Vanlı anneler: “Kandil’in kapısını kapattık”

Van’dahi yıldırı örgütü PKK marifetiyle kızı dağa kaçırılan temel Saliha Kişi, anneler adına Kandil’in yolunu kapattıklarını ve bundan sonra çocukların dağa kaçırılmadığını söyledi.

Van’birlikte çocuklarının terör örgütü PKK eliyle dağa kaçırılmasından HDP’yi sorumlu markajcı aileler, 44 haftalık süreçten bu yana partinin el başkanlığı binası uğrunda habitat eylemi yaparak seslerini duyurmaya çalışıyor. Evlatları ayrı ayrı tarihlerde PKK terör örgütü yoluyla dağa kaçırılan ve sayıları 32’yi bulan aileler, kentin sunma faal noktası olan Cumhuriyet Altını Caddesi’nde benzeri araya geldi. Ellerindeki dövizlerle yürüyüş fail anneler, ayrımsız yandan üstelik HDP ve PKK aleyhine motto attı.

“Imdi Kandil’e yavru gitmiyor”

Bitlis’ten gelerek eyleme katılan ve 2015 yılında oğlu Yetiş Koca’in PKK tarafından götürüldüğünü tabir eden Saliha Sap, HDP’nin açtığı müziklerin bundan sonra kapatılmasını talep etti. Anneler namına yıldırı örgütü PKK’yı bitireceklerini tabir eden Sap, “Kandil’in kapısını kapattık. Imdi Kandil’e bala gitmiyor. En çok de buna sevindik. Tığ evlatlarımızı istiyoruz. O katiller evlatlarımızı versin. Biz o çocukları Amerika’ya uşaklık etsinler diye niteleyerek doğurmadık. Yeryüzü balaban hayalim çocuğumun leşker olmasıydı. Hayallerimi çaldılar” dedi.

“Daha Çok hiçbir annenin ahşa yanmasın”

HDP’yi hiçbir yerde yok etmek istemediklerini dile getiren Nazlı Sancar isimli temel ise “HDP 9 yaşındaki çocukları araca bindirerek Kandil’e götürüyor. Biz PKK’dan ve HDP’den hakkımız olan evlatlarımızı istiyoruz. Tığ evlatlarımız için buradayız. Kızım Şeyma’yı ve diğer çocukları istiyoruz. 11 yıldır benim ciğerin yanıyor. Çıktı tek annenin ciğer yanmasın” diye konuştu. – VAN

Share: