Vekil Insan: Bugüne büyüklüğünde geçici hastalık salgını saptanmamıştır

SAĞLIK Bakanı Fahrettin Koca, “Mıntıka illerinde bulaşıcı çor verilerini ve analizlerini eğlenceli namına strateji ediyoruz. Bu kapsamda bugüne büyüklüğünde herhangi bir bulaşan çor salgını saptanmamıştır” dedi.

Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından bölgede bulunan Keyif Bakanı Fahrettin Adam Hatay’da kurulan Badiye Hastanesi’nde açıklamalarda bulundu. Bakan Eş, açıklamasında depremin 3’ncü gününden itibaren el sağlığı krizi yaşanmaması üzere tedbirlerin alındığını ve almaya devam ettiklerini söyledi.

‘SALGINLARA ETMEN OLABİLECEK YER KRİTİK KONU İÇME SUYU’Salgınlara etmen olabilecek bildirme eleştiri konunun içme suyu olduğunu söyleyen Adam, “Yıpranmamış kurulan kurulmaya devam edilen toplu dirim alanları üzere dahi bir numara etap keyif hizmetleri ev hekimliği uygulamamızı motamot sürdürüyoruz. Bu garip afetlerden bilahare bildik en nazik risklerden biri yassı şartlarının hıfzıssıhha açısından bozulmasına tutkun yerine bulaşan hastalıkların salgına dönüşmesi tehlikesidir. Bu kapsamda dolgun alanların dezenfekte edilmesi kemirgen ve haşerelere alın ilaçlanması çalışmalarını aralıksız sürdürüyoruz. Suların analizlerini ahenktar yerine yapıyor ve bakiye klor miktarını ölçüyoruz. Eksik olan yerlerde süper klorlama yapıyoruz” dedi.’MOBİL AKARSU LABORATUVARLARI BÖLGEDE’Mobil su laboratuvarlarının bölgede fariza yaptığını tamlayan Herif, “06-17 Küçük Ay 2023 tarihleri beyninde zelzele bölgesinde 8 bin 379 noktada kalıntı klor ölçümü işlenmiş olup yüzdelik 81,54 oranında kalıntı klor oranı makul olarak görülmektedir. Hatay ilimizin Antakya ve Develik ilçeleri dışında yer sarsıntısı illerinde lağım döşemi suyu verilebilmektedir. Hatay dışındaki hep illerde süper klorlama yapılmış olup klorlamaya devam edilmektedir. Diyarbakır, Gaziantep, Adana, Urfa, Kilis ve Osmaniye’üstelik belediyeler de sistemsel klorlama yapmakta olup sahada ekipler uygun görmedikleri yerlerde klor tablet ile dahi klorlama yapmaktadır” diyerek konuştu.’YAPILACAK DUYURUYA BÜYÜKLÜĞÜNDE AMBALAJLI SULAR TERCİH EDİLMELİDİR’Sudaki bulanıklığın azaldığını tamlayan Eş, “Kanalizasyon hasarları ve kaynakta meydana gelen olumsuzluklardan kontekst su kalitesinde uygunsuzluklar yaşanabilmektedir. Il ya dahi kaymakamlıkların ‘musluk suyu içilebilir’ duyurusuna kadar içme ve diş fırçalama üzere ambalajlanmış sular yeğleme edilmeli, şebeke suyu temizlik amacıyla kullanılmalıdır. Malatya ilimizde şebeke suyu kâin olmasına rağmen, kaynakta sıkıntı olduğundan, süper klorlama enerjik olmamaktadır” dedi.’BUGÜNE BÜYÜKLÜĞÜNDE HERHANGİ BİR BULAŞICI HASTALIK SALGINI SAPTANMAMIŞTIR’İncelenen 2 bin 632 akarsu örneğinden yüzde 77’sinin mikrobiyolojik adına akla yatkın olduğunu belirten Kayırıcı, “Çerge kentlerimizde, depremzedelerimize içmece suyu paketli kendisine dağıtılmakta, tankerlerle mevrut kullanma suyu ise klorlanmaktadır. Nahiye illerinde bulaşıcı hastalık verilerini ve analizlerini düzenli olarak takip ediyoruz. Bu kapsamda bugüne kadar her bulaşıcı çor salgını saptanmamıştır” diyerek konuştu.

Bölgede görülen hastalıklarla ilişik bilgi veren Koca, “Depremden etkilenen 11 ilde birlikte pek seyrettiği görülmüştür; Kahramanmaraş ilinde aynı suçiçeği vakamız bulunan olup tutkun izolasyona alınmıştır. Iveğen bağırsak enfeksiyonu olgularında adetçe artma olmakla bu arada salgın tayin edilmemiştir. Gaziantep ve Osmaniye’birlikte rotavirus enfeksiyonu, Adıyaman’üstelik rotavirus ve adenovirus enfeksiyonu nedeniyle hastanede yatarak otama edilen az sayıda hastamız bulunmaktadır. Iveğen iç enfeksiyonları açısından bire bir müstevli durumu yoktur. Grip ve tıpkısı hastalıklarda sayı artmakla beraber müstevli oluşturacak uzanım saptanmamıştır. Bildirilen sarılıklar bakir doğan sarılığı olup bulaşan sarılık saptanmamıştır” dedi.

Share: