Torosların ateş köyündeki akarsu çalışması için katır ve eşekler kiralandı

ANTALYA’nın, Karadeniz’in coğrafi yapısını mümasil Manavgat ilçesine ilişkin Torosların acı köylerinden Yeşilbağ’birlikte, yalçın yamaçlarda mevcut akarsu kaynaklarındaki arızalar ve yenileme çalışmalarında, defa olmadığı için yüklenici firmanın kiraladığı katır ve eşeklerle malzemeler taşındı. 470 haneli köyün coşkunluk sorunu, 1 ayda çözüldü.

Büyükşehir Belediyesi’ne merbut Antalya Su ve Atıksu İdaresi (ASAT) Umumi Müdürlüğünce, Antalya’nın biberli köylerinde kuraklık ve 50 sene evvel kurulan içmece suyu sistemlerinin yenilenme çalışmalarında, Torosların sarp yamaçlarındaki su kaynaklarına erişim amacıyla kez olmaması dolayısıyla gereç taşımasında kiralık eşek ve katırlar kullanılıyor.

KÖYLÜ 2-3 AY SUSUZ KALIYORDUASAT Genel Müdürlüğü ekiplerinin Manavgat ilçesine kapalı Yeşilbağ köyünde birlikte özellikle yaz aylarında 2-3 ay süren ve bir nice lüp susuz kalmasına sefer açan eski yatırımların yenilenmesi çalışmalarında, eşekler ve katırlar kullanıldı. 2 bin 500 rakımlı Emerdin Dağı’nın zirvelerinde 470 haneli köye su ulaştırılabilen 5 ayrı su yatağı bulunuyor.50 yıl geçmiş kurulan kaptajlar eliyle suyunu bu kaynaklardan düz köyde, akıbet yıllarda özellikle yaz aylarında hem eski kaptaj sisteminin yetersizliği hem da kuraklığa mecbur kısık akarsu sorunu yaşanmaya başladı. ASAT ekipleri, dağın zirvelerine yakın bölgelerdeki 5 ayrı su kaynağındaki kaptaj sistemlerini yenileme çalışmalarında, buradaki inşada kullanılacak su boruları, çimento ve değişik malzemeleri sefer olmadığı için dağlık engebeli arazide kiraladığı eşekler ve katırlarla taşıdı.’SU KAYNAKLARI 2 BİN 200 RAKIMDA’ASAT Umumi Müdürlüğü İşletmeler Büro Müdürü Salim Gültekin, hele yaz aylarında bölgedeki köylülerin vahim su sıkıntısı çektiğini belirterek, “Yaptığımız araştırmalarda buradaki kaptajların haddinden fazla aklık olmadığı, aslında yeteri su olduğu amma suyun temininde yük yaşandığını tayin ettik. Bu incitici Emerdin Dağı, Manavgat’ın Yeşilbağ sınırında ve arkasında Konya-Beyşehir var. Tahminî 2 bin 200 rakımda, aşağı haddinden fazla zor tıpkısı coğrafya, Karadeniz’i mail bire bir coğrafya var. Yaz aylarında vatandaşlarımızın tazyik problemi vardı, ayrıca gâh evlerde tek akarsu yoktu, nakil suyla akarsu temini sağlıyorlardı” dedi.Bu sorunların çözümü üzere başlattıkları çalışmada, suyun gözüne kere olmadığı ve araçlarla gidilemediği üzere katırlar ve eşeklerle yükleri taşıyıp kestirmece 1 mahiye kip imalat süreci yaşadıklarını anlatan Gültekin, “Ama sonucunda kaptajlarımızı yeniledik. Antalya Büyükşehir Belediyesi olarak sadece sahil kesiminde tarım ve turizmin olduğu yerlerde değil, Torosların etekleri ve zirvelerinde birlikte buraları muntazır vatandaşlarımıza bakım üzere elimizden mevrut gayreti gösteriyoruz. Bu kaptajlar düzenlenerek daha sağlıklı ve temiz, henüz aşkın akarsu temini sağlanarak vatandaşlarımızın sorunu çözüldü” diyerek konuştu.’SULAR ARTIK KESİNTİSİZ AKIYOR’Yeşilbağ Muhtarı Ahmet Özkul, havaların kurak gitmesi ve şehirlerde zihayat köylülerin yaz tatilinde köye gelmesiyle oluşan kükremek nedenleriyle yaz dönemi sularının azaldığını ve korkulu hararet sorunu yaşadıklarını anlattı. Bir Nice evde on paralık su olmadığını söyleyen Özkul, ASAT yetkililerinin restorasyon çalışmasıyla, 5 su kaynağındaki kaptajın yenilendiğini, malzemelerin sefer sıfır dağlık alanda dahi merkep ve katırlarla taşınmasıyla sorunlarının çözüldüğünü ve daha çok rastgele evde suların kıvrak aktığını dile getirdi.

Köylü kadınlar ise susuz kaldıkları dönemde çamaşır, sulu, banyo ve bostan sulama kabilinden işleri amacıyla bayağı mahallelerde bulunan evlerden nakil suyla ihtiyaçlarını gidermeye çalıştıkları ve seçme yıl yaz aylarında balaban güçlük yaşadıklarını anlattı. Sorunun çözümüyle bile artık su taşımaktan kurtulduklarını belirten kadınlar, emeği geçenlere teşekkürname etti.

Share: