Türk profesör, PRP yöntemini bire bir arka seviyeye çıkaran “PvRP”yi dünyaya duyurdu

Kök hücreyle tedavi üstüne geliştirdiği yenilikçi yöntemleri acun çapında beğenilen Prof. Dr. Eray Copcu, PRP kendisine tanımlanan kandan elde edilen plazma ile otama yöntemini zenginleştirerek ayrımsız adım öteye taşıdı.

İnsan vücudundaki yağlardan enzim kullanmadan töz göze elde etmeyi sağlayıcı SARHOŞ adı verilen otama yöntemiyle 2019’da patent düz Copcu’nun bu yöntemi KÖLE, Fransa, Almanya, Avustralya, Japonya başta atılmak üzere 20’den aşkın ülkedeki bedii uygulamalarında kullanılmaya başlandı.

Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) belgesi, Avrupa keyif ve güvenlik işareti CE ile Kore Gıda ve İlaç Dairesi (KFDA) sertifikalarını kayran yöntemin ardından araştırmalarına devam fail Copcu, kullanımı haddinden fazla hoşgörülü olan Platelet rich plasma (PRP) yöntemini doğacak yollamak için say yaptı.

Kişinin öz kanından elde edilen plazma ile göze yenilenmesini hızlandıran PRP yönteminde plazma yoğunluğunu zait tıpkısı formül geliştiren Copcu, “Platelet very rich plasma” (PvRP) yani “trombositten haddinden fazla zengin plazma” adını verdiği buluşu amacıyla FDA ve CE belgelerine başvurdu.

Tek aynı pratikte kireçleşme, iyileşmeyen yaralar, saç dökülmesi, kadınlarda ovaryen yetmezlik, erkeklerde disfonksiyon kabilinden hastalıkların tedavisinde olumlu sonuçlar elde fail Copcu, yağ sırf MEST yöntemi ile koku temelli PvRP yöntemini birleştiren icraat dahi yaptı.

Kovid-19’un dokulara verdiği hasarın neden olduğu bazen hastalıklarda birlikte bu yöntemin iyileştirici etkisini araştıran Eray Copcu’nun çalışmaları, Paris’te planlı Uluslararası Plastik ve Rejeneratif Cerrahlar Derneği (IMCAS) toplantısında 15 binden fazla bilim insanına tanıtıldı.

İyileştirici hücreleri kullanıyor

Derneğin Türkiye temsilciliğini da yürüten Prof. Dr. Eray Copcu, AA muhabirine, tıpta ilaçla tedaviden hücresel tedavi yöntemine geçişin yaşandığını, eskimemiş dönemde iyileştirici hücre ile vücudun kendini iyileştirme potansiyelinin göz önüne alındığına özen çekti.

İyileştirici hücrelerin vücutta tamirat edilmesi gereken seçkin alanda başarıyla kullanılabildiğini dile getiren Copcu, şöyle konuştu:

“Elde ettiğimiz hücreleri saç restorasyonundan temizlemek için kamu beğenilen uygulamalarında, boyunda ve umum rejenerasyonunda kullanıyoruz. Bicik konstrüksiyonunda az çok sık yararlanıyoruz. Kadınlarda ovaryen yetmezlikte, erkeklerde erektil disfonksiyon durumlarında kullanıyoruz. İyileşmeyen yaraların tedavisinde, ahali beyninde kireçleşme olarak bilinen osteoartrit tedavisinde yararlanıyoruz. İlaçla tedavi edilemeyen durumlarda yeryüzü çokça gelecek vaat eden yaklaşım bu. Sonuçta üzeri kendini onarım mekanizmasına topluluk.”

10 dakikalık işlemle elde ediliyor

Copcu, bu tedavide geçer hücrelerin elde edildiği nefes tamamen uygulama olan PRP tekniğini ihya çalışmaları sonucu aynı kit ve formül tasarladıklarını, PvPR adını verdiği yöntemin Fransa ile ABD’deki marifet dünyasında büyük yankı uyandırdığını kaydetti.

Prof. Copcu, PvPR’nin yönteminin PRP’nin aynı aşama ilerisi olduğunu dile getirerek, “Paris’teki kongrede literatürde ilk defa tanımlanmış olan ‘trombositten haddinden fazla ensesi kalın plazmayı’ (PvRP) tanıttık. Çokça niteliksiz benzeri macun ile normalin 25 merhametsiz büyüklüğünde trombosit elde edebileceğimizi gösterdik.” diye niteleyerek konuştu.

Bu otama yöntemini saç restorasyonu, beniz, üzeri ve halk bölgesi bedii uygulamalarında kullanılabildiğini anlatan Copcu, plazmanın elde edilmesi ve tedavide uygulanmasının bütün tahminî muallel saat sürdüğünü aktardı. Tedavide sükse oranının yüzdelik 95 kendisine ölçüldüğünü aktaran Copcu, kimyasal yön kullanmadığı amacıyla yan etkiye rastlanmadığını rapor etti.

Akciğer tedavisi için araştırma sürüyor

Tedavinin Kovid-19’a bağlı hastalıkların tedavisinde dahi kullanıldığını kaydeden Copcu, şöyle konuştu:

“Kovid-19 insanı öldürmese birlikte neredeyse kamu dokularını etkiliyor ve tıpkısı yaralanma yapıyor. Bunların düzeltilmesi, rehabilite edilmesi gerekiyor. Örneğin canlı erkeklerde yüzdelik 60’tan çok saç kaybı oluyor. Vakit Kaybetmeden tıpkı uygulamayla saçlar namına getirilebiliyor. Şu zaman araştırma yerine ampirik bitmeme fail tıpkısı formül var. Stromal hücreleri buhar haline getirdik, nebülizasyon ile akciğer parankimine girmesini ve tamamen düzeltmesini hedefliyoruz. Bu basit haddinden fazla büyük benzeri inhina olacak. Çünkü özellikle akciğerde Kovid-19 nedeniyle maslahat varsa bunun düzeltilmesi fakat ve ancak böyle ayrımsız yöntemle olacak.”

Share: