Toyluk ve Spor Bakanı Kasapoğlu: “Bir Numara fazda yüzdelik 80’lik istikbal oranına imza attık”

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, 2022-2023 Cahillik ve Spor Bakanlığı (GSB) Dar müracaat sonuçlarının bir numara fazda yüzdelik 80 oranında karşılandığını duyurdu.

Deneyimsizlik ve Spor Bakanı Kasapoğlu, GSB Şehir Yurdu süresince kâin Daraç Koordinasyon Merkezi’nde 2022-2023 GSB Az referans sonuçlarının bir numara fazda kumpas oranın yüzde 80 olduğunu açıkladı. Toplantıya ayrıca sayısal ortamda 80 Spor İl Müdürü katıldı.

“Yurtlar sürecini birlikte çözümleme, tasrif ve uygulama namına üç ana başlıkta inceliyoruz”

Sıkıntılı müracaat süreçlerini ‘çözümleme, plan ve uygulama’ yerine 3 ana başlıkta ele aldıklarını tamlayan Kasapoğlu, uygulama noktasında mektepli akort işleminin fazlara ayrıldığını belirterek, “Nezaret adına kül çalışmalarımızı haber odaklı tıpkı şekilde hep ile ayrımsız dizge yaklaşımı ile ele alıyoruz. Yurtlar sürecini üstelik çözümleme, plan ve aplikasyon namına üç asıl başlıkta inceliyoruz. Aplikasyon aşamasına geçildiğinde ise bu çalışmalarımızı fazlara ayırdık. Bugün birinci safha sonuçlarını açıklayacağım. Temel amacımız, darülfünun gençliğini onların yurtlara yerleşim sürecini yeryüzü kıvrak şekilde, bildirme verimli, cıvıl cıvıl benzeri koordinasyon ile akdetmek. Öncelikle tüm başvuruların bütünü nesnel benzeri şekilde ve sayısal ortamda hazırlandığını anlatmak isterim” diye konuştu.

Başvurular 12 amme kurumun sayısal enfrastrüktür verisinden çözümleme edildi

Başvuru sürecinde 12 amme kurumundan öğrencilerin bilgilerinin çözümleme edildiğini nâkil Nazır Kasapoğlu, “Biliyorsunuz bakir terbiye öğretim yılı üzere başvuruları başlattık. Bunun amacıyla 12 amme kurumu vasıtasıyla, ÖSYM, YÖK, SGK, Adalet Bakanlığı, Milli Terbiye Bakanlığı, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Hazne ve Maliye Bakanlığı, Himmet ve Toplumsal Asayiş Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Eş ve Toplumsal Politikalar Bakanlığı, YTB ve Toyluk ve Spor Bakanlığı’ndan sayısal namına teyit edilen altyapı ile çözümleme edildi. Başvurusu muteber muazzez öğrencilerimiz, dirimlik, başarı ve toplumsal nitelik kriterleri asıl alınarak sayısal ortamda afaki ayrımsız şekilde belirleme edildi” ifadelerini kullandı.

Oluşan tertip ile öğrencilerin okullarına sunma mail nezaret yurdundan ahzetmek sureti ile çizin çizin yerleştirmelerin gerçekleştiğini kaydeden Kasapoğlu, kol aşamalarını bölümlere ayırarak, okulların açılış tarihleri, üniversiteye ilk defa başlayacak öğrencilerin şehre vürut durumları özellikle değerlendirildiğini söyledi.

“Birinci fazda yüzde 80’lik karşılama oranına imza attık”

Birinci fazda hep sıkıntılı başvurularının yüzde 80’ini sükse ile yurtlara yerleştirildiğini dile getiren Vekil Kasapoğlu, “Almanak bazda sunu fazla talebi almış olmamıza rağmen tarihimizin sunu yüksek numara oranını gerçekleştirdik. Ülke yerine bir numara fazda yüzdelik 80’lik gelecek oranına imza attık. Türkiye’nin sağladığı sıkıntılı faaliyetlerinin dünyada eşi bire bir olmadığını biliyoruz, İspanya konaklama talebinin yüzdelik 6’sını, İngiltere yüzdelik 24’ünü, Almanya yüzde 11’ini, KUL yüzde 12’sini, Fransa ise yüzde 15’ini karşılıyor. Tığ, yüzde 80’lik tıpkı istikbal oranı ile hem dahi birinci fazda bu rekoru gerçekleştirdik” dedi.

İlk fazda 41 yer bütünü ile yerleşimini bittiğini, 20’ye andıran ilde dahi ikinci safha yerleşimlerin tamamlanmak amacıyla olduğunu tamlayan Kasapoğlu, şu ifadelere vadi verdi:

“41 şehirde ikinci safha uygulamasına geçmeyeceğiz. Adana, Adıyaman, Afyonkarahisar, Aksaray, Ardahan, Veca, Batman, Bolu, Bursa, Denizli, Düzce, Elazığ, Erzurum, Erzincan, Gaziantep, Giresun, Hatay, Isparta, Kahramanmaraş, Karaman, Karabük, Kars, Kastamonu, Kırklareli, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Kütahya, Malatya, Muğla, Niğde, Sinop, Sivas, Siirt, Çeltek, Trabzon, Yozgat, Çorum, Şanlıurfa, Van ve Şırnak girmek üzere 41 iklim merkezimizde kamu başvuran öğrencileri yerleştirdik. 20’ye andıran ilimizde birlikte bu yerleşimi ikinci faz sürecinde tahsis etmek üzereyiz. Bunların dışında 10 ilimizde ayvaz ve 4 ilimizde kız öğrencilerin hepsi yurtlara yerleştirildiler.” – ANKARA

Share: