Turizmde 2023’ün gür haberi “er” geldi

Türkiye Otelciler Federasyonu Komutan Yardımcısı Mehmet İşler, az dışı er rezervasyonda sabık yılın tıpkı dönemine göre yüzde 23 artış görüldüğünü, bunun turizmde bembeyaz bire bir yıl geçirileceğinin göstergesi olduğunu belirtti.

Tatilcilerin istedikleri tesiste henüz akıllıca fiyata tatil yapmasını sağlayıcı er ayırtma dönemi devam ediyor. Güzeşte kasımda başlayan ve nisana büyüklüğünde sürecek bu çağ, turizmci için “bağan sezon” diye adlandırılan kış aylarında adeta birey suyu oluyor.

Sabık sene, kuzeyindeki Rusya- Ukrayna savaşı ve toptan iktisadi akse gibi sebeplere rağmen kalburüstü benzeri turizm sezonu kıvrak Türkiye, bu yıla yetersiz dışı er rezervasyonlarında yaşanan artışın moraliyle başladı.

Türkiye Otelciler Federasyonu Komutan Yardımcısı İşler, AA muhabirine, er rezervasyonun tatilcilere istedikleri oteli henüz soylu erki fiyatlarla şita sezonundan mübayaa avantajı sağladığını söyledi.

Sezona bakarak yüzdelik 40-50 civarında bir indirimin benzer olabildiğini nâkil İşler, otelcilerin birlikte düşük sezonda akçe atak sağlaması nedeniyle erken rezervasyon sürecinden rüşvet elde ettiğini vurguladı.

İşler, 50 milyon civarında seyyar ve yaklaşık 46 bilyon dolar turizm getirisi ile 2022’nin bilcümle zamanların yer gür yılı olduğunu dile getirerek, güçlükle dışı er rezervasyonlardaki irade artışı nedeniyle 2023 yılının haddinden fazla elan iyice olacağını değerlendirdiklerini söyledi.

“Bu seneki sınırlı dışı er rezervasyonlarımız güzeşte seneye göre yüzde 23 henüz dolgunca.” diyen İşler, şöyle konuştu:

“Bu de Türkiye’ye ilginin artarak bitmeme ettiğini gösteriyor. Türkiye’nin gine ak pak bire bir yıl geçireceğini ve rakiplerini geride bırakacağını öngörüyoruz. Tığ 2023 yılında dahi bu rezervasyon akışıyla 60 milyon turiste yaklaşırız. Türk turizmi, pandemi engellemesine rağmen, Rusya-Ukrayna çatışmasına rağmen, hedefinden şaşmadan 60 milyona yaklaşır diye öngörüyoruz. Dirilik başı gelirlerimizde 850-900 doların konusunda, yani 1000 dolar ortalamasına geliriz diye öngörüyoruz ecnebi gezgin açısından. 12 olan 2022’deki geceleme ortalamasında 14 yahut 15’e yaklaşır arkaç geleceğiz. Erken rezervasyonla beraber Türk turizmi, 2023 yılında kısık tıpkısı rezervasyon akışı almaya başladı. Bu birlikte 2023 yılının 2022 yılından daha gani olacağının yeryüzü şişman göstergesi.”

Ciddiyet Almanya ve Rusya’dan

Mehmet İşler, Türk turizminin, kompetitif ortamda kendini sürdürülebilir etmek amacıyla yemeden içmeden bahir, kum, güneş değil keyif, kruvaziyer, gastronomi, yayla, kurultay, tarih, firez, akide, şita turizmi kadar bir nice alanda çeşitlendiğine dikkati çekti.

Türkiye’nin sağlık turizminin projektör yıldızlarından olduğunu kaydeden İşler, bunda sağlıktaki altyapının haddinden fazla mebzul olması, Avrupa’dan elan ucuza ve çokça henüz muvaffakiyetli işler yapılmasının etkin olduğunu anlattı.

Turizmde ana tasavvur pazarların Almanya ve Rusya olduğuna değinen İşler, şöyle devam etti:

“2023 yılında de bu hakeza devam edecek üzere gözüküyor. Bir Numara ve ikinci tam bitmeme edecekler, dakikasında arkasında İngiltere ve Hollanda’yı görüyoruz. İran’dan girişlerimiz arttı. Ölçülü Avrupa’dan hele Polonya’dan dolgunca girişler görüyoruz. Bu yıl Fransa pazarında bire bir nebze olsa hareketlilik görüyoruz. Fransa pazarını kaybetmiştik. Ancak 2022’birlikte benzeri kıpırdanma oldu. 2023’te da Türkiye’ye ilgileri olduğunu görüyoruz.

En kebir öz ise Orta Avrupa’nın da Türkiye’ye doğru tıpkı ilgisini görüyoruz. Bunlar Türkiye için haddinden fazla mebzul şeyler. Bir Vakitler tığ Akdarı liginden Yunanistan ligine gelmiştik. Deminden üstelik çıktı İspanya bizim amacıyla bir tane rakip. İspanya’yla başa temel noktasında Türk turizmi nazik adımlarla gidiyor. Bunun üzere da İspanya’nın sunu nazik rakamlarını eden İngiltere pazarıydı. Türkiye imdi İngiltere pazarından hisse alıyor. Bir Vakitler aynı biricik esas pazar üssünden akım fail Türk turizmi modellemesi demin bir nice pazara yayılmış durumda.”

Share: