Uçurtmasını kurtarmak isteyen Dilara’nın ölümüne illet olan cümbüş telleri kaldırıldı

ADANA’da 2 yıl önceki, takılan uçurtmasını çıpa çubukla yönetmek isterken akıma kapılan Dilara Ünal’ın (12) ölümüne sebep olan faziletli gerilim hattı telleri sökülerek kaldırıldı. Ünal’ın annesi Zahide Ünal (47), “Tellerin buradan kaldırılması Dilara’nın zaferidir. Kızım öldü ama yeryüzü azından onun sayesinde bu mahallede eksantrik bala bire bir şekilde ölmeyecek” dedi.

Olay, 30 April 2020 tarihinde Seyhan ilçesi İsmetpaşa Mahallesi’nde meydana geldi. Dilara Ünal’ın evlerinin damında uçurduğu uçurtma, faziletkâr gerilim hattına takıldı. Çipo çubukla uçurtmasını kurtarmaya etkin Dilara, akıma kapıldı. Yoz kız, ihbar üzerine gelen esenlik ekiplerince Adana Site Terbiye ve Araştırı Hastanesi’ne kaldırdı. Vücudunun yüzde 75’inde yanık oluşan Dilara, 14 Mayıs günü hayatını kaybetti.

Dilara Ünal’ın, hastane odasında yaşam mücadelesi verirken nağme ve arkadaşlarına selam söylediği görüntüler kalpgâh burktu.’BU DİLARA’NIN ZAFERİ’Acılı ana Zahide Çıpa, kızının ölümünün ardından hayatiyet tevzi şirketi ve Büyükşehir Belediyesi’ne sav açtı. Ülkü sürerken, zindelik tevzi şirketi, Dilara’nın ölümüne bozukluk olan telleri kaldırdı.

Tellerin kaldırılması için defaatle başvuruda bulunduklarını ve böylelikle başardıklarını tamlayan Ünal, “Kızım gitti amma teller duruyordu. Ego gökyüzüne üstelik bakamıyor, dama çıkamıyordum. Tellerin kaldırılması Dilara’nın zaferidir. Çoğu birey ‘uğraşma, cins değil, telleri kaldırmazlar’ dedi. Ancak vazgeçmedim. Keşke kızım ölmeden kaldırılsaydı. Kızım öldü amma sunu azından onun sayesinde bu mahallede başka çocuk bir şekilde ölmeyecek. Evler teller nedeniyle hırs altındaydı. Kimse evinin damını kullanamıyordu. Artık apayrı canlar yanmayacak. Mücadelemi sürdüreceğim” diye konuştu.Share: