Tütüncü: “Açık söylüyorum, başarısız hoşgörü”

Nişan Belediyesi Mart kocaoğlan meclisinde bina denetimsiz binaların denetlenmesi, icabında mecliste grubu olan partilerin desteği alınarak mesai başlatılması hususu meclis gündemine takrir kendisine sunuldu. Komutan Hakan Tütüncü, “Kemiksiz söylüyorum. Başarısız tolerans” dedi.

Cebel Belediye Meclisi’nin, 2023 yılı Mart ayı sedir toplantısı gerçekleştirildi. Nişan Şehremini Melik Tütüncü başkanlığında toplanan mecliste, 15 yazılı, 1’i takrir oluşmak amacıyla 16 gündem maddesi görüşüldü. Partilerin takım başkanlarının 6 Şubat’ta Kahramanmaraş merkezli yaşanan ve 11 ili etkileyen zelzele felaketinde sergilenen teavün seferberliğinin dile getirildiği konuşmaların arkası sıra Komutan Tütüncü birlikte, başsağlığı ve esbak olsun dileklerini iletti. Nişan Belediyesi namına vatandaşların, personellerin, divan üyelerinin müzaheret seferberliğine teşekkür fail Başbuğ Tütüncü, ” Türkiye’deki hep belediyeler, Antalya’daki hep belediyeler kişi imkanları nispetinde şişman ayrımsız seferberlik ruhuyla, milli temas ve el birliği ruhu içerisinde meseleye eş çıktıklarını gördüm. Hem burada, hem bile 2 kat gittiğim sarsıntı bölgesinde gördüm. İsimlerinin açıklanmasını istemeyen ve arkalama kampanyasına destek olan meclis üyelerimize, imkanlarını seferber eden hep belediyelerimize, hayırseverlere, devlet kurumlarımıza teşekkür ederim” dedi.

8 sahra mutfağı 30 bin nefis yemek

Dağ Belediyesi kendisine deprem bölgesi amacıyla müzaheret kampanyası düzenlediklerini ve bu kampanya çerçevesinde 190’ı tır tevessül etmek için 220 araçla bölgeye insanca arkalama gönderildiğini belirten Komutan Tütüncü “Bu açık gönüllükten hava hemşehrilerimize candan teşekkür ederim. Bu çok önemli bire bir katkıydı. Depremin ikinci gününde 8 şerha çöl mutfağı kurduk. Günde 30 bin sıcak kemirmek hizmetimiz 15 gün sürdü. Şuanda birlikte İskenderun ve Osmaniye’dahi bu çalışmalarımız halan devam ediyor. 24 saat boyunca 30 bin kişiye kemirmek hizmetimiz sürüyor. Antalya’ya gelen depremzede kardeşlerimizin nerede eğleşme ettiklerine bakılmaksızın 32 bin 74 kişiye insanca arkalama malzemesi(Azık, giysi vb. ) ulaştırıldı. Uray Keyif Merkezimizce depremzede vatandaşlarımızın misafirler edildiği tesislerde otama, tıbbi bindi ve çıkar yol yardımında bulunuyoruz. Meslek öncesi öğretmenlerimize teşekkürname ediyoruz. Gezici bala atölyelerimizle çocuklarımıza, ailelerinde süresince olduğu psikososyal destek anlamında işlik çalışmaları gerçekleştiriyoruz” diye niteleyerek konuştu.

Başsağlığı dileklerini iletti

Komutan Tütüncü zelzele yardımları konusundaki açıklamalarının ardından Bozuk CHP Umumi Başkanı ve Antalya Milletvekili Bahir Baykal’ın vefatına değindi. Tütüncü; “Rahmetli Deniz Baykal’a rabbimden rahmet diliyorum. Bize haddinden fazla heybetli tecrübeler bıraktı, nazik bire bir miras bıraktı. Cumhuriyet Altını El Partisi camiasına, bilcümle sevenlerine ve ailesine başsağlığı dileklerimi tercüme etmek isterim” dedi.

Temsilci seçimi

Komutan Tütüncü’nün meclis açılış konuşmasının ardından gündem maddelerinin görüşülmesine geçildi. 2023 yılı Yalınç ve Olağanüstü Asamble Toplantılarında; Dağ Uray Başkanlığını mandepsi etmesi amacıyla ANFAŞ Antalya Fuarcılık İşletme ve Envestisman A.Ş. ‘ye Ramazan Şarap, ALDAŞ’a Süleyman Enerjik, Antalya Pamuklu Yapı İnşaat Mühendisliği Hususi Yetişek Müşavirlik Hizmetleri Turizm Endüstri A.Ş’ye Şanlı Direk, Antalya Cebel A.Ş’ye Kıray Tanık seçildi.

Hepimiz üzerinde elan dikkatli durmalıyız

Mart ayı sedir toplantısında “Yapı denetimsiz binaların denetlenmesi konusunun gündeme alınarak, gerekirse mecliste grubu olan partilerin desteği alınarak mücahede başlatılması” hususu birlikte sedir gündemine önerge adına sunuldu. Önerge ile ilgili bire bir açıklama özne Başbuğ Tütüncü; “Bu konuyla ilgili çalışmalarımıza başladık. Hepimizin üstünde henüz tetik durmamız geçişsiz mevrut konuların başında bu geliyor. İmar Müdürlüğümüz binaların duruk kendisine daha faal ayla getirilmesi için neler yapılabilir bununla de alakadar vacip çalışmalarına başladılar. Pazartesi günü kırtasiyeci ve komite üyelerimizle eş bir derinti yaptık. O ortak toplantıda aldığımız karar şu şekilde; bununda cümle marifetiyle bilinmesini istiyorum. Binaların henüz kıvrak olması anlamında yapılacak hangi kabil ustalık donanıma gerekseme varsa anne olan maliyet değil, asıl olan eş birey ve servet güvenliği Bununla ilişik yapılacak olanları meclisimize birlikte taşıyalım. Icabında ayrı bire bir talimatname maddesi kendisine, ayrı bir ümran şartı namına geçirelim istedik. Bununla ilgili çalışmalarımız başladı. Bu hassasiyeti artık en son düzeyde tutmamız lazım. Imdi anlaşılıyor kim; vakit kaybetmeden yönetmelik ve yasa metinlerinin var olması değil, bunların uygulama aşamasının bizim dışımızdaki kısımlarında üstelik müstelzim hassasiyeti göstermemiz geçişsiz geldiği kanaatindeyim “diye konuştu.

Depremden bilahare alınan aynı kararı da açıklanan Komutan Tütüncü, “Balaban mağazaların olduğu, galerilerin olduğu yerlerde; kuşkusuz ki fırın ve pastacı denetimi yapılıyorsa, İmar Müdürlüğümüzde demin ayrı bire bir grup halinde bu taramalara başlıyor. Esaslı kendisine ta vatandaşlarımızda endişeler var. Bulunduğumuz binada kolon maktu mi endişesi var. Şuana büyüklüğünde ilçemizde böyle bire bir örneğe rastlamadık. Ama seçme ihtimale cebin arkadaşlarımızın bu çalışmaları birlikte pahal tıpkı şekilde de yapmalarını dahi buyruk verdim. İmar Müdürlüğümüz müstelzim takibi yapacak, sizlerin da ayrıca izleme edilmesi müstelzim hususlar olursa kemiksiz söylüyorum sıfır müsamaha Hepimiz ayrımsız noktadayız. Arz sunturlu şekilde takiplerini yapacağız. 250 binden aşkın konutun olduğu tıpkısı ilçedeyiz. Bu konuya hep bu arada bakarsak, hep bu arada odaklanırsak bereketli peki” dedi.

Türkiye’nin 1999 depreminden çokça ibretler çıkardığını da sözlerine ekleyen Başkan Tütüncü, 1999’dan sonradan yapılan binalarda parafin ile siyah büyüklüğünde ayırt olduğunu söyledi. – ANTALYA

Share: