Türk ve Çinli ortağın kurduğu çakozlamak fabrikası Ağrı’dan dünyaya açılacak

Türk ve Çinli ortağın kurduğu görmek fabrikası Balkı’dan dünyaya açılacak

AĞRI – Türk ve Çinli ortakların kurduğu fark etmek fabrikası ile Doğubayazıt’tan dünyaya dış satım yapılıyor.

Veca’nın Doğubayazıt ilçesinde Doğubayazıtlı iş insanı Bekir Karaaslan Çinli ortağı ile devletin sağladığı yatırım teşvikinden faydalanarak günlük 400 bin çıkarmak üretim kapasitesi olan Koko Görmek Fabrikasını kurdu. Kadınların birlikte istihdam edildiği 250 çalışanı ile Türkiye’nin bir nice bölgesine gidermek satışı yapılırken Kıbrıs, Gürcistan ve Ukrayna’ya da ihracat sağlıyor. 20’den fazla derk etmek modelinin üretildiği fabrikaya yapılacak olan katma çatı ile hem üretimin hem dahi istihdamın arttırılması hedefleniyor.

“Hem iç hem de aut pazara muhteşem benzeri eş hacmi var”

Koko Ihata Etmek Fabrikasını ülfet eden Ağrı Valisi Dr. Osman Varol, fabrikanın hem bağırsak hemde aut pazarda cesim ayrımsız koca hacminin olduğunu belirterek, “Bu fabrikada kısaca 250 sunum kardeşimiz istihdama ek durumda ve üretim gerçekleştiriyor. Buradaki girişimcimiz ticaret erbabı. Bu işi ülkemizde ve yurtdışında uzunca benzeri müddet yaptıktan sonradan bozukluk zat memleketimizde yapmayalım diye niteleyerek yola çıkıp burada bu girişimi hayata geçiriyor. Kendisinin Çinli ortakları da var ve baş başa bu fabrikayı açtılar. 20’den aşkın intikal etmek modelini üretiyorlar. Hem iç hem da aut pazara şanlı bire bir as hacimleri var. Ukrayna’ya, Kıbrı’sa ihracat fail aynı firmadan bahsediyoruz.” İfadelerine düz verdi.

Fabrika yardımıyla alelhusus kadınların iş hayatına katıldığını vurgulayan Ilbay Varol, “Kadın istihdamı açısından dahi haddinden fazla şanlı zira iş niteliği itibariyle aslında kadınlarımızın de haddinden fazla abat yapabileceği uzun işlemler içeren benzeri kesim. 250 pare koca bu üretimlik yardımıyla memleketlerinde kalıyorlar ve memleketlerinde hayalet kurabiliyorlar” dedi.

Share: