Türe Bakanı Bozdağ, Kırşehir’de şişman küşat ve temel atma töreninde konuştu: (1)

Doğruluk Bakanı Bekir Bozdağ, “Kılıçdaroğlu geçkin Mersin Cumhuriyet Başsavcımızı da uğur gösteren bire bir izah yapıyor. İki çevrim sustu. Terör örgütü izah yapana kadar ağzını bıçak açmadı. Terör örgütü açıklama yapınca kükredi.” dedi.

Kırşehir’in Çiçekdağı Belediyesi’nin şişko küşat ve anne atma töreninde Bozdağ, Mersin Ağacı’in Mezitli ilçesindeki polisevine 2 eş teröristin saldırış düzenlediğini,1 polisin şehit olduğunu, 1 polisin de yaralandığını hatırlattı.

Şehide Allah’tan yağmur, yaralı polise ise ivedi felah dileyen Bozdağ, hedefin henüz nazik olduğunu, dinlence yeri namına mergup bire bir yerde, kalabalığın ortasında bombanın patlatılarak elan çok insanın ölmesi ve yaralanmasının hedeflendiğini aktardı.

Saldırının arkası sıra, bu teröristlerin CHP’nin yayınladığı gazetecilerle ait raporun içre kayran alıp almadığıyla ilişik ağız dalaşı olduğunu kaydeden Bozdağ, şöyle konuştu:

“Onlardan birinin birlikte ismi geçti. Bazı değerlendirmeler yapıldı. Türkiye cezaevlerinde gazetecilik faaliyeti yaptı ya bile eksantrik eksantrik yasa, desise, usul, deneştirme dairesinde işini yaparken bu işi yaptı diye niteleyerek soruşturulan, üzerine tevkif kararı çıkarılan ya birlikte hükümranlık sunulan gelişigüzel gönül yoktur. Tığ bunu söylüyoruz. Seçme söylediğimizde dahi bunu eleştiriyorlar. ‘Bire Bir tweet attı, tutuklandı’ diyor. E evet kardeşim bu tweetin süresince ne var? Kimse söylemiyor. Yani buradan söylemekten hicap duyuyorum. herhangi bir Çiçekdağlı’nın annesine, babasına ölmüşüne sinkaf fail bir tweet atıyor. Hakeza bir şey yaptığında anket açılıyor. Böyle aynı şey yaptığında yargılamayla yüz yüze kalıyor. Çiçekdağlılara soruyorum. Sizin, bizim, hepimizin, dallı güllü ve ruhsuz büyüklerine sinkaf eden birisi, kanı mi açıklıyor, yoksa taşlama mi ediyor?”

Milleti avutmak üzere mukavemetli çokça şeyin yapıldığını dile getiren Bozdağ, ismi geçen yıldırıcı amacıyla “ölen oydu, değildi” tartışması yapılırken Kandil’in izah yaptığını, “O yıldırıcı yanımızda” dediğini bildirdi.

“Çevik oldu mu? Oldu. Saldıranlar PKK’lı mı? PKK’lı. Şehidimiz var mı? Gazimiz var mı? Var. Yıldırı örgütü eylemi üstlendi mi? Üstlendi. ya soy bu. Çokça küşade, çokça açık.” diyen Bozdağ, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Şimdi o rapora (CHP’nin gazetecilere ilişik raporu) baktığımızda ben o rapor üzerinden kıymetlendirme beğenmek istiyorum. O raporda ismi geçenlerden biri Maltepe’üstelik mevcut tıpkı kıraathaneye bombalı atılım yaptığından mahkûm. Gine Sinop Ekin ve Tesanüt Merkezi’ne bombalı hamle yapmaktan işyar. Ben soruyorum bombalı saldırı boşaltmak aynı gazetecilik faaliyeti mi? Raporda geçiyor bu kişiyle ilişkin. Aynı diğeri Ankara’dahi 21 bin 800 Amerikalı dolarını silahla gasp ediyor ve başka gasp eylemlerine karışıyor. Ben soruyorum gasp fethetmek gazetecilik faaliyeti mi? Düşüncesini açıkladığı, uymaz olduğu amacıyla mi, hükümeti eleştirdiği için mi arzu münfail? Benzeri eksantrik sima o de Akbank Topçular Idarehane Müdürlüğünü silahla gasbediyor Eyüp ilçesinde. Yine tıpkı başkasının malını silahla gasp ediyor. Bundan yargılanıyor. Buyruk almış, içeride. Tıpkı gayr tekrar yıldırı örgütüne, eylemlerine ‘niye katılmıyorsunuz?’ diye katılmayanları tehdit ediyor. Yıldırı örgütü eylemlerine katılmayanları gözdağı gelmek, gazetecilik faaliyeti mi? Yeniden ayrımsız ötekisi terör örgütünün gerçekleştireceği eylemlere gözetleyicilik yapıyor. Dikizcilik yaptığı için karşı anket açılmış. Demincek çıkıyorlar ‘bunlar gazetecilik faaliyeti yapıyor’. Az Buçuk sağlıklı olun. Eğer biz bir gazeteci cinayet işlediğinde yahut terör eylemine katıldığında evet bile gasp yaptığında veya ayrıca herhangi bir cürüm işlediğinde ‘bu gazetecidir, buna sormaca açılamaz. Buna ceza verilemez’ dersek akıllıcasına mu olur? O antlaşma öğretmen biri, o ant ekinci biri, o ahit esnaf biri, ayrıksı iz grubundan biri ayrımsız yanlışlık işlediğinde ‘bu rençperlik faaliyetidir, bu muallimlik faaliyetidir, bu başka tıpkısı faaliyettir’ deyip, tığ onların suçlarını görmezde mi geleceğiz, öyle madde evet mu? Türkiye benzeri hususiyet devletidir. Hukuk devletinde suçlarla ait sormaca ve takip yapılırken bu tamamen sıfatlardan ve değişik unsurlardan mutlak yapılır.”

“Muamma olan soruşturmanın bilgilerini Sayın Kılıçdaroğlu’na kim iletiyor?”

Türkiye’yi, mugayir düşünenleri, gazetecileri, eleştirenleri yargılayan tıpkı ülke namına belirten herkese seslendiğini vurgulayan Bozdağ, “İsmini verin, gelin bakalım. Ne yapmış? Siz üstelik bakın, biz üstelik bakalım kamuoyuna açıklayalım. Yani bombalı atak yapanı rapora koyup ‘bunlar gazetecilik faaliyeti zımnında içeridedir’ söylemek ne zeki geliyor? Dosyada yazıyor. Ne suçu işlediği yazıyor. Bilgiler ellerinde var. Buna rağmen diyor kim ‘bunlar gazetecilik faaliyeti’. O devir biz işin içinden pekâlâ çıkacağız? diye konuştu.

Bozdağ, “Antrparantez Sayın Kılıçdaroğlu, geçmiş Sazak Cumhuriyet Başsavcımızı de maksat gösteren aynı açıklama yapıyor. İki ahit sustu. Terör örgütü izah yapana büyüklüğünde ağzını bıçak açmadı. Yıldırı örgütü açıklama yapınca kükredi ve peşinden savcımızı da murat gösteren bire bir açıklama yaptı. Kimse soruşturmanın üstünü örtmüyor. Senin elde ettiğin bilgiler, sormaca kapsamında savcılarımızın alın teri, emeğiyle ortaya çıkan bilgiler. Ama soruşturma muamma. Bunu bilmiyor. Az Buçuk yanındaki hukukçulara sormasında yarar var. Anket adsız sansız olduğu üzere mahremiyet kararı da alınabilir ihtiyaç halinde. Bu durumda soruşturmanın sağ esen yürümesi, delillere ulaşılması, faillerin yakalanması amacıyla buna lüzum duyulabilir. Deminden buradan soruyorum. Bu bilinmedik olan soruşturmanın bilgilerini Sayın Kılıçdaroğlu’na kim iletiyor? Belirsiz olan aynı soruşturmanın bilgilerini tutmak, açıklamak doğru mu büyüklük mi? diye onu üstelik tartmadan konuşmak ne kadar akıllıca?” değerlendirmesini yaptı.

“Mahremiyet” vurgusu

Bozdağ, ahbaplık devletinin kurallarına uyulması gerektiğini, bilgiler adsız sansız ise gizliliğe herkesin uyması gerektiğini vurguladı.

Yıldırı örgütünün Sazak Cumhuriyet Altını Başsavcısını ve orada soruşturmayı yürütenleri kasıt gösterdiğine değinen Bozdağ, bunun kabul edilebilir ayrımsız öz olmadığını belirtti.

Bozdağ, hukuka iş veren, anket ve kovuşturma faaliyetlerini tay tay arabası hız mensuplarına saldırış, hakaret, pus sallanmasını, yıldırı örgütlerine hedef gösterilmesini katiyen akseptans etmeyeceklerini kaydetti.

Hukukun Türkiye üzere koskocaman olduğunu anlatan Bozdağ, “Savcılarımızı, hakimlerimizi, yargı görevini yapanları gaye gösterdiklerine cebin yüklenmek bizim birincil vazifemizdir. Türkiye’nin ikinci partisine yargı mensuplarını ayrıştırmaya, onların bir kısmını aynı kısmının karşısına dikmeye, onları millete ve yıldırı örgütlerine murat göstermeye hakkı yoktur. İnşallah onlar bile ünsiyet devletinin ruhuna uygun ayrımsız şekilde davranmayı öğrenecekler. Çünkü ülfet devletinin ruhuna akla yatkın girişmek herkese sağlık katar, görk katar, alçak şimendifer ve herkesi ruhlu kılar.” ifadelerini kullandı.

(Sürecek)Share: