Üreticiler fındığı zayıflatmak için bu sene birlikte Şebinkarahisar’ı yeğleme etti

Giresun’üstelik hele kıran kesiminde sıcaklıkların tıpkı süredir düşük seyretmesi ve yağış olması nedeniyle ara sıra üreticiler fındıklarını Şebinkarahisar ilçesinde kurutuyor.

Geçen ay başlayan hasat sonrası fındık kurutma işlemi çekicilik şartlarının bulutlu ve yağışlı olduğu zaman dilimine balya mevrut üreticiler, ürününü sahilden yaklaşık 110 kilometre uzaklıktaki Şebinkarahisar’a götürdü.

İlçedeki güneşli havayı okazyon bilen üreticiler, boş alanlara serdikleri fındıklarını kurutuyor.

Fındık kurutan üreticilerden Hasan Akgün, AA muhabirine, önceki yıllarda dahi fındığını zayıflatmak amacıyla Şebinkarahisar’a geldiğini söyledi.

Bu yıl hasadın beklentilerini karşıladığını belirten Akgün, şöyle konuştu:

“Kısaca 24 dönüm yerim var, 3 tona yakın ürün bekliyoruz. Bu yıl fındıkları topladık, kurutma zamanı yaka kesimde yağış olduğu için Şebinkarahisar’a getirdik. Cenabıhak felek ederse burada kurutacağız, tekrar evimize döneceğiz. Fındık cem zamanı havalar güzeldi, ancak kurutma zamanı gelince yağışlar başlayınca, burada havanın elan iyice olduğunu duyduk, sabık sene üstelik getirdik bu yıl dahi buraya geldik.”

Alışılagelen şartlarda güneşli havada fındığın 2-3 günde kuruduğunu tamlayan Akgün, “Kıyı kesiminde yağış olduğu üzere 1 hafta bekledik. Yağış bitmeme ettiği için buraya getirdik. Alışveriş akşamı geldik akşamdan fındıklarımızı serdik.” ifadelerini kullandı.

Akgün, 24 saat süresince ürününün başında beklediklerini vurgulayarak, periyot içinde da fındığın içindeki çürükleri ayırdıklarını dile getirdi.

Asım Aldemir ise bu sene emeklerinin karşılığını aldıklarını aktararak “Fındık gür, beklentimizi dahi karşıladı. Benim 2 ton civarında fındığım var. Şebinkarahisar’birlikte havalar fena hâlde, bizim oralarda yağışlı olduğu amacıyla buraya geldik. Şebinkarahisar’birlikte olmasaydık fındığımız çürüyebilirdi” diyerek konuştu.

Aldemir, sahil kesiminden Şebinkarahisar’a fındık getirmenin mahdut olmadığına işaret ederek, şunları kaydetti:

“Bizim şu andaki yaptığımız işimiz tıpkısı yılın emeği. Kıran kesimlerinde de fındığını seren var ama yağıştan üstünü açamıyor. Giresun fındığı değme zaman kaliteli fakat çuvalda bir geceden fazla kalmaması gerekiyor. İçi dokunaklı evet. Şebinkarahisar’bile İç Anadolu’nun havasını andırıyor. O yüzden buraya geliyoruz.”

Share: