Unesco Uluslararası Neşet Ertaş 10. Sene Yâd Programı’na Bunaltıcı İlgi

‘Bozkırın Tezenesi’ balaban şair Neşet Ertaş’ı adlandırmak amacıyla Kırşehir Belediyesi tarafından hazırlanan “UNESCO Arsıulusal Neşet Ertaş 10. Sene Yâd Programı”, geçmiş gününde kilolu deste gördü.

25 Eylül 2012 tarihinde hayata gözlerini yuman balaban âşık Neşet Ertaş’ı tesmiye etmek üzere Kırşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirilen “UNESCO Arsıulusal Neşet Ertaş 10. Yıl Anma Programı”, Neşet Ertaş Kültür Müzakere Merkezi’nde Okan Gaye Öztürk, Hezel Bilgili Tokel, Hilmi Şahballı ve Abdullah Güneş marifetiyle gerçekleştirilen “Neşet Ertaş” mevzulu bire bir panelle başladı.

Vali Hüdayar Mete Buhara’nın üstelik katıldığı panelde, programları dolayısıyla panele katılamayan CHP Umumi Başkanı Eksiksizlik Kılıçdaroğlu’nun, İYİ Tümen Umumi Başkanı Meral Akşener’in ve CHP Kırşehir saylav Mukavim İlhan’ın gönderdikleri kutlama telgrafları okundu.

Panel açılışında, panele İYİ Öğür Genel Başkanı Meral Akşener namına katılan İYİ Öğür Ankara saylav Ayhan Altuntaş ile Ilbay Hüdayar Mete Buhara, birer istişare yaptı.

Kırşehir Şehremini Selahattin Ekicioğlu ise konuşmasında şunları söyledi:

“Kırşehir Belediyesi namına hazırladığımız, ‘UNESCO Uluslararası Neşet Ertaş 10’uncu Yıl Ihtifal Programı’ kapsamında zaman burada ‘Neşet Ertaş’ konulu panelde kâin tamam katılımcılara hoşgeldiniz diyorum.

25 Ilkgüz 2012’bile aramızdan ayrılan, büyük ozanımız ‘Bozkırın Tezenesi’ Neşet Ertaş, mütevazı hayat biçimiyle, türkülerinin insana ve hayata dokunuşuyla, insana ve geleceğe olan fideist ve umuduyla; benzersiz sesi ve yorumuyla Rum abdal geleneğinin öncüsü ve bozlak kültürümüzün en iri temsilcisi olmuştur.

Başta balaban ozanımız Neşet Ertaş görünmek için, Anadolu abdal geleneğinin bilcümle temsilcileri sayesinde bozlağın anavatanı olan Kırşehir’imiz, çalgı alanında UNESCO’nun Doğurucu Şehirler Ağı’na giren önceki ve tek şehir olmuştur. Bu da hepimiz için çokça balaban bir çekicilik kaynağıdır. UNESCO Yatırıcı Şehirler Ağına organ 49 büyüklük şehrinden taahhüdünü hesabına getiren 3 şehirden birinin bile Kırşehir olduğunu buradan bire bir öğün daha uyarmak isterim.

Bu geleneğin yaşatılması, doğruluk ettiği değere erişmesi ve ati kuşaklara aktarılması üzere planladığımız muhteşem çalışmalara, Acun Çalgı Şehri olan Kırşehir’da imdi üstelik ara vermeden devam edeceğiz.

‘UNESCO Arsıulusal Neşet Ertaş 10’uncu Yıl Anma Programı’ kapsamında bir iki bilahare zer panelistlerimiz sayın Okan Murat Öztürk, sayın Meze Bilgili Tokel, sayın Hilmi Şahballı ve sayın Abdullah Gün bizlere büyük ozanımız Neşet Ertaş’ı anlatacaklar. Kendilerine şimdiden programımıza damga verdikleri amacıyla teşekkür ediyorum.

Balaban ozanımız Neşet Ertaş’ı aramızdan ayrılışının 10’uncu yılında dinamit ve rahmet le anıyor, hepinize saygılarımı sunuyorum.”

Panelistlerin konuşmalarının arkası sıra Neşet Ertaş’ın oğlu Hüseyin Ertaş birlikte ayrımsız konuma yaparak programın hazırlanmasında emeği geçenleri kutladı.

“UNESCO Arsıulusal Neşet Ertaş 10. Yıl Yâd Programı” kapsamında yapılan panelin arkası sıra Neşet Ertaş Kültür Musahabe Merkezi önünden Cacabey Meydanı’na doğru saraka yürüyüşü gerçekleştirildi. Kortejin Cacabey Maydanı’na gelmesinin arkası sıra dinleti programı açılışı yapıldı.

Başkan Ekicioğlu, burada yaptığı açılış konuşmasında şunları söyledi:

“UNESCO Uluslararası Neşet Ertaş 10’uncu Sene Anma Programı için Gürcistan’dan, İtalya’dan, Almanya’dan; Kütahya, Afyonkarahisar, Bursa, Hacıbektaş ve Kırklareli özellikle başlamak amacıyla ülkemizin ayrımlı şehirlerinden gelen sevgili konuklar ve kızıl Kırşehirli hemşehrilerim, sizlerle Ozanlar Diyarı Kırşehir’imizde ayrımsız arada bulunmaktan hava duyuyoruz. Hepiniz hoşgeldiniz.

Kırşehir Belediyesi vasıtasıyla 23-24-25 Ilkgüz 2022 tarihleri üzere hazırlanan; UNESCO Enstrüman Şehirleriyle alay malay ortak programlar ve ülkemizdeki değişik üretken alanlardaki UNESCO Şehirleriyle gelişigüzel planlamaların yapılacağı ve bu vesileyle birlikte tıpkı arada bulunacağımız UNESCO Uluslararası Neşet Ertaş 10’uncu Sene Ihtifal Programı’nı siz zer konuklarımızın birlikte katılımlarıyla başlatmış bulunuyoruz.

25 Eylül 2012 tarihinde ‘bu dünyadan geçen’ Neşet Ertaş, mütevazı yaşam biçimiyle, türkülerinin insana ve hayata dokunuşuyla, insana ve geleceğe olan fideist ve umuduyla; eşsiz sesi ve yorumuyla Anadolu abdal geleneğinin öncüsü ve bozlak kültürümüzün genişlik şişman temsilcisi olmuştur.

Başta Neşet Ertaş tevessül etmek için, Anadolu abdal geleneğinin bütün temsilcileri yardımıyla bozlağın anavatanı olan Kırşehir’imiz, çalgı aleti alanında UNESCO’nun Yaratıcı Şehirler Ağı’na giren önceki ve biricik kent olmuştur. Bu da hepimiz amacıyla çokça büyük tıpkısı gurur kaynağıdır.

Bu geleneğin yaşatılması, adalet ettiği değere erişmesi ve gelecek kuşaklara aktarılması için planladığımız mefret çalışmalara, Dünya Müzik Şehri olan Kırşehir’bile imdi dahi küşayiş vermeden bitmeme edeceğiz.

UNESCO Uluslararası Neşet Ertaş 10’uncu Sene Ihtifal Programı’nın, UNESCO Şehirlerinin üyelerini dahi daha çok birbirine yaklaştırmasına komütatör olacağını düşünüyoruz.

Bilindiği üzere ‘Bozkırın Tezenesi’ nazik ozanımız Neşet Ertaş, 2012 yılındaki vefatından ilk, 2009 yılında UNESCO tarafından “Güçlü adam hazinesi” unvanını almıştı. Neşet Ertaş yalnız türkü belirten biri değil, bire bir zamanda kendine ait yapısı olan misilsiz ve ibdai benzeri bağlama ter ustasıdır; bu nedenle de ‘Bozkırın Tezenesi’ unvanıyla anılmaktadır.

Sesiyle, yorumuyla, sazıyla ve heves felsefesiyle cihanşümul değerlere taşınmış olan Balaban Ozanımız Neşet Ertaş’ın ölüm sene dönümünün ’25 Ilkgüz’ olması dolayısıyla bu sene 10’uncusunu düzenlediğimiz yâd programının adını dahi UNESCO Uluslararası Neşet Ertaş 10’uncu Sene Anma Programı yerine belirledik.

UNESCO unvanını haiz şehirler namına aynı bina altında bulunmamız ve UNESCO Uluslararası Neşet Ertaş 10’uncu Sene Yâd Programı söyleminden birlikte anlaşılacağı amacıyla, kültürel ve sanatsal faaliyetlerinin birbirini etkilemesi ve tesanüt potansiyelinden hareketle, özellikle müzik tevessül etmek için bütün sanatsal faaliyetlerin ve yaratımların birbirini beslemesi ve desteklemesi düşüncesiyle sizlerle birlikte olmanın mutluluğunu yaşıyoruz.

23-24-25 Eylül günlerinde yapacağımız UNESCO Arsıulusal Neşet Ertaş 10’uncu Yıl Anma Programı dahilinde, matrak Kırşehir’imizin kültürel değerlerini sizlerle paylaşırken; değerli misafirlerimizin gelmiş oldukları şehirlerin da kültürel değerleriyle buluşmanın fırsatını yakalamış olacağız.

Dünyadaki birçok enstrüman otoritesi vasıtasıyla sesi ve sazıyla söylence olarak akseptans edilen Iştiyak Dağı’nın ızdıraplı yüreği, Küçük Asya abdal geleneğinin temsilcisi şişman ozanımız Neşet Ertaş’ı, aramızdan ayrılışının 10’uncu yılında sadakat, ürkmek ve özlemle anıyor, hepinize saygılarımız sunuyorum.”

Cacabey Maydanın’ndaki programda konuşmalarının arkası sıra Kırşehir Belediyesi Abdallar Topluluğu, ozanlar; Halil Apaçık, Amaçlanan Feryadi ve Hilmi Şahballı, Gürcistan, İtalya ve Almanya’dan gösteri ekipleri ile enstrüman grupları gösterilerini sergiledi. İlk günün kapanış konserinde ise saz şairi Okan Uğur Öztürk sahne aldı.

Share: