Van’da arsıulusal “Urartu ve Ötesi” sempozyumu başladı

Van’de İl Hars ve Turizm Müdürlüğü marifetiyle düzenlenen “Urartu ve Ötesi: Çipo Yüzyıl Yaylalarında Aksiyon ve Etkileşim” konulu arsıulusal bilgi şöleni başladı.

Vali ve Şehremaneti Başbuğ Vekili Saz Şairi Balcı, Van Yüzüncü Sene, Atatürk ve İstanbul üniversitelerinin gelişim birliğinde Van Müzesi konferans salonunda 9 ülkeden 70’e mail akademisyenin katılımıyla gerçekleştirilen sempozyumun açılışında, ilin çok varlıklı doğası, tarihi ve kültürünün olduğunu söyledi.

Akademisyenlerin yapacakları çalışmalarla Van’ın tarihi zenginliğine ulama sağlayacaklarını tamlayan Balcı, şunları kaydetti:

“Buranın kültürü, katkılarınızla elan de büyüyecek. Bire Bir zamanda geleceğe elan sağlam, elan güvenli adımlarla ilerleyeceğiz. Gelişigüzel zaman eğitime, kültüre, bilime, bilgiye arkadaş bire bir uz kendisine bunu ve buna eş sempozyumlar, paneller, ilmî toplantıları çok önemsediğimi izah etmek istiyorum. Onlara desteğimiz seçme devir yekpare. Eski Van şehrini baştan ayağa kaldıracağız. Oradaki tarihi yapıların restorasyonları, gidiş yolları yapılacak. İnşallah daha domuzuna günlere bütün bu arada imza atmış olacağız. Kütüphanelerimizi zenginleştiriyoruz. Ihtimal da Türkiye’nin mektup anlamında, meslek kütüphaneleri anlamında sunma ensesi kalın ili oluyoruz. Elhasıl bilimsel, sanatsal, kültürel faaliyetleri destekliyoruz.”

YANLIŞSIZ Parti Van Milletvekili İrfan Kartal dahi kentin tarihi zenginliğine değinerek, “Van, geçmişiyle çok ensesi kalın ve birçok medeniyete başkentlik yapmış. Van Kalesi’nin birlikte mevcut çarkıt Van şehrinin baştan ayağa kaldırılması amacıyla mesai yapıyoruz. Bu mekanın yeniden tarihe ve insanlığa ulama sağlayacağını düşünüyoruz. Bu konuda üzerimize hangi düşüyorsa yapmaya hazırız.” ifadesini kullandı.

Üniversitede Urartuca öğüt yerine okutuluyor

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Şevli de üniversitenin kazı bilimi bölümünde Urartuca’nın hem lisans hem bile lisans üstü öğüt namına okutulduğunu anlattı.

Şehrin değişik noktalarında ölçülü kazılarda tarihe çırağ tutacak buluntularla karşılaşıldığını dile getiren Şevli, “Gerek ülkemizdeki üniversitelerden gerekse mukavemetli çokça ülkede mevcut arkeoloji, antropoloji ve laf tarihi kürsülerince yürütülen kazılarda ortaya çıkan ve çıkmaya bitmeme eden bakir arkeolojik veriler, Urartu tarihinin kavranmasına yardım sağlamakta. Bu nedenle 9 ülkeden 70’e mümasil araştırmacıyı aynı araya getirerek eskimemiş bulguları kıymetlendirme fırsatı sunan bu organizasyonun paydaşı oluşmak bizleri bahtiyar etmekte. Balaban himmet ve özveri ile hafriyat çalışmalarını gerçekleştiren, bu buluntuları yorumlayarak bizlere sunan bili insanlarına teşekkürname ederim.” diye niteleyerek konuştu.

İstanbul Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Haluk Alkan, darülfünun bünyesinde oluşturdukları Van Bölgesi Zaman ve Kazı Bilimi Araştırı Merkezi’nde bölgenin tarihine katkı sağladıklarını tabir etti.

Sempozyuma katılan akademisyenlerin bu merkezde bir nice düzentileme yürüttüğüne işaret eden Alkan, merkezin binasını yenileyerek çağın standartlarına makul ağıl getirdiklerini aktardı.

İl Kültür ve Turizm Müdürü Erol Akil de “Sempozyumda bilcümle dünyaya bire bir kez daha ‘Urartu Van’dır, Van Urartu’dur’ diyeceğiz. Bu mefret sempozyumu Van Müzesi’nde yapmamızdaki tasavvur, etkili Urartu devletinin erbap olduğu nazirsiz koleksiyonun bir hep namına görülebileceği biricik mekanın burası olmasıdır. Esasen sempozyum hazırlıklarına 2019’bile başlamıştık ancak pandemiden dolayı bugüne kader oldu. Sempozyumun serbest katılımlı olması amacıyla benzeri genel ağ sitesi oluşturduk ve bu kanalla başvurular makbuz. Hiçbir kesime kısıtlılık yapılmadan, herkese küşade tıpkı davetle sempozyumu gerçekleştiriyoruz.” şeklinde konuştu.

Açılış konuşmalarının peşi sıra, dar dışından akademisyenlerin “Bire Bir hız tarihi: Urartu ve Asur” oturumuyla devam fail bilgi şöleni, 9 Eylül’e kadar sürecek.Share: