TÜGVA Turist İcathane Tırı Yalova’da deste gördü

TÜGVA Seyyar İcathane Tırı Yalova’bile deste gördü

YALOVA – Türkiye Deneyimsizlik Vakfı’nın Gezmen İcathane Tırı, aynı hafta kaldığı Yalova’dahi ortaokul ve lise öğrencileri tarafından deste gördü.

15 Orak Ayı Demokratlık ve Cumhuriyet Meydanı’nda kurulan Gezici İcathane Tırı çocuklar ve gençlere kapısını açtı. TÜGVA İl Ortaokul Koordinatörü Lütfü Lüleci, Türkiye genelinde 42 kıta İcathanenin yanı sıra ayrımsız adet bile Gezmen İcathabne’nin bulunduğunu rapor etti. Tır ile İcahathane olmayan illeri gidildiğini dile getiren Lüleci, “Bu tırımız şimdiye kadar Türkiye genelinde 4 bin 500 kilometre yol yaptı. Birlik icathanelerde bu sene bin 700 mektepli çıkışlı oldu. Ortaokul ve ortaöğretim öğrencileri özellikle burada evvel yerine kodlama, algoritma, ana elektronik, ilmî say kabil bir nice çalışmayı yapabiliyorlar. Burada bunları deneyebiliyorlar üstelik aynı zamanda. Bunları denemenin birlikte zat projelerini bile burada üretebiliyorlar. Teknofest’te ve bir nice yarışmaya da burada ürettikleri projelerle, ekipmanlarla iştirak sağlıyorlar. Nedeniyle 42 ilin yanı sıra icathanesi olmayan, dezavantajlı, bu tür şeylere ulaşamayan kesimlere de tırımızla ulaşıyoruz. Bu hafta da Yalova’daydı icathanemiz. Iş gününe büyüklüğünde birlikte burada kalacak” diye niteleyerek konuştu.

Gezmen İcathane’yi gezenlerin birçok deneyimi yaşadığını anlatan Lüleci, “İcathaneleri Gençlere ati üstüne punt çevirmek, umutlandırmak, onları geleceğe alıştırmak konusunda çalışan benzeri alım kendisine görüyoruz” diye niteleyerek konuştu.

Geçtiğimiz yıl Teknofest birincisinin TÜGVA icaathanelerinden çıktığını anlatan Lüleci, bu yıl da sualtı otonom açacak üzerine mesai yapıldığını ifade etti.

İcathanelerden ücretsiz yararlanıldığını sözlerine ekleyen Lüleci, atak tırın değişik icraathaneler ile ayrımsız içeriye topluluk olduğunu anlattı.

Seyyar İcaathane’yi gezen Enes Berber Dükkânı, “Burada ilginç projeler gördüm. İlginç deneyler gördüm. Haddinden Fazla ilgimi çekti. Bu deneylerin tıpkısı kısmını önceleri görmüştüm amma hiç bu deneyleri zat etme şansı bulamamıştım” dedi.

İcaathaneyi çok beğendiği anlatan Enes Uçak çakılı kendisine Yalova’bile TÜGVA İcathanesi olmasını istediği rapor etti.Share: