Türkiye-Slovenya Yuvarlak Masa Toplantısı yapıldı

Dış Kazançlı İlişkiler Kurulu (DEİK) Başkanı Nail Olpak, Slovenya Reisicumhur Borut Pahor’dan aksiyon dünyası kendisine Gümrük Birliği’nin güncellenmesi ve transit intikal konularında destek temenni ettiklerini bildirdi.

Türkiye-Slovenya Yemeni Masa Toplantısı, Slovenya Reisicumhur Pahor ve iki talih aksiyon insanlarının katılımıyla JW Marriott Hotel’de gerçekleştirildi.

Olpak burada yaptığı konuşmada, “Slavlar ülkesi” anlamına mevrut ve iktisadi hareketliliğiyle öne çıkan mevki Slovenya’dan gelen misafirleri Türkiye’dahi ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, iki mutluluk arasındaki ilişkilerin hem dostça biçimde sürdüğünü hem üstelik tenevvü süresince olduğunu, ilişkilerin bu eğiliminin ekonomik alanda dahi kendisini gösterdiğini söyledi.

İki mutluluk dış tecim hacminin 2021 yılında 2 bilyon dolar olduğunu belirten Olpak, “Pozitif şekilde kavi bitmeme fail ticaretimiz var. Amacımız, aksiyon dünyası adına ticaretimizi dengeli şekilde tezyit etmek. Çap yetkililerimiz, büyükelçilerimiz burada. Bunu yaparken üstelik onlar önümüzü açacak, bizler da hisse senedi insanları namına henüz fazla mücahede göstereceğiz.” dedi.

Olpak, 37 yıldır bire bir iş platformu kendisine hareketlilik gösterdiklerini dile getirerek, “8’i sektörel ve özel amaçlı girmek için 151 hareket konseyimiz var. Bunlardan 143’ü ülkelerarası hisse senedi konseyi.” ifadesini kullandı.

Teknoloji ve dijitalleşmenin farkında olduklarını, bu kapsamda Dijital Teknolojiler İş Konseyi’ni faaliyete aldıklarını dile getiren Olpak, Slovenya’nın da sonuç zamanlarda açtığı Şevket Sayısal Inkılap Dairesi ile dijitalleşmeyi desteklediğini söyledi.

Olpak, gelişim dünyalarının bu konuya çapraz kendisine alay malay odaklanabileceğini vurguladı.

AB denildiğinde hep Gümrük Birliği’nin güncellenmesi ve transit intikal konularının gündeme geldiğine işaret eden Olpak, “Sayın Cumhurbaşkanından (Slovenya Cumhur Reisi Pahor) bu iki konuda kendilerinin desteğini aksiyon dünyası yerine irade ettiğimizi inandırmak istiyorum.” diyerek konuştu.

Olpak, vukuf ve networkün önemine dikkati çekerek, Isloven hisse senedi dünyasının da DEİK’in tekmil dünyaya yaygın gelişim konseylerine ilişik networkten yararlanabileceğini anlatım etti.

Sloven edip Vladimir Bartol’ün “Sahne hayatın temel taşlarından biridir.” sözüne atıfta bulunan Olpak, “Karagözcü değiliz ama tayf kurmanın cesim olduğunu düşünüyoruz. İş dünyası temsilcileri kendisine, önümüzdeki dönemde ticaret ve yatırım ilişkilerimizi henüz ongun noktalara taşımanın hayalini kurduğumuzu söylemek istiyorum.” dedi.

“Yeni döl sektörler ehemmiyet kazanacak”

DEİK/Türkiye-Slovenya İş Konseyi Başkanı Fatih Canpolat de toplantıyı, Kovid-19 salgını sonrası bakir dönemle alay malay temas geçen dönem büyüyen ve gelişen düet ilişkilerin balaban tıpkı habercisi olarak gördüklerini belirterek şunları kaydetti:

“İş konseyi kendisine karşı kanat kuruluşumuz Slovenya Endüstri ve Ticaret Odasının kızıl destekleriyle geçtiğimiz haziran ayında Slovenya’de oylumlu temaslarda bulunduk. Bu bağlantı vesilesiyle üstelik Sloven ve Türk hisse senedi dünyasının, önümüzdeki dönemde var olan potansiyeli daha birlikte doğacak taşıyacağını, mevcut ticari hacmin çokça daha ötesinde bir potansiyele ehil olduğunu gözlemledik. Otomotiv, enerji ve makina kabil öne çıkan sektörlerin yanı sıra, enformatik ve elektrikli cihazları kapsayan yeni evlat sektörlerin de gelecekteki dönemde önem kazanacağı bilinmelidir.

Türkiye-Slovenya İş Konseyi namına önümüzdeki dönemde Sloven dostlarımızla çokça daha şişman girişimlerde ve ortaklıklarda bulunacağımıza olan inancımı bire bir el daha göstermek isterim. Bu kapsamda, eylül ayının sonlarına akla yatkın iki hisse senedi dünyasının değerli katkılarıyla hisse senedi forumu düzenlemeyi planlıyoruz.”

Share: