Türkiye’nin evvel Gastro Enstitüsü Kapadokya’da açılacak

Türkiye’nin geçmiş Gastro Enstitüsü Kapadokya’da açılacak

NEVŞEHİR Konkre Sıfır Kültürel Mirasımızın sunma önemli unsurlarından birisi olan el mutfağı, kurulan enstitü ile ati nesillere aktarılacak.

Türkiye’da kurulacak olan 10 Gastro Enstitüsünün ilki Nevşehir’in Ürgüp ilçesinde açılacak. Önceki yıllarda Turizm Terbiye Merkezi olarak bakım veren çatı onarılarak Gastro Enstitüsü Merkezi’ne dönüştürülüyor. Merkezin açılışını Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan ve Milli Yetişek Bakanı Mahmut Özer’in yapması bekleniyor. Ürgüp Kılıçarslan Mesleki ve Maharet Rum Lisesi bünyesinde cümbüş gösterecek olan enstitüde terbiye gören öğrenciler geleceğin aşçısı yerine yetişecek. Gastro Enstitüsü inşaatını inceleyen Nevşehir İl Milli Yetişek Müdürü Memet Çelik, Gastronomi alanında nitelikli insan gücünü beslemek amacıyla çalışacaklarını belirtti. Polat; “Bakanımızın açıklamış olduğu 8 yer bile yapılacak olan 10 Gastro Enstitüsünün ilki Nevşehir’üstelik kuruluyor. Gastro Enstitüsünü Nevşehir’e vermek amacıyla zir yapısını oluşturduk. Gastro Enstitüsü binamızla ait yapılabilirlik ast yapı çalışmalarını Kapadokya Üniversitesi rektörlüğü teşrikimesai ile yaptık. Gastro Enstitüsünü Ilk Teşrin kocaoğlan içerisinde Bakanımızın ve Cumhurbaşkanımızın eşi Emine Erdoğan’ın katılımıyla açılışını yapacağız. Gastro Enstitü çalışmalarımız bitmeme ediyor, yaklaşık on çağ zarfında açmayı planlıyoruz” dedi. Hele gastronomi alanında nitelikli kayırıcı gücü yetiştireceklerini belirten Polat; “Kılıçaslan Mesleki ve Ustalık Küçük Asya Lisesi’ne bağlı yerine çalışacak olan Gastro Enstitünde lokanta, şef ve reis yardımcısı üzere yörenin alelhusus yemek alanında vasıflı adam gücü yetişecek. Bu enstitü, talih çapında gastronomi alanında, insan kaynağını yemlemek amacıyla heybetli benzeri şekil olacak. Gastronomi alanında alelhusus ülkemizde ve milletler arası alanda yetişmiş insanlar eğitim bilimi verecek” dedi.

Açılacak olan Gastro Enstitüsü’nde ARGE çalışmaları yapılarak, Kapadokya Bölgesinin yöresel ürünlerinin yanı sıra unutulmaya beniz tutmuş mutfak kültürünün üstelik çevrim yüzüne çıkartılması hedefleniyor.

Share: