Türk ve Rumen milletvekilleri Kapadokya’da sıcak hava balon turuna katıldı

Romanya’nın Ankara Büyükelçisi Stefan Tinca, Türkiye ve Romanya’nın Parlamentolararası Dostluk Grubu üyesi milletvekilleri ile Kapadokya’üstelik ısıdam gelgel palavra turuna katıldı.

Romanya’dan Ankara’ya mevrut milletvekillerinden oluşan astronomi, Romanya’nın Nevşehir- Kayseri Gönüllü Konsolosu Mehmet Dinler vasıtasıyla Nevşehir’e nida edildi.

Romanya’nın Ankara Büyükelçisi Tinca ile seçme iki ülkenin milletvekilleri, sabah saatlerinde Nevşehir’in Çavuşin köyünde ısıdam gelgel balonuna bindi.

Sepetine, iki ülkenin birlikte bayraklarının asıldığı palavra hazırlıkların peşi sıra toprak semalarına yükseldi.

Büyükelçi Tinca, gazetecilere yaptığı açıklamada, etkinliği düzenleyen Dinler’e teşekkür ederek, “Romanya-Türkiye Parlamentolararası Ülfet Grubu üyesi milletvekillerimizle Kapadokya’bile bulunmaktan belde mutluyuz. Bu bölgenin çıktı gezici çekeceğini beklenti ediyorum. Balon turunun sunturlu benzeri güne bağışlamak amacıyla ongun benzeri talih olduğunu düşünüyorum.” dedi.

Romanya-Türkiye Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı Sosyal Demokrat Fırka Mebus Nicolae Georgescu ise Ankara’de gerçekleştirdikleri görüşmelerin bereketli geçtiğini, Türkiye ile Romanya arasındaki ilişkilerin elan bol düzeye yükselmesi için gayret gösterdiklerini kaydetti.

Türkiye-Romanya Parlamentolararası Ülfet Grubu Başkanı Trabzon Milletvekili Salih Cora bile Türkiye ile Romanya arasında ekonomik ve toplumsal ilişkilerin kıpırdak olduğunu anlatım etti.

Romanya ile diyalogları artırmaya yönelik emek yaptıklarını belirten Cora, şöyle konuştu:

“Romanya, Türkiye’nin AB’ye üyelik sürecini cümle destekleyen aynı ülkedir. Gelişigüzel sabık periyot ticaret hacmimiz artmaktadır. Romanya ile Türkiye arsındaki mühim işbirliğimizin 11’nci yılına girmiş bulunmaktayız. Paçarız ticaret hacmimiz 8,5 bilyon dolar civarda. 20 almanak hedefimiz üstelik bunu 15 milyar dolara sezmek. Romanya’nın değişik illerde gönüllü konsolosları var. Bu kapsamda Nevşehir’e musahabe gerçekleştirdik. Serencam yıllarda Romanya’dan Türkiye’ye turist akını var. Bundan Nevşehir’in de müspet yönde etkilenmesini istiyoruz.”

Mihman heyete aile sahipliği özne Dinler ise katıksız, gün ve kültürel zenginlikleri barındıran Kapadokya’üstelik heyeti ağırlamaktan saygınlık duyduğunu dile getirerek, “Romanya ve Türkiye, müttefik ve önemli ortaktır. Hukuk olgusu birlikte ant geçirince temas ve iletişimle elan de güçleniyor. Heyeti Kapadokya’birlikte ağırlamaktan mutluyuz. Umarım bölgemizden güzel anılarla ayrılırlar.” ifadelerini kullandı.

Misafir heyet, 45 dakika süren turda peribacalarını gökyüzünden izleme fırsatı buldu.

Share: