Van’da idrardan prostat kanserini tayin fail tanılama kiti geliştirildi

Van Yüzüncü Sene Üniversitesi (YYÜ) bünyesindeki Teknokent’te, kestanecik kanseri şüphesi olan hastaların idrar örneklerinin incelenerek güdük sürede serencam alınmasını sağlayıcı tanılama kiti geliştirildi.

Teknokent’te kurduğu biyoteknoloji firmasında emek örümcek Kalıtım Bilimi Mühendisi Oğuzhan Aydınözü, kanser şüphesi olan hastalardan alınan biyopsi örneğinin sonucunun 15-20 günde çıkması nedeniyle yaşanan ahit kaybını geciktirmek üzere mücahede başlattı.

Firmada istihdam edilen aralarında moleküler biyologların da bulunduğu 5 şahsiyet ekibiyle 2 yıldan bu yana say yürüten Aydınözü, idrardan alınan örneklerle prostat kanseri tanısının konulabildiği “Real Time PCR Tabanlı Prostat Amansız Hastalık Tanı Kiti”ni geliştirdi.

İnceleme ve raporlama süreçleriyle birlikte tıpkı günde son vererek hastaların biyopside beklediği süreyi ortadan kaldıran macun, Afiyet Bakanlığı yoluyla da onaylandı.

“Yüzde 99,8 doğruluk payı elde ettik”

Aydınözü, AA muhabirine, hastaların biyopsi için ara beklemeyeceklerini belirterek, şunları söyledi:

“Testimiz idrarda sonuç veriyor. 2 saat içre ‘real time pcr’ dediğimiz yöntemle sonuçları hızlı hızlı hastalarımıza ulaştırabileceğiz. Bu, amansız hastalık hastalarının biyopsi bekleme sürecini kısaltmış olacak. Hastalarımız bu testi hastanelerde daha rahat yapabilecekler. Sağlık Bakanlığı onayladı. Ayrımsız müddet sonra kitlerimiz hastanelerimizde kullanılmaya başlanacak.”

Aydınözü, prostat tanı kitlerinin genellikle ensiz dışından geldiğini ve farklı genlerde çalıştığını belirterek, “Bu kitlerin sonuçlarını biyopsi sonuçları ile karşılaştırdığımız ahit, özge genlerin doğruluk payları yüzde 15-20 arasındaydı. Tığ değişik tıpkısı jen üzerinden çalıştık. Burada birlikte yüzdelik 99,8 aynı türe payı elde ettik. Henüz sonraları çalışmalarımızı bu yönde sürdürdük.” dedi.

Çok aşkın kestanecik hastasının olduğunu ve biyopsi için 15-20 çağ beklemek zorunda kaldıklarını nâkil Aydınözü, “Hastalarımız imdi raporlama dahil bire bir devir içre sonuçlarını alacaklar ve tedavileri hızlı aynı şekilde başlayacak. Dizi Film üretime geçtiğimiz devir bundan sonra ensiz dışından ithal edilmesine lazım kalmayacak. Üste biz bu kiti ihraç edebileceğiz. Şu anda dünyada böyle aynı kit namevcut.” ifadelerini kullandı.

Aydınözü, geliştirdikleri kestanecik kanseri tanı kitinin “Turkishtime” dergisinde yayımlanan “Teknoparklardan Sâdır AR-GE 250 Araştırması ve Yenilikçi 10 Proje” beyninde kayran aldığını vurguladı.

“Tanı kitinin geliştirilmiş olması kurum vericidir”

YYÜ Dursun Odabaş Tababet Merkezi Bevliye Temel Selen Dalı Akademisyen Dr. Kasım Ertaş dahi erkeklerin genişlik sık karşılaştığı mesail ortada kestanecik kanserinin yer aldığını belirtti.

Kestanecik kanseri tedavisinde değişik yöntemlerin kullanıldığını rapor fail Ertaş, şunları kaydetti:

“Bu yöntemler arasında cerrahi, kemoterapi ve ışın tedavisi otama yöntemleri bulunuyor. Kanserde erken teşhis dirimlik ehemmiyet taşıyor. Teşhis için ara sıra işlemlerin yapılması gerekiyor. Bu merkez kitlerinin geliştirilmesi er tanıyı kolaylaştıracaktır. Bu sayede hastaların dirim süresi uzayacak. Üniversitemiz bünyesinde tanılama kitinin geliştirilmiş olması çekicilik vericidir. Bu kalıp tedavi edici, tanı koydurucu, ilerleyen çalışmaların yapılması ülkemizin sağlıktaki önemini ve keyif turizmi cazibesini henüz dip seviyelere çıkaracaktır.”

Share: