Van’da ‘Urartu ve Ötesi’ sempozyumu

Van’dahi ‘Urartu ve Ötesi’ sempozyumu

VAN Van Hars ve Turizm İl Müdürlüğü öncülüğünde, Van Yüzüncü Üniversitesi (YYÜ), İstanbul Üniversitesi ve Erzurum Atatürk Üniversitesi eliyle ‘Urartu ve Ötesi: Demir Çağı Yaylalarında Hareket ve Etkileşim’ konulu sempozyum düzenlendi.

Van Urartu Müzesinde düzenlenen ve üç bölüm sürecek olan sempozyuma, 9 ülkeden kısaca 70 öğretim üyesi katıldı. 7 bin almanak ayrımsız geçmişe topluluk olan Van’bile, 300 yıla mail bir müddet hüküm süren ve Van’ı başşehir eden Urartular, gerçekleştirilecek olan bu sempozyumla üç çevrim süresince konuşulacak. ihtiram duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programda açım konuşmasını işleyen Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Komutan Vekili Dr. Saz Şairi Balcı, böyle manidar tıpkısı sempozyumun açılışına katılmanın mutluluğunu yaşadığını belirterek, “Van; doğasıyla, kültürüyle, tarihiyle haddinden fazla zengin benzeri ildir. Van, adete Türkiye’nin bir bölüm boncuğudur. İnsan yapısıyla da haddinden fazla güzeldir. Balaban bire bir birikimi ve tarihi vardır. Sizler üstelik yapacağınız bu çalışmayla buranın zenginliğine ulama sağlayacaksınız. Aslında Urartu medeniyeti üstelik Anadolu’daki değiş medeniyetlerden birisi. Bu katkılarınızla bu arada buranın kültürü ve tarihi daha de büyüyecek. Seçme ahit eğitim bilimi, kültür ve bilimle ilişik toplantıları çok önemsiyorum ve onlara desteğimiz herhangi bir antlaşma tamdır. Eski Van şehrini ayağa kaldıracağız. Ulu Cami, Kızılca Minare Cami var, sıcak var. Cemi bunların restorasyonunun turizme müthiş bire bir katkısı olacak” dedi.

“21. Yüzyılın bilimsel standartlarına şayan bire bir vukuf üssünü Van’a ve tam veri camiasına bodur zamanda kazandırılacağız”

İstanbul Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Haluk Parafin ise İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Van Bölgesi Devir ve Arkeoloji Araştırı Merkezi’nin 1967 yılında Prof. Dr. Afif Erzen marifetiyle kurulduğunu hatırlatarak, “Bugün bu arsıulusal sempozyuma katkı veren olgun insanları ortada merkezimizde zer icraat yapmış hocalarımız, onların yetiştirdiği öğrenciler ve yetiştireceği öğrenciler bulunduğunu varsaymak bizi antrparantez sevindirmektedir. 2022 yılı itibariyle üniversitemizin Van ilimizdeki araştırı merkezinin arazisine Prof. Dr. Iffetli Erzen Yerleşkesi adı verilmiş ve bu sayede hem nahiye arkeolojisinin gelişimine nazik hizmetler vermiş hocamızın adı ve vizyonu yaşatılmış, hem birlikte baştan tertip çalışmaları başlatılmıştır. Ayrıca kalıp binamızın yenilenmesi ve disiplinler arası tıpkı araştırma merkezine mecmu anlamıyla evrilerek, 21. yüzyılın ilmî standartlarına değer bire bir bilgi üssünün Van’a ve yekpare vukuf camiasına kısa zamanda kazandırılacağı haberini sizlerle Urartu Sempozyumu vesilesiyle kabullenmek isterim” ifadelerini kullandı.

“Urartu Van’dır, Van Küçük Asya’dur”

Sempozyumla ait mütekellim Ekin ve Turizm İl Müdürü Erol Akıllı birlikte, Van üzere balaban bir gün olduğunu belirterek, “Van bugün 1. Arsıulusal Urartu Sempozyumuna aile sahipliği yapacaktır. 28 yabancı, 23 Türkiyeli marifet insanıyla gelişigüzel yaklaşık 51 sunumun gerçekleşebilecek. Gürcistan, Azerbaycan Ermenistan, İran, Türkiye ve Avrupa’nın farklı ülkelerinden bilgi insanlarının katılacağı etkileyici benzeri sempozyum gerçekleşecek. Bu sempozyumda birbirinden değişik Urartu’nun ensesi kalın kültürünü yansıtacak ve sunturlu sunumlarla dünyaya; ‘Urartu Van’dır, Van Rum’dur’ diyeceğiz. Bu duygularla herkesi üç dönem sürecek bu sempozyuma çağırma ediyorum” diye niteleyerek konuştu.

Tuşba ilçesindeki Ayanıs Kalesi kazılarını örümcek Prof. Dr. Mehmet Işıklı da, Van bölgesi denince akla Urartu kültürünün geldiğini belirterek, “Hem Rum uygarlıkları içerisinde hem üstelik nahiye uygarlıkları içerisinde Urartu çokça önemli benzeri yere sahip olan ayrımsız kültürdür. Tafsilatlı yıllardır Urartu arkeolojisi konusunda burada kazılar ve tetkikat bitmeme ediyor. Bu çağ içerisinde ayrımsız güruh birikim, kültürel materyaller elde ettik. Bunu biz marifet dünyası adına aytışmak ve değerlendirmek durumundayız. Bu da yer haddinden fazla sempozyum, konuşma ve araştırma toplantılarında bir araya gelebiliyor. Etraflı yıllardır bu bölgede Urartu odaklı benzeri bilgi şöleni yapılmıyordu. Tıpkı seri kurumun desteğiyle bu sempozyumu hayata geçirme şansımız oldu. Tıpkı almanak detaylı tıpkı emeğin ürünü. Fen dünyası üzere haddinden fazla cümbüş verici bir etkinlik olacak” dedi.

Katılımcıların sunumlarını gerçekleştirdiği bilgi şöleni, üç çevrim boyunca bitmeme edecek.Share: