Vekil Kirişci, Osmaniye’de eş güdüm toplantısı sonrası açıklamalarda bulundu Açıklaması

Ekincilik ve Orman Bakanı Birim Kirişci, Osmaniye’deki vatandaşların birlikte olduklarını belirterek, “Cumhurbaşkanımızın Hükûmet Toplantısı sonrası açıklamış olduğu desteklerin, küçük ay ayının ortamında ödenmesi üzerine münfail olan kararla, 71,5 milyon teklik ödeme, bu kamer sonuna kadar çiftçilerimizin namına yatırılacaktır.” dedi.

Kirişci, Mekân, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanı Erek Gelgel ile Osmaniye İl Güllabi Komutanlığı’nda düzenlenen koordinasyon toplantısı sonrasında yaptığı konuşmada, burada hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diledi.

“Asrın felaketi” olarak nitelendirilen depremin dünyada yaşanmamış tıpkısı öfke olduğunun altını çizen Kirişci, “Bitişik olan 11 yer bu felaketten menfi müteessir durumda. İki ayrı zelzele 9 saat aralıkla devam etmiş ve etkisini da göstermiştir. Seçme mülk tabii kendisine öz yarasını sarmakla meşgül olmuş. Merkezi hükümetimizin sağlamış olduğu destekler bu yaraların bodur zamanda sarılması üzere önemlidir. Burada valimiz, milletvekillerimiz, şehremaneti başkanlarımız ve Osmaniye’nin önde gelenleri el ele vererek, omuz omuza oturarak bu işin üstesinden bodur zamanda gelmiştir. Herkesi yaraları çevirme noktasındaki çabalarından kıran tebrik ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Kirişci, Vekâlet kendisine Ululuk Su İşleri ve Orman Genel Müdürlüklerinin araba parkını devreye aldıklarını belirterek, bunların 4 bin 987 makine ve ekipmanının, 1 uçağın, 2 helikopterin ve 14 bin 149 personelin 12 günden bu yana sahada çalıştığını bildirdi.

Bütün gayelerinin vatandaşların yarasını gelişmemiş zamanda sarabilmek ve onlara küçükte olsa katkılar sağlayabilmek olduğunu vurgulayan Kirişci, “6 bin 364 yatak kapasitesine ehil misafirhanelerimizde depremzedelerimizi ağırlıyoruz. Onların temas kalem ihtiyaçlarını gidermeye çalışıyoruz. Itici beş on ve seçkin vadi Osmaniye ve Adana gibi bahtlı değil.” diye konuştu.

Kirişci, gıdanın ve besin üreten işletmelerin böyle zamanlarda kontrolünün cesim olduğuna meni ederek, 269 vazifeli bilirkişi personelle 6 bin 776 besin denetimi gerçekleştirildiğini söyledi.

Azık denetiminde benzeri zafiyet göstermemek amacıyla çaba sarf ettiklerini anlatım fail Kirişci, “Zat regülasyon kurumlarımız dahil. TMO, Çaykur, ESK ve Türkşeker, gibi kurumlarımız özlük görev alanları da olmasa da değme tip konuda vatandaşlarımıza arkalamak için büyük aynı çabalama gider etmiş, zaruri dağıtımları ve insani ihtiyaçları, besin maddelerini kısa sürede ulaştırmıştır.” dedi.

“Azık üzerine yeryüzü ufak ayrımsız aksaklık bulunmayan”

Osmaniye’nin aynı ekincilik kenti olduğunu tabir fail Kirişci, şunları kaydetti:

“Azık üzerine en ufak aynı arıza bulunmayan. Tarımsal üretimimizin aksamaması gerekiyor. Kırsalda dahi nüfusu tutmak üzere var gücümüzle çalışıyoruz. Seçkin hangi büyüklüğünde 36 nüsha efsanevi barınağında yoğun yahut yıkık denilebilecek hasar oluşuk olsa birlikte 15 büyükbaş 91 küçükbaş hayvanın telef olduğunu biliyoruz. Bunun yanında 40 kocabaş ve 35 küçükbaş hayvanlarımız içinde ilgilendiren birimlerimiz çaba göstermiştir. 226 titrem ağızotu, bu ilimizin ilişkin köylerine, kırsalda üretim yapan ve hayvancılık faaliyetlerinde mevcut pres sahiplerine dağıtılmıştır. TMO’nun buradaki binasındaki hasar giderilmiş ve hizmetlerini sürdürmektedir. Biz ne olursa olsun Osmaniye’deki vatandaşlarımızın yanındayız. Cumhurbaşkanımızın Hükûmet Toplantısı sonrası açıklamış olduğu ayrımsız topluluk desteklerin şubat ayının zarfında ödenmesi konusunda alınmış olan kararla 71,5 milyon teklik ödeme bu kamer sonuna büyüklüğünde çiftçilerimizin yerine yatırılacaktır.”

Kirişci, acının büyük olduğunu belirterek, acının hafifletilmesi üzere atık adımların bitmeme edeceğini dile getirdi.

Bu dönemde dayanışmanın bulunmaz olduğuna dikkati çekici Kirişci, “İnsanlarımız bankadan yüreklilik çekip o krediyi bu arkalama kampanyasına tahsis etmiş olması bahtiyarlık verici. Bolulu tıpkı kızımız Defne, özlük eşyalarını Doğanşehir’deki öz akranı olan ayrımsız kızımıza gönderiyor. Kendisiyle görüştüm, beş ikinci sınıfta benzeri kızımız. ‘Ben başka ne yapabilirim diye niteleyerek düşündüm diyor’. Biz büyüklere da nasihat düzeyinde cümleler kuruyor. Bu geleceğimiz olan evlatlarımızı gördükçe geleceğe henüz mutlu ve umutlu bakar ayla geliyoruz. Rabbim tıpkısı daha bu ermiş millete bu cins acılar yaşatmasın. Osmaniye’mize esbak olsun. Miraç Kandilinizi de kutlama ediyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

Share: