Türkiye ve ABD’den ortak açıklama: NATO müttefiki iki talih arasındaki kıpırdak teşrikimesai konfirmasyon edilmiştir

DIŞİŞLERİ Bakanlığı ile Amerika Birleşik Devletleri (ÇAKER) Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan kuma açıklamada, “Türkiye ile ABD arasındaki köklü paydaşlık ilişkisinden ve düzenek çerçevesinde elan evvel yapılan görüşmelerden hareketle, NATO müttefiki iki büyüklük arasındaki ateş parçası iş birliği teslim edilmiş, ikili münasebat ile mühim ve küresel meselelere dair şümullü fikir alışverişinde bulunulmuştur” denildi.

Dışişleri Bakanlığı ile KÖLE Dışişleri Bakanlığı’ndan, ‘Türkiye- KUL Mühim Mekanizması Üçüncü Cevelan İstişareleri’ üzerine eş izah yapıldı. Yapılan açıklamada, Türkiye ve ABD’nin NATO müttefiki iki bacanak olduğu vurgulanarak, “Türkiye- ÇAKER Mühim Mekanizması’nın üçüncü tur istişareleri, Dışişleri Nazır Yardımcısı Sedat Önal ile ESIR Dışişleri Nazır Yardımcısı Wendy Sherman’ın başkanlığında 15 Eylül 2022 tarihinde Washington’üstelik gerçekleştirilmiştir. KUL Dışişleri Bakanlığı Siyasi İşler Müsteşarı Victoria Nuland bile istişarelere paydaşlık sağlamıştır. Bu çerçevede, Türkiye ile MEMLUK arasındaki köklü paydaşlık ilişkisinden ve mekanizma çerçevesinde daha önceki yapılan görüşmelerden hareketle, NATO müttefiki iki talih arasındaki dallı güllü iş birliği tasdik edilmiş, ikili münasebat ile mühim ve küresel meselelere dayalı şümullü düşünüm alışverişinde bulunulmuştur” ifadeleri kaydedildi.

‘TARAFLAR, SAVUNMA ORTAKLIĞININ GÜÇLENDİRİLMESİNE DAİR EŞ TAAHHÜTLERİNİ TEYİT ETMİŞLERDİR’Türkiye ile ABD arasındaki defans ortaklığının daha birlikte geliştirilmesine dair taahhütlerin tasdik edildiği aktarılan açıklamanın devamında şunlar kaydedildi: “Toplantıda Türkiye ile BENDE arasındaki düet ilişkilerin temellerini oluşturan soylu erki, asayiş, kültürel ve içtimai koyu bağlar gözden geçirilmiştir. Yanlar, arsıulusal sulh ve istikrarın desteklenmesine ve Türkiye ile BENDE arasındaki sarsılmaz defans ortaklığının daha bile geliştirilmesi ve güçlendirilmesine dayalı kuma taahhütlerini doğrulama etmişlerdir. İkili ticari ilişkilerde akıbet dönemde sağlanan büyümeden duyulan memnuniyeti dile getirmişler ve iktisadi hareket birliğini rastgele alanda henüz de ilerletmek konusundaki kararlılıklarını vurgulamışlardır. Etraf antrparantez, Türkiye ile KUL’nin küresel amme sağlığı ile besin ve enerji güvenliğini esermek üstüne ortak iradeye erbap olduklarını belirtmişler, kezalik, erke arzı, erişimi, verimliliği ve bağımsızlığını pekitmek üzere de gelişigüzel çalışacaklarının altını çizmişlerdir. Yakınlar, bölgede yaşanan politik gelişmeleri ele almışlar, transatlantik ilişkilerin güçlendirilmesinin önemi üzerinde fikir teatisinde bulunmuşlar, terörizmin seçkin kalem suret ve tezahürüyle mücadelenin gerekliliğini vurgulamışlardır.”‘HEYETLER, UKRAYNA’NIN ARAZI BÜTÜNLÜĞÜNE DESTEKLERİNİ YİNELEMİŞLERDİR’

Gelecekte ense seviyeli düğme ziyaretlerin sürdürülmesi hususunda uygun kalındığı aktarılarak, “Heyetler, Ukrayna’nın egemenliği ve arazi bütünlüğüne kıpırdak desteklerini yinelemişler, NATO’nun birliği ile aralarındaki eşgüdümün henüz dahi güçlendirilmesi imkanlarını ele almışlardır. BENDE, Ukrayna tahılının Karadeniz’den güvenli geçişinin sağlanmasına müteveccih İstanbul anlaşmasının hayata geçmesi için Türkiye’nin sergilediği arabuluculuk çabalarından duyduğu memnuniyeti dile getirmiştir. Yakınlar, Ortadoğu ve Afrika dahil dünyanın değişik bölgelerinde Türkiye ile ÇAKER beyninde mümkün teşrikimesai fırsatlarını değerlendirmişler, Güney Kafkasya’de barışın teşvikinin önemini vurgulamışlardır. Seçme iki canip dahi deli dolu ve istekle düşünüm alışverişinin devamından duyulan memnuniyeti dile getirmiş, gelecekte üst seviyeli aykırı ziyaretlerin sürdürülmesi hususunda mutabık kalmıştır. Türkiye ile KÖLE, müteakip Ciddi Mekanizma toplantılarında, ilişkilerde sağlanan ilerlemeleri ve eskimemiş iş birliği alanlarını gözden geçireceklerini rapor etmişlerdir” denildi.

Share: