Uluslararası Balkan Üniversitesi’nin sarsıntı bölgesine desteği devam ediyor

Arsıulusal Balkan Üniversitesi (IBU), sarsıntı bölgesine yardım ve bindi çalışmalarına bitmeme ediyor.

Üniversiteden yapılan açıklamaya göre, Türkiye’nin 11 ilini etkileyen ve Asrın Felaketi namına adlandırılan depremin yaralarını sarabilmek namına yekpare dünyada sunulan bindi, IBU öncülüğünde Yıldız Makedonya’de da bitmeme ediyor.

Açıklamada görüşlerine saha verilen Uluslararası Balkan Üniversitesi rektörü Prof. Dr. Mehmet Dursun Erdem, IBU koordinesi ile şu temel büyüklüğünde onlarca tır yardımının bölgeye ulaştırıldığını belirtti.

Erdem, “Yemeden Içmeden ülkemizde değil, tekmil dünyada Asrın Felaketi namına adlandırılan bu depremden kötülük gören yurttaşlarımız amacıyla, bizler bile Yıldız Makedonya’üstelik elimizden geldiği kadar gayret göstermeye bitmeme ediyoruz. Depremin olduğu önceki günden bugüne kadar, üniversitemiz koordinesiyle, ondan aşkın arkalama tırımızı AFAD aracılığı ile bölgeye ulaştırdık.

Tetova’dan Ohrid’e, Manastır’dan Gostivar’a büyüklüğünde, Şimal Makedonya’nın dört bir yanından soydaşlarımız, hem acılarını sarılmak için hem de ellerinden geldiğince desteklerini verebilmek için bizlerle hemhal oldular. Şu zaman rektör yardımcım Serdar Serdaroğlu Adıyaman’üstelik ve müzaheret faaliyetlerine şahsen katılıyor.” dedi.

“Rektör namına ego ve yardımcılarım tamamen bu organizasyona odaklandık.” diyen Fazilet, ” Üniversitemiz bünyesinde okuyan Türk öğrencilerimizin öncülüğünde düzenlenen Kuzey Makedonya içerisindeki arkalama faaliyetlerinde da, bundan ahir süreci bile dikkate alarak, koordinasyonu kaybetmeyecek şekilde ilerlemeye mücahede ediyoruz. Yıldız Makedonya’nın tamamında yapılan çalışmaları işittikçe, bu kardeşliğin ne kadar iyicene benzeri önsezi olduğunu benzeri öğün henüz burada, durumunda idrak etmiş oluyoruz.” yorumunu yaptı.

“Türkiye bizim abimiz”

Arsıulusal Balkan Üniversitesi Genel Sekreteri Berkan İmeri ise “Türkiye bizim abimiz. Biz ne ant el durumda olsak, sendelesek abimizi, Türkiye’yi müstacelen yanımızda görür, desteklerini sunu derinlerde hissederiz. Demin ise bizim abimiz ağırlık durumda. Son yüzyılda meydana mevrut en balaban depremin etkisinde. 36 binden fazla soydaşımız yaşamını yitirdi.” ifadelerini kullandı.

İmeri, “Sarsıntı haberini aldıktan şipşak bilahare, afetten etkilenen yüzbinlerce soydaşımız üzere Tığ neler yapabiliriz? diye niteleyerek düşündük. Depremin olduğu önce sabah umum büyüklük adına teyakkuza geçtik ve ülkemizde bulunan derhâl sistem cansiperane hız etmeye başladı.” değerlendirmesinde bulundu.

Üniversitede toplanan yardımların bile burada kendilerinin tevhit ettiğini tamlayan İmeri, “Yaşanan afetin büyüklüğüne dayanarak, Türkiye Büyükelçiliği ile koordineli tıpkısı şekilde, bölgede arz haddinden fazla ihtiyaç duyulan materyallerle ilgilendiren çalışmalarımıza devam ediyoruz. Bu doğrultuda, abimiz Türkiye’ye yeniden önceki olsun dileklerimizi iletiyoruz.” ifadelerini kullandı.

Arsıulusal Balkan Üniversitesi Genel Yazman yardımcısı İbrahim Meram üstelik yer sarsıntısı haberini aldıktan sonradan haddinden fazla büyük aynı sıkıntı yaşadıklarını ve Yıldız Makedonya’de 7’den 70’e herkesin afet bölgesine yardım için elinden geleni yapmaya çaba ettiğini belirtti.

Maksat, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bölgede bildirme çokça ihtiyaç mahsus malzemeleri, büyükelçilik ve AFAD ile görüşüp koordine ederek temin etmeye çalışıyoruz. Keçe, battaniye, ısıtıcı, esas gıda, çağa malzemeleri, elbise, esas sililik ürünleri, su kabilinden birçok kalemi özenle kutulayıp etiketliyoruz. Halkımızın iri desteği ile da bugüne kadar toplanan yardımları hareket bölgesine yansıtmak üzere hazırladık ve yetkililere doğrulama ettik. Bu çalışmalarımız devam edecek.

Anavatanımızın defaatle ayağa kalkması üzere elimizden mevrut yekpare desteği vermeye mücahede edeceğiz. Bu bağlamda, desteklerini esirgemeyen iyilikçi halkımıza, çekicilik ve kuruluşlarımıza teşekkürlerimizi iletiyoruz. Ayrıca Türkiye’miz amacıyla kesintisiz iş veren kadro arkadaşlarıma, kardeşlerime ve öğrencilerime da bitmeyen teşekkürname ediyorum.”

Share: