “Yonga tasarımından roket yarışmalarına, insansız su şeş araçları yarışmalarından kutup araştırmalarına büyüklüğünde farklı kategorilerde, henüz ortaokul çağından itibaren çocuklarımızı yetiştirmeye çalışıyoruz, farkındalık oluşturmaya çalışıyoruz.” ifadelerini kullandı.

“Yakaladığımız açıktan memnunuz”

Varank, TEKNOFEST’te yakalanan alarga mutlu olduklarını belirterek, 2018’bile 5 bin takımın 150 bin yarışmacının olduğu etkinliği, artık 40 farklı kategoride 150 bin takım ve 600 bin yarışmacının yarıştığı benzeri organizasyona dönüştürmeyi başardıklarını bildirdi.

Türkiye Teknoloji Takımı (T3) Vakfının TEKNOFEST’teki katkılarına değinen Varank, şöyle devam etti:

“Bu düşün ilk defa aynı STK’den çıktı. Tığ bile kamu tarafı yerine destek olmaya çalışıyoruz. Sayısal Dönüşüm Ofisimiz, siber güvenlik anlamında yarışmalar düzenliyor. Defans uran şirketlerimiz farklı kategorilerde yarışmalar düzenliyor. TÜBİTAK, en nazik katkıyı veren kurumlardan biri. Zaten Bakanlığımız T3 Vakfı ile beraber bu işin yürütücüsü. İşte bu vizyonu ortaya koymaya, gençlerin önüne ayrımlı alternatifler koymaya çalışıyoruz.”

Varank, Türkiye’birlikte TEKNOFEST kuşağının mensur edilmeye başlandığının altını çizerek, şöyle konuştu:

“TEKNOFEST ateşiyle Türkiye’birlikte çıktı torunlar feza, havacılık sektörlerinde işlemek istiyor, ilim adamı tevessül etmek istiyor, araştırı geliştirme alanında elan çok himmet göstermeye çalışıyor. Biz dahi onların önünü açarak aslında Türkiye’nin geleceği açısından büyük ayrımsız işe imza atmış oluyoruz. TEKNOFEST kuşağı gümbür gümbür geliyor. TEKNOFEST kuşağı bu ülkenin geleceğini yazacak kuşak olacak. Türkiye’nin muvaffakiyet hikayelerini onlar yazacak. Biz gençlerimize güveniyoruz, onların başarılarıyla hava duyuyoruz ve onları desteklemeye devam edeceğiz.”

“Bütün vatandaşlarımızı çağırma ediyorum”

Bu yarışmalarda arak döken gençlerin 30 Ağustos-4 Eylül’dahi gerçekleştirilecek TEKNOFEST Karadeniz’in finalinde birlikte olacağını dile getiren Varank, Türkiye’nin ciharıyek yanından uygulayım bilimi firmalarının kabiliyetlerini sergileyeceği, mütenevvi çekicilik gösterileri ve etkinliklerin yapılacağı TEKNOFEST’e bilcümle vatandaşları çağırma ettiğini söyledi.

Varank, Amudi İnişli Roket Yarışması’na katılan yarışmacıların roketleri beyninde evire çevire tasarımlar olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

“Çok sunturlu tasarımlar var. Bu işi çok aç bir şekilde nail zinde arkadaşlarımız var, az buçuk daha amatör görüntülü roketlerimiz var amma burada büyük olan, Türkiye’nin ciharıyek yanından gençler takımlarını kuruyorlar, mızıka mücadelesi nedir, çaba gösteriyorlar, SAGE kabilinden balaban ayrımsız enstitümüz üstelik bu tendürüst kardeşlerimize hem ustalık bindi hem mentorluk desteği veriyor. Bunun beraberinde her bir takıma 65 bin liraya büyüklüğünde maddesel bindi veriyor. Bu çoluk çocuk bu alanlara yönelsinler çalışsınlar diye niteleyerek. Onun için beher dinç kardeşimizi başarılı bulduk, beher tendürüst kardeşimizi bile gönlümüzde bir numara car ettik ama bu tıpkısı yarış elbette ki roketlerini yarıştıracaklar, bakalım hangi topluluk birinci olacak.”

TEKNOFEST için ayrıksı ülkelerden talepler geldiğini ve elçi olmak isteyenlerin bulunduğunu anlatan Varank, “Bu talepleri değerlendiriyoruz, seneye hangi ülkede yaparız, arkadaşlarımız iş yapıyorlar. Hele Mutedil Asya’dan Türk dünyasından nazik istek var. Türk dünyasını birleştirici politik adımlar şu anda atıyoruz. Ihtimal kuma aynı etkinliği bütün beraber düzenleyebiliriz.” dedi.

“Elan ilk roket yarışmalarına katma ekipler”

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Çipo, TEKNOFEST yarışmalarının bilcümle heyecanıyla sürdüğünü belirterek, “Zaman amudi iniş yarışmalarındaki ekipleri gördük. Bu ekiplerin serian hepsi roket yarışmasına katma ekipler. Ayrı Ayrı teknolojileri deniyorlar, hepsine başarılar diyoruz.” diyerek konuştu.

Cumhurbaşkanlığı Sayısal Tahavvül Ofisi Başkanı Koç, Icra Vekili Varank ile HackKaradeniz yarışmasında benzeri günlüğüne “siyah şapkalı hacker” olduklarını anımsattı.

Antrenör, TEKNOFEST kapsamındaki yarışmaların Zonguldak, Giresun, Kargaşa, Afyonkarahisar ve Kütahya gibi illerde düzenlenmesinin makro olduğunu söyledi.

TÜBİTAK Başkanı Mandal bile TEKNOFEST coşkusunun seçme yıl ayrımlı kategorilerdeki yarışmalarla yenilendiğini, bu sene TÜBİTAK’ın, planlı 40 değişik kategorideki yarışmanın 15’ini eş güdümlü ettiğini dile getirdi.

Bu yarışmalardan dördünün ilk defa düzenlendiğini anlatan Evlek, “Bu sürece etkili ayrımsız şekilde ulama vermeye çalışıyoruz. Geleceğimizi TEKNOFEST’teki gençlerimizde görüyoruz.” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından, konkur kapsamında tasarlanan roketlerin atışları yapıldı.

Dünyada ilk kez yapılıyor

TEKNOFEST teknoloji yarışmaları kapsamında TÜBİTAK SAGE yürütücülüğünde ilk kez planlı Dikey İnişli Roket Yarışması, dünyada planlı önceki roket itkili iniş yarışması olma özelliğine eş.

Yarışma ile Türkiye’nin gelecek 10 yıldaki teknolojik feyiz kere haritasında yer düz roket itkili baş aşağı sistemleri için lisans ve faziletli lisans seviyesinde eğitim bilimi gören öğrencilerin vukuf edinmesini uydurmak ve gençlere ayrımlı disiplinlerde bilgelik ve tecrübeye eş üyelerle bando halinde dizayn yapma yeteneğini vermek amaçlanıyor.

Birincilik ödülünün 40 bin liralık, ikincilik ödülünün 30 bin liralık ve üçüncülük ödülünün 25 bin teklik olduğu yarışmada, takımların tasarladıkları roketin havada askıda destekleme sistemi (vinç) ile adaptasyonunun sağlanması ve roketin erkin bırakılmasıyla antipatik doğal gaz itki sistemi kullanarak kontrollü bir şekilde yere inmesi hedefleniyor.

Yarışmaya başvuran 108 takımdan mütenevvi anlatım aşamalarını geçen ve atışa adalet kazanan 10 mızıka, TÜBİTAK SAGE yerleşkesinde savaş ediyor.Share: