Vekil Aristokrat, Nevşehir ve Mersin’de metal satıcılarına müteveccih cerrahi müdahale başlatıldığını açıkladı: (1)

İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat, Nevşehir ve Mersin’bile uyuşturucu satıcılarına yönelik “Kökünü Kurutma Operasyonu”nun başlatıldığını açıkladı.

Bakan Aristokrat, Nevşehir Emniyet Müdürlüğünde düzenlediği basın toplantısında, kentte bulunmalarının nedeninin Nevşehir’bile yaklaşık 6 aydır takibi Cumhuriyet Başsavcılığı ile alay malay sürdürülen ve Türkiye’nin birçok vilayetinde gerçekleştirdikleri “Kökünü Kurutma Operasyonu” olduğunu söyledi.

Nevşehir Güvenlik Müdürlüğü, Narkotik Daire Başkanlığı ve İl Güven Müdürlüğü Uyuşturucu Şubesi’nin gerçekleştirdiği işler çerçevesinde bütün 153 şüphelisi kâin aynı dosyanın söz konusu olduğunu ifade eden Soylu, şöyle konuştu:

“Tıpkı bölümü dosya içeriğinde 6 mahiye süreçle alay malay gözaltına alındı. Zaman hep 87 şüpheli yani bunlar özellikle eroin satıcıları, temin edicileri, nakledicileri, bunların 87 tanesinden şu anne büyüklüğünde 75’i gözaltına makbuz. eş anlı bire bir şekilde şu anda Mersin’bile bile tıpkı ölçekte yaklaşık 111 şüphelinin, esasen ayrıntılı zamandır bitmeme fail benzeri dosyada, şu esas büyüklüğünde 60 gözaltı üstelik ‘Kökünü Kurutma Operasyonu’nda Mersin’üstelik eş zamanlı ayrımsız şekilde gerçekleştirilmektedir. Uyuşturucuyla uğraş üzerine alelhusus yetişek tedrisat dönemi açılmadan önceki tüm illerimizde ağırbaşlı bir baskılama çalışması sürdürülmektedir ve şurası tabir etmem gerekir. Bu, ister sınırlarımızda olsun, lüzum sınırlarımızın içerisinde olsun, tamam asayiş güçlerimiz uyuşturucu ile mücadeleyi hakikaten dünyanın bile takdir ettiği ayrımsız şekilde hesabına getirmektedir. Burada kamuoyuna şunu beyan etmek isterim. Geçmiş yıllarda Türkiye’deki yakalanan uyuşturucunun yüzde 70’i günindi illerinde yakalanırdı. Meğerse serencam yıllarda kurduğumuz sistemle Türkiye’bile yakalanan uyuşturucunun yüzdelik 70’i Balkı, Van ve Hakkari illerinde yakalanmaktadır yani Türkiye’ye doğudan girdiği andan itibaren esrar yakalanmaktadır.”

“Bizim mücadelemiz arzla mücadeledir”

Bu baskılamanın esrar rotasının özellikle “afyon ve eroinde” Balkan rotasından Akdeniz rotasına kaymasına etken yapılanma ettiğini dile getiren Aristokrat, bu baskılamayı devam ettireceklerinin altını çizdi.

Bakan Soylu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Esasen Nevşehir’da yaptığımız operasyonda birlikte yine Mersin’birlikte yaptığımız operasyonda bile operasyonun bildirme makro ayaklarından benzeri tanesi bile metamfetamindir. Yani ‘met’ dediğimiz, vatandaşımızın dilinde ‘met’ kendisine nitelenen metamfetamine müteveccih aynı operasyondur. Bu bile Türkiye’nin doğusundan girmektedir. Yani özellikle İran sınırlarından girmektedir. Onun amacıyla orada bile vahim benzeri hazırlık alınmıştır. Geçen yıl yaklaşık 2,5 titrem civarında aynı metamfetamin yakalandı. Hep bu yılsa bunun yaklaşık şu anda 3 katından fazlası uğramış durumdadır. Yani düz baskılamamız, bir zamanda farkındalık üretmemiz, tıpkısı zamanda topyekun mücadelemiz metamfetamin üzerine birlikte sürmektedir.

Bunu tabir etmemin anlamı şudur. Siz bire bir esrar türünü engellersiniz, o eksantrik ayrımsız alana kendini kaydırmaya çalışır. Bunu sonsuz yerine izlem fail, bu rotaları sonsuz adına izlem fail, ne ülkeden ne eroin türünün Türkiye’ye aktarıldığını, aktarılmaya çalışıldığını strateji fail aynı yöntemi deli dolu tıpkısı şekilde Türkiye strateji etmektedir ve son üretmeye çalışmaktadır. Bizim mücadelemiz arzla mücadeledir. Yani arzı tevkif, eroin arzını ve eroin satışını, metal naklini tevkif mücadelesidir. Bu konuda tarihi ve balaban başarılara imza atan gerek inanma teşkilatımızı, ister jandarma teşkilatımızı kutlama ediyorum, kutluyorum.”

(Sürecek)

Share: