VEKIL KURUM İLE VARANK, GAYRIMENKUL BASAMAK ASANSÖR FABRİKASI’NIN AÇILIŞ TÖRENİ’NE KATILDI

Icra Vekili Varank: Siyasi rüşvetlerle bizim işimiz namevcut (2)

Konya’dahi kurulacak ‘TÜBİTAK Temiz Enerji İklim Değişikliği ve Sürdürülebilirlik Araştırma Enstitüsü’nün tanıtımı ve iş birliği protokolü imza töreninin ardından bakanlar Amaç Çekicilik ile Mustafa Varank, Yurt Konut Asansör Fabrikası’nın açım törenine katıldı. Üretimlik ile ait hikmet veren Çevre, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanı Erek Gelgel, ‘Fabrikamız, tamamen liyakatsiz atılmış uyumlu, çevre ve iklim dostu. Tıpkısı zamanda kendi enerjisini üretiyor. Yani Türkiye’deki ‘kasaba dostu’ fabrikaların yer fena hâlde örneği. İnşallah fabrikamız; önümüzdeki beş altı sene içerisinde şu anda yüzdelik 75 olan evcil ve millilik oranını 2 sene içerisinde yüzdelik 100’e çıkaracak, 5 milyar dolar ihracata ulaşacak, dünyanın önder 7 asansör firması arasına girecek, onlarla dişe diş bir rekabetle adını ilk sıralara değerli harflerle yazdıracak” dedi.

KURUM: İLK YIL 155 KİŞİ İSTİHDAM EDİLECEK

Icra Vekili Gurur, fabrikada çalışacakların yüzde 20’sinin gençlerden oluşacağını belirterek, “İlk yıl 155 gönül istihdam edecek olan fabrikamız, üretimin beraberinde spekülasyon ve servis hizmet hizmetleriyle bu sayıyı değme sabık çevrim daha da artıracaktır. İlk hedefimiz, 2024 yılı sonuna büyüklüğünde 5 bin, sonrasında ise asgari 15 bin vatandaşımıza, Konyalı kardeşimize istihdam icat etmek. İşte bu noktada buradan aynı sava yöneltmek istiyorum. Fabrikamızda çalışanların yüzdelik 20’si gençlerimizden oluşacak? diye konuştu.

VARANK: YERLİ PATENT BAŞVURULARI YABANCI BAŞVURULARIN ÖNÜNE GEÇTİ

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank bile konuşmasında, 2022 yılı sınai verilerini açıkladı. Varank, ‘Sınai sahiplik alanında bile tığ Türkiye adına her periyot eskimemiş rekorlar kırıyoruz. Demincek buradan ilk kez 2022 sınai mülkiyet verilerini izhar etmek istiyorum. Türk Patent ve Bellik Kurumu’na 9009 patent, 5502 müfit misil, 197 bin 235 marka ve 78 bin 268 dizayn kalkmak üzere 2022 yılında toplamda 290 bin 14 evcil sınai mülkiyet başvurusu yapıldı. Bu başvurulara baktığımızda tıpkısı önceki yıla bakarak evcil nişanci başvurularında yüzde 7, domestik yarayışlı benzer başvurularında yüzdelik 25, yerli bellik başvurularında yüzdelik 12 ve domestik tasarım başvurularında yüzde 32’lik aynı artım gerçekleşti. Türkiye’da şu anda inovasyon anlamında balaban ayrımsız ivme yakaladık ve bu ivme son sürat devam ediyor. 1994 yılından bu yana ilk kez Türk Berat’te yapılan yerel patent başvuruları, yabancı berat başvurularının da önüne önceki oldu. Tığ hoşur bununla de bahtiyar olduk’ dedi.

‘Güney Marmara Hidrojen Vadisi Projesi’ne Avrupa Birliği’nden teknoloji alanında ilk defa büyük mevhibe aldıklarını açıklanan Nazır Varank, ‘Avrupa Birliği’nin haddinden fazla farklı atıfet destekleri var. Biz Türkiye olarak bu destekleri araştırma anlamında şirketlerle üniversitelerle başvuruyoruz. İşte bunların bir tanesinde haddinden fazla cesim ayrımsız muvaffakiyet yakaladık. Türkiye koordinasyonunda 10’u Türk 13 ortağın üreteceği 7,5 milyon euro’su Avrupa Birliği hibesi görünmek için toplam 36 milyon euro’luk ‘Güney Marmara Müvellidülma Vadisi Projesi’ Avrupa Birliği’nden desteklenmeye türe kazandı. Bu projeyle tığ minimum 500 ton müvellidülma ve Türkiye’nin ithalata bağımlılığı olduğu, metanol ve nişadır ruhu türevlerini üretebileceğiz. Antrparantez bor mineralinde hidrojen depolamadaki avantajları, Balıkesir’bile kurulacak sodyum tesisiyle bile geliştirilmiş olacak. Çokça eke tıpkısı proje, enerji şu anda dünyanın gündeminde ve Türkiye olarak ilk defa böyle tıpkısı yıpranmamış teknolojili bire bir alanda şimdiye büyüklüğünde tarihimizdeki genişlik güçlü nazik hibeyi 7,5 milyon euroyu Avrupa Birliği’nden nail olduk’ diye niteleyerek konuştu.

Konuşmaların peşi sıra Yurt Bölük Asansör Fabrikası’nın küşat kurdelesi kesildi.

Share: