TRAFİK KAZALARI MOBESE KAMERASINDA

EMNİYET Umumi Müdürlüğü, 260 kişinin hayatını kaybettiği, 30 bin 297 kişinin ise yaralandığı orak ayı ayında meydana gelen ve mobese kamerasına yansıyan gidiş geliş kazalarının görüntülerini paylaştı.

Itimat Genel Müdürlüğü Trafik Başkanlığı, temmuz ayında meydana gelen trafik kazalarından Adana, Burdur, Hatay, İzmir, Kütahya, Malatya, Niğde, Sakarya, Samsun, Şanlıurfa, Tokat ve Tunceli üstelik mobese kameralarına yansıyan görüntüleri paylaştı. Trafik Başkanlığı verilerine göre temmuz ayında, Türkiye genelinde 213’ü insan, 18 bin 693’ü yaralanmalı, 22 bin 857’si hasarlı kalkmak üzere bütün 41 bin 763 gidiş geliş kazası meydana geldi. Kazalarda 30 bin 297 hayat yaralandı, 260 güç de hayatını kaybetti. Yılın geçmiş 7 ayında gidiş geliş kazalarında ölenlerin sayısı 1180’e bundan sonra. Temmuz ayında en çok ilçe trafik kazası, İstanbul’da oldu. İstanbul’da beniâdem, yaralanmalı ve maddesel hasarlı mecmu 4 bin 503 kaza meydana geldi, bu kazalarda 10 güç hayatını kaybetti. İstanbul’u Ankara, İzmir, Antalya ve Bursa strateji etti. Genişlik birkaç kazanın yaşandığı şehirler ise Ardahan, Bayburt ve Hakkari oldu. Temmuzda 19 bin 254 güdücü da alkollü kendisine çevirgeç kullanırken yakalandı. Denetimlerde 1 milyon 661 bin 318 trafik cezası uygulanırken, 108 bin 676 açar ise trafikten menedildi.

Öte yandan gidiş geliş kazalarında genişlik kesif görülen güdücü hataları, şöyle sıralandı

‘Araç hızını posta, albeni ve trafiğin gerektirdiği şartlara uydurmamak, uç geçit ve kaplamanın az olduğu yerlerde geçiş önceliğine uymamak, abdestbozan izlem ve tahrif kuralına uymamak, arkadan zedelenmek, gün kurallarına uymamak, kırmızı ışık yahut görevlinin dur işaretinde durmamak, araç giremez gidiş geliş işareti kâin yerlere kabul etmek, arızi ve meslek geçitlerinde yavaşlamamak, yayalara geçiş üstünlüğü bölmek, alkollü yerine çevirici sarmak, taşkın hemencecik dil iletilmek, geçme yasağı olan yerlerden koymak ve kavisli şekilde yahut yasak olan yerlere otopark etmeköShare: