Vanlı aileler HDP İl Başkanlığı önündeki eylemlerini sürdürdü

Van’üstelik çocuklarının dağa kaçırılmasından HDP’yi mesul tutan aileler, il başkanlığı uğrunda yaptıkları eylemlerine bu hafta de devam etti.

Cumhuriyet Caddesi’nde aynı araya gelen aileler, “Anneler HDP’yi lanetliyor”, “Zürriyet nöbetindeyiz”, “Bundan Sonra yeter, yakamızdan fikir”, “Şehidime tuşe, onlar bize yaşama”, “Çocuklarımız kimsenin piyonu olamaz” ve “Van anneleri velet nöbetinde” yazılmış dövizler taşıdı.

HDP ve terör örgütü PKK aleyhine motto atarak HDP İl Başkanlığı önüne kadar yürüyen aileler, partililere tepki gösterdi, çocuklarına teslim olmaları çağrısında bulundu.

Eyleme katılan asıl Baylan Sancar, AA muhabirine, 2012’birlikte 13 yaşındaki kızı Şeyma’nın dağa kaçırıldığını söyledi.

Yıllardır döl hasreti çektiğini tamlayan Sancar, şunları kaydetti:

“HDP’ye, PKK’ya kâfi diyoruz. CHP, ‘HDP’ye nezaret verilebilir’ diyor. Biz bunu kabul etmiyoruz. HDP, PKK’nın politik kolu, bacağıdır. HDP’yi kimse şevket olarak kabul etmiyor. Rabbim hakkımızı HDP’ye, PKK’ya bırakmasın. Rastgele hafta ayrımsız umutla buraya geliyorum. Dağdaki çocuklara sesleniyorum. Elkızı yeter artık. Zalimlere, katillere inanmasınlar, güvenmesinler. Çocuklarımızın ellerindeki kalemi özlük çocuklarına veriyorlar, özel okullarda okutuyorlar. Silahı da çocuklarımızın, zavallı fukaranın, Kürt çocuklarının ellerine veriyorlar. Öldürüyorlar, öldürtüyorlar, fare üzere mağaralarda çürütüyorlar, kurşunların önüne atıyorlar. Bu Allah’a yakışır mıdır? Rabbim annelerin, babaların hakkını onlara bırakmasın.”

Ata Necmettin Biçer bile kızı Gülcan’ın 6 sene ilk kandırılarak, dağa götürüldüğünü belirtti.

Evladına kavuşmak üzere eylemi sürdürdüğünü anlatan Biçer, şöyle konuştu:

“HDP’liler bunu mebzul bilsinler. Mutluluk toprağının rastgele karışında kül vatandaşların beyin var. Bu mevki olağan kurulmadı. Bölücülere kaptırmayacağız. Bunların ensesinden ayrılmayacağız. Çocuklarımız dağdan ininceye kadar buradan ayrılmayacağız. Dağdaki çocuklara çağırmak istiyorum. Kadın düzenlilik güçlerine tasdik olun. Bunların yalanlarına kanmayın. Şu esas kadar 37 evladımız geldi. Ailelerinin yanı sıra, asıl ata kucağındalar. Siz kimler üzere savaşıyorsunuz?”

Share: