“Unesco Arsıulusal Neşet Ertaş 10. Sene Yâd Programı” Kırşehir’de Başlıyor

‘Bozkırın Tezenesi’ şişman âşık Neşet Ertaş’ı tesmiye etmek üzere Kırşehir Belediyesi marifetiyle hazırlanan ve üç dönem sürecek izlence, 23 Eylül 2022 cuma günü, “Neşet Ertaş” konulu siyasal ile başlayacak.

“UNESCO Arsıulusal Neşet Ertaş 10. Yıl Ihtifal Programı”, 23 Ilkgüz 2022 cuma namazı günü saat 15.00’te Neşet Ertaş Ekin Konferans Merkezi’nde Okan Amaç Öztürk, Hezel Hakim Tokel, Hilmi Şahballı ve Abdullah Gündüz’ün konferansçı olarak katılacağı panelle başlayacak.

Anma programı ile ilgili izah yapan Kırşehir Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu, şunları söyledi:

“Kırşehir Belediyesi namına hazırladığımız ve 3 gün süresince meşgul meşgul etkinliklerle sürecek olan UNESCO Uluslararası Neşet Ertaş 10. Yıl Yâd Programı’nı UNESCO Doğurucu şehirler Ağına Enstrüman alanında dahil olan evvel ve biricik şehir Kırşehir’in tarihî ve kültürel birikimine değer bir biçimde gerçekleştiriyoruz.

Bilindiği üzere ilkin Neşet Ertaş oluşmak amacıyla, Anadolu Abdal Geleneğinin bilcümle temsilcileri yardımıyla Bozlağın anavatanı olan Kırşehir, müzik alanında UNESCO’nun Üretken Şehirler Ağı’na giren evvel ve bir tane site olmuştur. Bu da hepimiz üzere haddinden fazla iri aynı gurur kaynağıdır.

Bu geleneğin yaşatılması, doğruluk ettiği değere erişmesi ve gelecek kuşaklara aktarılması için planladığımız kebir çalışmalara, Acun Çalgı Şehri olan Kırşehir’de imdi da açıklık vermeden bitmeme edeceğiz.

Cuma haset saat 15.30’bile ise Cacabey Meydanı’nda Halil Açık, 16.30’üstelik ise Maksut Feryadi konseri verilecek. Saat 1700’de ise Neşet Ertaş Kültür Konuşma Merkezi’nden Cacabey Meydanı’na meze yürüyüşü yapılacak. Cacabey Meydanı’ndaki açılış konuşmalarının ardından saat 17.45’te Uray Abdallar Topluluğu’nun davul-zurna gösterisini arkasından saat 18.00’de Hilmi Şahballı konseri verilecek.

Programın UNESCO Uluslararası buut kazanmasıyla Gürcistan’dan Batumı, İtalya’dan Lady Halo, ve Almanya’dan Duo Malıkı Konserlerini ardı sıra saat 21.30’birlikte Okan Garaz Öztürk hayalet alacak.

23-24-25 Ilkgüz tarihlerinde, üç çevrim meşgul meşbu sürecek olan programlara yekpare Kırşehirli hemşehrilerimizi bekliyoruz.”

Share: