Vatandaş depremi hissettiği söylenen yârenlik kuşu almak için sıraya girdi

Kayseri’nin Karpuzsekisi ve Saraycık Mahallelerinde meydana mevrut 4 üzeri depremler vatandaşlarda ürkü oluşturdu. Bazı vatandaşlar geceyi otağ üstelik ve dışarda geçirirken, bazıları dahi yegâne eğik mutlak evlerine her an, depremden etkilenmemenin yolunu aradı. Bunun birlikte bazı vatandaşlarda depremi henüz önceleri hissettiği belirtilen ve ona göre reaksiyon gösteren yârenlik kuşlarına ilgi gösterdi. Depremden yetik olup, kendilerini biran önceki evden seçmek talip vatandaşlar, sevgi kuşu beslemeye başladı.

“SARSINTI SONRASI İLGİ ARTTI”

Depremden sonra vatandaşların yârenlik kuşlarına olan ilgilerinin arttığını söyleyen Petshop işletmecisi Gürkan Merkez, “Kayseri’birlikte depremler oldu. Kuşlar depremden biraz saniye evvel depremi hissedebiliyor. Ötmesi ve çırpınmalardan yağlık anlıyoruz. Depremden sonradan bile yârenlik kuşlarına demet arttı. Kuş satışlarımız arttı. Muhabbet kuşları evde sunma pir şekilde beslenecek tevazulu bire bir zooloji. Aslında seçkin hayvan depremi hissediyor. Fakat evde beslenecek olanların arz başında yârenlik kuşu geliyor. Bizimde bu depremlerle birlikte satışlarımız arttı. Kuşlar hareket zımnında uyarsın diye vatandaşlarımız alıyorlar. Bugünde şimdiye büyüklüğünde 30 sunum sattık. Tarih olan depremlerde kuşların çırpıntıları ve seslerinden etraf biz üstelik depremi hissettik. Kuşların tepkisinden beş altı saniye bilahare deprem oldu bizde kendimizi hariç attık. Vatandaşlarımızın kuş beslemelerini tavsiye mektubu ederim” şeklinde konuştu.

BAKIMI İÇİN ÖNERİLERDE BULUNDU

Yârenlik kuşu mugaddi vatandaşlara önerilerde kâin Tarz, “Kuşların arka darı var onları versinler. Suyuna damlatılacak vitaminleri var. Kuşların günce suyunu değiştirsinler. Haşlanmış husye yedirebilirler” ifadelerini kullandı.

Share: