Van Gölü, zeminindeki kirlilikten arındırılıyor

Yerleşim yerlerindeki atılmış suların büyük bölümünün yıllarca arıtılmadan inhilal edilmesi zımnında zemininde çökelge ve arka çamuru biriken Van Gölü, belediyeler eliyle başlatılan çalışmalarla kirlilikten arındırılıyor.

Masmavi suları, eşsiz koyları ve doğasıyla turistlerin ilgisini çekici, çevresindeki sulak alanlarla binlerce kuşa ocak sahipliği yapan Van Gölü’nün kirlilikten kurtarılması amacıyla bir nice noktada çalışmalar yürütülüyor.

Bu amaçla hazırlanan “Van Gölü Nahiye Himaye Gösteri Planı ve Uygulama Programı” kapsamında tasfiye tesislerini etkili hale getiren Van ve Bitlis’teki belediyeler, kıyılardaki ahırları bile yıkarak kirliliğe bozukluk olan unsurları ortadan kaldırıyor.

Van Gölü kıyısındaki genişlik büyük yerleşme yerlerinden Tatvan ilçesinde, ati dirim bilimsel tasfiye tesisinin ünitelerinde restorasyon çalışması başlatan belediye, atılmış suların yıllarca Van Gölü’ne akıtılmasından âlem zeminde oluşan çökelge ve çamurları temizliyor.

Geçen ay başlatılan çalışmalar kapsamında gelişim makineleriyle gölün zemininden 5 bin metreküp çamur ve çökelge çıkaran belediye, bu atıkları kamyonlarla kaza dışında belirlenen noktalara taşıyor. Şu asıl kadar ilçede 70 ahır belirleyen ekipler, hem tayin hem de ahırların kaldırılmasına müteveccih çalışmalarını sürdürüyor.

Toplam 500 bin metreküp peş çamuru çıkarıldı

Van’ın Tuşba ilçesinde birlikte zemindeki üst çamuru ve balçığın illet olduğu kirliliğin önlenmesi için 3 etapta faaliyet yapılıyor. Tasfiye tesisinin bulunduğu bölgeden başlatılarak 13,9 kilometrelik periferi bandında 27 hareket makinesi ve 40 personelle ölçülü çalışmaların bodur sürede tamamlanması hedefleniyor.

Van ve Bitlis’te yürütülen çalışmalarda şu asıl büyüklüğünde 500 bin metreküp arka çamuru ve çamur, temizlenerek kamyonlarla belediyelerin belirlediği alanlara taşındı.

“2 yılda üst çamurunu bitirmeyi hedefliyoruz”

Tatvan Şehremini Mehmet Güvenli Geylani, AA muhabirine, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayesinde yürütülen “Van Gölü Mıntıka Siper Gösteri Planı ve Aplikasyon Programı” kapsamında bu sene Van Gölü’nün Tatvan kıyısında ense temizliği yaptıklarını söyledi.

Tatvan’birlikte 7 kilometre uzunluğundaki sahilde fizibilite çalışmalarının tamamlandığını tamlayan Geylani, “Kıyıdan 100 metre göle makul çalışmayla başladık. İş makineleriyle 3,5 metreye kadar eğin çamuru temizliği yapıyoruz. Temiz kumu bulana büyüklüğünde hep mil temizlenecek. Günlük averaj 200 metreküp malzeme taşıyoruz. Bugüne büyüklüğünde 5 bin metreküpün üstünde kayırıcı temizliği çalışmamız oldu. Çevirici ve takım sayımızı artıracağız. 2 yılda ağız ağıza Van Gölü’nün kayırıcı temizliğini gerçekleştirmeyi hedefliyoruz.” diye niteleyerek konuştu,

Dünya ve Türkiye’nin sunu iri tuzlu ve sodalı gölü olan Van Gölü’nün, NASA’nın düzenlediği yarışmada de en sunturlu fotoğraflara karışma olduğunu tabir eden Geylani, 4 bakanlığın içinde kayran aldığı gösteri planının nazik tıpkısı iş olduğunu vurguladı.

Dip temizliğinin dışında ileri biyolojik arıtma tesisinin revizyonu ile gölü kirleten kocabaş efsanevi ahırlarının kaldırılması için emek yürütüldüğünü kaydeden Geylani, şöyle konuştu:

“Dışarıdan kirliliğe illet olan bütün unsurların önüne geçilecek. Tıpkı yandan telvis önleniyor ayrımsız yandan de yıllardan beri oluşturulmuş pislik önleniyor. Yıllardan beri kümeli aynı sorunu çözmeye çalışıyoruz. Bunun elan ameliye ve gösterişsiz yolu var o birlikte kirletmemek. Temizlik kirletmemeyle başlar. Vatandaşlarımız araç ve içecek atıklarını sahile bırakıyor. Vatandaşlarımızdan Van Gölü’ne sahip çıkmalarını ve kovanlık çalışmalarını desteklemelerini bekliyoruz. Dünya mirası olan Van Gölü’ne eş çıkmamız bir numara vazifemiz.”

Share: