Tuzakla delicesine avlayan 2 şahsa 25 bin teklik ceza

Kahramanmaraş’ın Elbistan ilçesinde yasadışı yerine tuzakla şahin avlamaya gelen 2 kişiye, yaklaşık 25 bin teklik yönetsel para cezası yazılırken, avda kullandıkları otomobile de mülkiyeti kamuya geçirilmek için ahali konuldu.

Edinilen bilgilere bakarak, Tabiat Esirgeme ve Milli Parklar (DKMP) Elbistan Şefliği ve İlçe Kurnaz Komutanlığı görevlileri, ilçeye sınırlanmış Akbayır Mahallesi kırsalında 2 kişinin tuzak kurarak yasadışı şekilde delice avladığı yönündeki hikmet üstüne harekete geçti. Ekipler, araziyi karış karış tarayarak yasadışı avlanan şahısların yerini tespit etti. 2 suratsız, uğrun av için kullandıkları tuzaklarla birlikte kıskıvrak yakalandı. Yapılan incelemede şahısların yasadışı av üzere Şanlıurfa’dan geldikleri belirleme edildi. Şahısların, yakaladıkları şahinleri aktif şekilde sattıkları bilgisine ulaşıldı.

2 şüpheliye, 4915 sayılı Kara Avcılığı Kanununa mugayeret suçundan yaklaşık 25 bin teklik yönetimsel para cezası uygulandı. Yasadışı avda makbul ve etraf değeri 80 bin liraya yakın olan otomobile de mülkiyeti kamuya geçirilmek üzere umum konuldu.

Natür Dulda ve Milli Parklar (DKMP) Elbistan Şefliği ekiplerinin, av dulda ve taharri faaliyetlerinin 7/24 bitmeme edeceği; habersizce avcılığın önlenmesi için bile parçalanmamış çabanın gösterileceği vurgulandı. – KAHRAMANMARAŞ

Share: