Vekil Kirişci, Adana’da “Tarım Sektörü Temsilcileri Toplantısı”nda konuştu: (2)

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, “Bu ülkeye ‘üretmiyor’ demek abesle iştigaldir ve hadsizliktir. Bu, üreticinin, cebin teri döken insanlarımızın emeklerine saygısızlıktır.” dedi.

Kirişci, Çukurova Kalkınma Ajansında düzenlenen “Ekincilik Sektörü Temsilcileri Toplantısı”nda, ekilmeyen alanların üretime geçirilmesini isteklendirme ettiklerini söyledi.

Bu konudaki çalışmaların eskimemiş uygulamalarla süreceğini anlatım fail Kirişci, “Mülkiyet hakkı ile yararlanma hakkını birbirinden ayıran, servet sahibini kıygın etmeden, kendi arazisine halk koymadan amma buranın kullanımıyla ilişik hususu tıpkı düzenleme çerçevesinde disiplin altına alıyoruz. Benzeri şekilde, ister soya çekim anlaşmazlığı dolayısıyla gerekse de kırsaldan kente göç etmiş ama geriye dönüp tarlasıyla, bağıyla, bahçesiyle ilgilenmeyen vatandaşlarımıza, bu alanlarda şayet 1 yıldan çok üretim faaliyetleriniz olmazsa tığ bu alanları oradaki rayiç değer üzerinden kiralayacağız. Bu isticar neticesinde oluşan yer portföyünü oradaki üreticilerle paylaşacağız. Onlar de buralarda üretimlerini yapacak, tığ dahi döneceğiz mal sahibinin namına icar bedelini yatırmış olacağız. Sonunda ister irs lüzum kırsaldan kente kafile vasıtasıyla şu anda ekilemeyen bütün alanları o ayrımsız yıldan sonraki süreçte özgür suretle değerlendirilen alanlar haline getirmiş olacağız.” diye konuştu.

Kirişci, stratejik tarım ürünlerinin yetiştirilmesinin önemini anlatarak, “Buğdayda kendimize yeterliliğimiz hamdolsun bu sene yüzde 102’ler düzeyinde. Rüşvet, çavdar, yulaf, tritikale üzere ürünlerle ait bile… Özellikle günebakan üzerine bu sene üretimimiz, geçen yıla bakarak hem iklimsel etkilerden hem bile vatandaşımızın ilgisinden dolayı tıpkısı cirim henüz faziletli olacak inşallah.” dedi.

Ayçiçeğinde gümrük vergisi oranının artırılması

Ham ayçiçeği yağı ithalatında makbul gümrük vergisi oranının yüzdelik 10’a yükseltildiğini anımsatan Kirişci, şöyle devam etti:

“Hamdolsun, buğday, arpa, mısırla ilgilendiren açıklamış olduğumuz fiyatlar bölgedeki ve ülkedeki bilcümle üreticilerimizin memnuniyetine muhatap olmuştu. Gine bu nahiye için üstelik koca olan gündöndü üzerine güzeşte tün itibarıyla fiyatlardaki gerilemeyi dikkate alarak tığ, burada yüzdelik 10’luk bir alelhusus tor yağına, çekirdeğin namına değil ithalatta yüzde 10’luk ayrımsız gümrük vergisi getirdik. Bu gümrük vergisiyle içerideki üreticilerimizin birlikte kıygın edilmemesi ve ayçiçeğini mesabesinde pazara sunmalarına birlikte imkan sağlamış olduk. İnşallah bunun müspet neticelerini kısa sürede da görmüş olacağız.”

Kirişci, tarımın, aut ticaret açığı verilmeyen heybetli sektörlerden olduğunu tabir ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Tarım sektöründe 6,5-7 milyar dolarlık fazlamız var. İhracatın ithalatı istikbal oranı yüzdelik 128. en üst verilere bakarak söylüyorum, bizim ihracatımız, nedeniyle dahi ihraç ettiğimiz ülkeleri doyuran ayrımsız üreticimiz var. Bu ülkeye ‘üretmiyor’ etmek abesle iştigaldir ve hadsizliktir. Bu üreticinin, cebin teri döken insanlarımızın emeklerine saygısızlıktır. Bunu tıpkısı patika insanı, yurttaş, Ekincilik ve Orman Bakanı kendisine katiyen kabul etmiyorum. Bu ülkenin üreticisi, pandemide özlük emsalleri evlerinden çıkmazken ‘Yararlı ben tarlaya, ur, bahçeye gideceğim, ahırda, kümeste öz faaliyetlerimi sürdüreceğim’ demiştir, adeta Kovid-19’a meydan okumuştur amma üretim faaliyetlerini sürdürmüştür. Dolayısıyla üretmeye devam fail bu üreticiye bizim tek şekilde haksızlık yapmamamız gerekir.”

Istihsal planlaması yapılacağını vurgulayan Nazır Kirişci, planlamada yer kabiliyeti, abuhava değerleri, münasebet şartları ve endüstri altyapısı üzere çok sayıda etkenin dikkate alınacağını aktardı.

Planlamanın “müteharrik” düzenli olacağını dile getiren Kirişci, “Kıvrak uygulamada alana hangi ekebileceğini, ekmeyeceğini üretici görecek. Irak mı bu? Müfit. İnşallah 1 Ekim’da ÇKS işleyişinin e-Kerem üzerinden yürütülmesi dijitalleşme ve vatandaşa konfor terazi namına elbette bir adımsa, bire bir şekilde bizim atacağımız bu adımla de üreticimizi mağdur etmeden, sıkıntıya sokmadan onun üretmesini sağlayacağız.” ifadesini kullandı.

Kirişci, müstahsil üzere geliştirilen Gelir Koruma Sigortası’nın Konya’dahi uygulanmaya başlandığını anımsatarak, bunu destekleyeceklerini vurguladı.

“Şu ürünün raflarda eksikliği var’ dediğimiz tıpkı madde bulunmayan”

Dünyada, gaz, mazot ve matbu üzere girdilerde artma olduğunu söyleyen Nazır Kirişci, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Dünyanın belki da halen en çarkıt tabii gazını alıyoruz, akaryakıtla ilgilendiren genel olarak acun fiyatlarıyla koşut gidiyor. Rusya ve başka ülkelerle olan ilişkilerimizden çevre dahi bahtlı olan ülkelerden birisiyiz. Antalya’daki turizmciler, hayat başı 580 avro veren Almanya’nın kişi ülkesinin dışına çıkarmak istediği Almanları, Hollandalıları, Belçikalıları, Fransızları bekliyorlar. Bu ülkede insanlarımızın hakeza tıpkısı kaygısı, endişesi var mı? Hamdolsun yok. Benzeri pandemide olmadığı kabil. Şu anda da tek şeyin eksikliği namevcut. Bize, geldiğimiz günlerde ayçiçeğiyle ilişkin ufak bir manipülasyon yapmaya kalktılar. Onlar da lüzumlu cevabı aldılar. Şu anda, ‘şu ürünün raflarda eksikliği var’ dediğimiz değme molekül bulunmayan.”

Ecrimisille üretime düzenleme getirilecek

Kirişci, ecrimisil yöntemiyle istihsal yapanların de desteklerden yararlanmasını hedeflediklerini belirterek, “Ecrimisil ile istihsal eden kardeşlerimiz var. Bunlar, Fellah Vasıta Sistemi’hangi giremedikleri için desteklemelerden yararlanamıyorlar. Biz, Meclisin açılışıyla, benzeri değişiklikle inşallah ‘bakanlığımızın herhangi bir kaydı dikkate alınarak’ diye niteleyerek düzenlemiş olacağız. Bu de bence üreticilerimiz hesabına koskocaman aynı avantaj olacak.” dedi.

Türkiye’nin akarsu ürünleri ihracatına bile değinen Kirişci, “Su ürünleri denilince eskiden gülüp geçilirdi. Zaman 1,4 milyar dolarlık 2021 yılı ihracatı, 200 milyon dolarlık ithalatı, net yerine dahi 1,2 milyar dolarlık fazlası olan tıpkısı seksiyon. 2022 için hedefimiz 1,5 milyar dolar, 2023 üzere ise 2 bilyon dolarlık tıpkısı hedefi öngörüyoruz. Bu tahammülfersa tıpkı kasıt. Düne göre bugünkü geldiğimiz yasakçı haddinden fazla yetişkin.” diye niteleyerek konuştu.

Konuşmaların ardından Adana Çitçiler Birliği Başkanı Mutlu Akıllıca, Bakan Kirişci’ye ihracatına başlanacak limonlardan ödül etti.

Basına tutkun bitmeme eden toplantıya Vali Süleyman Elban, Ekincilik ve Orman Nazır Yardımcıları İbrahim Yumaklı ve Veysel Tiryaki ile AK Parti Adana Mebus Abdullah Akilane üstelik katıldı.

(Bitti)

Share: