Tümbikon ve Karderfed, Eskipazar’ın ve Hadrianapolis’in Tanıtımına Destek Programı Düzenledi

TÜMBİKON VE KARDERFED, ESKİPAZAR’IN VE HADRİANAPOLİS’İN TANITIMINA BINDI PROGRAMI DÜZENLEDİ

TUNAKAN YILDIRIM

Batı Karadeniz Bölgesi’nde düzlük kayran ve haddinden fazla sayıda kazı bilimsel kalıntının düz aldığı, hamamlar, kiliseler, roma konutu, roma kalesi, vaftizhane ve haddinden fazla sayıda oyuntu kalıntıları ile günümüzde dönüş ışığına çıkma henüz birçok yapının bulunduğu Karabük’ün Eskipazar ilçesinde saha kayran Hadrianapolis Antika Kenti’nin ve Eskipazar’ın tanıtımına katkı nail olmak üzere; Mecmu Bürokratlar ve İş İnsanları Konfederasyonu (TÜMBİKON) ve Karabük Dernekler Konfederasyonu (KARDERFED) öncülüğünde lansman programı düzenlendi.

Eskipazar’birlikte vadi kayran Hadrianapolis Antik Kenti’nin tanıtımına katkı keşfetmek için Genel Başkanlıklarını Cevdet Akay’ın yaptığı TÜMBİKON ve KARDERFED teşrikimesai ile lansman programı tevhit edildi. Er Bizans dönemi kalıntılarının sıklıkla yer aldığı ve bölüm ışığına çıkması beklenen büyük bir alan olduğu oranlama edilen Hadrianapolis Antika Kenti’nin yerli ve yabancı bundan sonra gezgin ağırlayabilmesi ve Anıtkabir’de mergup mermerlerin memleketi Eskipazar’ın lokal yemekleriyle ve kültürüyle henüz yakından tanınabilmesi üzere planlı programa Eskipazar Kaymakamı Furkan Kabadayı, Eskipazar Belediye Reisi Hüseyin Dönmez, Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi Koordinatör Başhekimi Nurettin Yiyit, TÜMBİKON ve KARDERFED yöneticileri, bilim ve tekellüm dünyasından temsilciler, profesörler, ulusal ve evcil çapta kitap özne matbuat mensupları katıldı. Hadiranapolis Antik Kentini mülakat fail katılımcılar Karabük Üniversitesi Arkeoloji Bölüm Başkanı ve Hadrianapolis Hafriyat Başkanı Doç Dr. Ersin Çelikbaş’ın anlatımlarıyla bilgi sahibi olurken Hadrianapolis gezisinin ardından ise Eskipazar kalesine çıkan katılımcılar lokal yemeklerden yiyecek fırsatı buldu.

“BURAYI ÖRENLIK YERİ HALİNE GETİRMİŞ OLACAĞIZ”

Programda konuşan ve bodur bir müddet bilahare Hadrianapolis Antika Kentine istikbal merkezinin yapılacağını duyuran Karabük Ekin ve Turizm Müdürü İbrahim Mecnunca, “Hadrianapolis antika kentini gezdik bütün beraber. Antika kent hem Eskipazar hem da Karabük üzere çokça makro aynı site. Istikbal merkezinin ihalesi yapıldı amma değer yönünden bazı sıkıntılar oldu ancak çok andıran benzeri zamanda denk güncellenmesi bittikten bilahare baştan ihaleye çıkma ve karşılama merkezi yaptığımızda burayı harabelik yeri haline getirmiş olacağız” dedi.

“YÖREMİZE KATKI SAĞLAMAYI IKBAL ETTİK”

Karabük ve ilçelerinin tanıtımına katkı temin etmek için benzeri yola çıktıklarını belirten TÜMBİKON ve KARDERFED Umumi Başkanı Cevdet Akay şunları söyledi:

“Karabük ilimiz ile ilgili tanıtımla ait neler yapabiliriz diye konuşmuştuk. İl Kültür turizm müdürümüz İbrahim Delicesine ile bu doğrultuda da tığ İstanbul’üstelik yaşayan Karabüklüler adına ve benim başkanlığını yaptığım kurumlar yerine gücümüzü birleştirip hem Karabük Dernekler Federasyonu hem Tam Bürokratlar ve hareket insanları Konfederasyonu yani TÜMBİKON olarak akademik kurulumuzdaki tabanımızdaki gücümüzle bu arada yöremize katkı sağlamayı ikbal ettik, bu çevirgeç ile geçtiğimiz yıl öncelikle Yenice’birlikte turizm çalıştayı yaptık ıhlamur terasta.  Siktirici orada de iyice benzeri etkinlik oldu valilimizin desteği ile belediye başkanlarımızın desteği ile toprak hars turizm müdürlüğümüzün desteği ile o devir sayın kaymakamımız Furkan As üstelik katılma ettiler sağlıklı olsun aramıza katıldılar. Belediye Başkanımız Hüseyin Dönmez’birlikte Eskipazar’la ait ne yapabiliriz diyerek istişarelerde bulunmuştuk. Eskipazar’üstelik bile buranın en şanlı yerlerinden tıpkı olan antika şehri Hadrinapolis’in tanıtımı ile dayalı aktiflik yapmayı heves ettik. Karabük Dernekler Federasyonun ‘bile kim başkan yardımcılarımızla dahi beraber durumu meşveret ettik. Tıpkısı kadro oluşturup buranın tanıtımını yapmayı dilek ettik.

“TURİZMİ GELİŞTİRMEK AMACIYLA KATKILAR VERMEYE ÇALIŞACAĞIZ”

Bugünkü aktiflik sonrası birlikte altın hocamızın sunumuyla Karabük üniversitesinin dahi haddinden fazla altın katkıları var bağımlı burada. Hakikaten çokça fena hâlde bire bir tike yaptılar umumi olarak bilgi sahibiydik ama çokça derinlemesine vukuf sahibi olduk. Buradan döndükten bilahare bu etkinlikteki sağlamış olduğumuz birikimleri medya eliyle da bilcümle gücümüzle duyuracağız. Öncelikle Eskipazar’ımızı bu vesileyle dahi Karabük’ümüzü daha bol tanıtmış olacağız. Safranbolu’suyla, Yenice’siyle, Eskipazar’ıyla, Ovacık’ıyla Eflani ile turizmi yükseltmek için katkılar vermeye çalışacağız.”

“İSTİYORUZ Kİ BİR ADIM HENÜZ ÖTEYE GİDEBİLMEK”

Eskipazar’ın büyüklük gündeminde saha edinmesi amacıyla bir nice çalışmaya imza atıldığını tamlayan Eskipazar Kaymakamı Furkan Kabadayı ise şu ifadelere meydan verdi:

“Hadrianapolis antik kentimiz, Roma’dan tutun, Osmanlı’ya, Cumhuriyet ve günümüze kadar değerleriyle tarımı, turizmi genel hatlarıyla Eskipazar resmi çizmeye çalıştık. Hele akıbet yıllarda ilçemizin Karabük gündeminde düz etmesi üzere lazım antika kentimizdeki çalışmalar icap kurmayı düşündüğümüz Eskipazar organize uran bölgesi ve buna eş diğer hususlardaki gelişmelerle ilçemiz çok daha ongun noktalara ati. Bugün Ankara’dan İstanbul’dan türlü kesimlerden gelen hemşerilerimizi ağırlamaktan öz saygı duyuyoruz. İstiyoruz kim tıpkısı hamle henüz öteye gidebilmek. Bu kadar ziyaretler bizim amacıyla yüce. Bugün sizleri burada ağırlamaya çalıştık. hep burada evinizin olduğunu bilmenizi isterim.”

Share: