Türkiye’ye mevrut İskoçyalı ekibin şefi: Bire Bir film setinde kalkmak gibiydi

İngiltere’den deprem felaketi sonrasında Türkiye’ye mevrut 77 yabanlık Kentsel Arama Istirdat ekibine (UK ISAR) İskoçya’dan katılan 4 itfaiyecinin (SFRS) Şefi John Aitchison zelzele bölgesindeki yıkımla ilgili “Bire Bir film setinde girmek gibiydi. Seçkin madde parçalanmamış benzeri yıkımdı. Çok bükülmüş binalar neymiş yerden kaldırılıp gene yere atık gibiydi. Ara Sıra binalar huysuz, bazen binalar ise canip yatmıştı” ifadelerini kullandı.

İngiltere’nin Türkiye’ye gönderdiği ekibin içinde düzlük düz İskoçya İtfaiyesi’nin 4 personelinin eve dönüşleri sonrasında bölgede yaşadıkları deneyimleri, SFRS’nin web sitesinde yayınlandı. SFRS Şefi John Aitchison zelzele bölgelerindeki yıkımı şöyle tanım etti;

“Bire Bir film setinde koyulmak gibiydi. Herhangi Bir özdek tüm tıpkısı yıkımdı. Çok katlı binalar sanki yerden kaldırılıp esasen yere atılmış gibiydi. Bazen binalar ters, bazen binalar ise canip yatmıştı.””İnsanlar ailelerini kaybetmişti. Ağlayan kadınları, çocukları enkazdan çıkarmaya müteharrik babaları gördüğünüz cenk bölgelerinin haberleri gibiydi. İnsanlar ağlıyor ve her köşe başında kendilerine müzaheret etmemizi sağlamaya çalışıyorlardı.”77 nefis İngiltere ekibi yaklaşık 10 dönme süresince sakır sakır istirdat çalışmalarına katıldı ve 11 kişiyi enkaz altından sağlıklı çıkardı. İngiltere Kalkınma Bakanı Andrew Mitchell ekiple ilişik “İngiltere Hükümeti, yürekli İskoç itfaiyecilerin ve esenlik görevlilerinin, gerekseme duydukları anda Türk halkına müzaheret ika çabalarımızın bilcümle merkezinde yer almalarından çekicilik duyuyor” açıklamasını yaptı.

Share: