Toptan ekonomi alarm zilleri çalıyor

Yabancı yatırımcılar üst üste beşinci ayda birlikte gelişmekte olan piyasalardan paralarını çekerek aynı rekora imza attı. Bu evolüsyon sükûnet endişesinin ve yükselen repo oranlarının gelişmekte olan ekonomileri elbet sarstığını gösteriyor.

Arsıulusal Finans Enstitüsü’nün (IIF) hazırladığı eğreti verilere göre uluslararası yatırımcıların gelişmekte olan ülkelerin behre senetleri ve yerel tahvillerinden çıkışı bu ay 10,5 milyar dolara ulaştı.

İngiliz iktisat gazetesi Financial Times’ın (FT) haberine göre bu, sonuç beş aydaki çıkışları 38 bilyon doların üzerine çıkardı. söz konusu gelişme 2005’te kayıtların başlamasından bu yana yer etraflı açık yokuş döneminin yaşandığına belen ediyor.

TÜRKİYE FAİZ ARTIRMAYI REDDEDİYOR

Gana ve Sri Lanka gibi kırıcı düzeyde düğümlü ekonomilerin birlikte Brezilya, Meksika, Hindistan ve Cenup Afrika kabil gelişmekte olan ülkeler beyninde başı çekici aktörler üzere bile istikraz maliyetleri bu yıl yetişkin düzeyde arttı. Birçok iri ekonomi enflasyonla boğuşmak için erken davrandı ve kendilerini dış şoklardan koruyan politikalar uyguladı.

Gelişmekte olan ülkeler arasındaki şişman aktörlerden yalnızca Türkiye’nin keder yarattığına özen çekici Finacial Times, Türkiye’da iktisat yönetiminin faizleri artırmayı reddederken kırat korumalı yatırım (KKM) gibi erdemli maliyetli araçlarla TL’yi desteklemeye çalıştığını vurguladı.

‘DIŞ FİNANSMAN AÇIĞI VARSA BU SİSTEMLER ÇÖKECEK’

Absolute Strategy Research’te gelişmekte olan ülkeleri izleme eden ekonomist Eş Wolfe, KKM ve bire bir önlemlerin ancak Türkiye’nin cari aşkın vermesi durumunda işe yarayabileceğini, Türkiye’üstelik akan fazlasının ise seyrek görüldüğünü ve “Dış finansman açığı varsa eninde böylecene bu sistemler çökecek” dedi.

Ekonomist, sair balaban yükselen ekonomilerin birlikte analog baskılarla karşı karşıya olduğunu ekledi. Wolfe’a bakarak, namus borcu finansmanına çekmek, nihayetinde hükümetlerin borçları kontrol altına ahzetmek amacıyla çöz talebi bastırmak zorunda kalacağı ve sakinlik riskiyle yüz yüze kalacağı anlamına geliyor.

‘GELİŞMEKTE OLAN ÜLKELER SARSICI BİR YIL GEÇİRİYOR’

Yabancıların çıkışları, gelişmekte olan ekonomilerde tırmanan mali krizi şiddetlendirme riski taşıyor. Serencam üç ayda Sri Lanka izzet borcunu temerrüde düşürdü; Bangladeş ve Pakistan, Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) kapısını çaldı. Yatırımcılar, apayrı ülkelerin da takanak krizine sürüklenmesinden bulut ediyor.

Düşük ve itidalli gelirli bir nice devlet, ESIR Şekil Bankası’nın (Fed) getiri oranlarındaki artışları ve nazik kaslı ekonomilerdeki sakinlik endişeleri zımnında dünyalık birimlerinin ayar kaybetmesinden ve mütezayit borçlanma maliyetlerinden mustarip. amma velakin ESIR bu hafta üst üste ikinci çeyrekte üretimde daralma kaydetti.

Corpay’da kıdemli stratejist Karthik Sankaran, gelişmekte olan ülkelerin bu sene adeta cevvaliyet trenine binmişçesine sarsıcı benzeri yıl geçirdiğini belirtiyor.

TEMERRÜT RİSKİ FAZILETLI

KÖLE’nin yer büyük bankası JP Morgan’ın verilerine bakarak yatırımcılar yılbaşından bu yana gelişmekte olan ekonomilerin döviz tahvillerinden 30 milyar dolar çekti.

FT’nin derlediği JP Morgan verilerine göre, gelişmekte olan genişlik birkaç 20 ülkenin döviz cinsi arbitraj faizleri, bire bir vadedeki KUL Kaynak tahvillerinin sunma bir iki 10 nokta üstünde bulunuyor. Bu büyüklüğünde faziletkâr seviyelerdeki Nema farkları, genellikle aheste finansal stresin ve direnim riskinin tıpkısı göstergesi namına görülüyor.

Bir Nice yatırımcı 2021’in sonu ve 2022’nin başında gelişmekte olan ekonomilerin pandemiden dinamik benzeri şekilde toparlanmasını bekliyordu ancak bahis konusu gelişmeler dokunaklı tıpkısı idraksiz dönüşe belen ediyor.

Nisan 2021’da Brezilya ve Kolombiya gibi emtia ihraç eden gelişmekte olan ülkelerdeki mal birimleri ve değişik yaratıklar, Rusya-Ukrayna savaşının ardından küsurat petrol ve farklı hammadde fiyatları sayesinde dolgunca başarım göstermişti.

Ancak toptan düzeydeki dinginlik ve enflasyon korkuları, Fed’in repo oranlarındaki saldırgan artışları ve Çin iktisadi büyümesindeki yavaşlama birçok yatırımcının gelişmekte olan mutluluk varlıklarından çekilmesine sebep oldu.

‘FED PİYASALARI İSTİKRARSIZLAŞTIRMAYA DAHA İSTEKLİ’

IIF’dahi ekonomist olan Jonathan Fortun Vargas, gelişmekte olan ülkelerden mal çıkışlarının maceralı benzeri şekilde oylumlu olduğunu söyledi. Eski dönemlerde bire bir bölgede yaşanan çıkışlar farklı bölgelerdeki girişlerle kısmen dengelenmişti.

Analistler antrparantez, geçmiş dönemlerden değişik kendisine toptan koşulların gelişmekte olan ekonomilerin lehine deveran ihtimalinin haddinden fazla bir iki olduğu üzerine uyarıyor.

Iktisatçı Wolfe, “Fed’in pozisyonu geçmiş döngülerdekinden çokça farklı görünüyor. Enflasyonu budamak üzere KUL’nin resesyona duhul riskini hücre almaya, mali piyasaları istikrarsızlaştırmaya daha hevesli” dedi.

ÇİN EKONOMİSİNİN TOPARLANMASINA YÖNELİK ENDİŞELER ARTIYOR

Wolfe dünyanın en iri gelişmekte olan pazarı Çin’deki toparlanmaya dayalı da çok birkaç işaret olduğunu söyledi. Bu format, ayrımsız ihracat pazarı ve finans kaynağı yerine Çin’e güvenen başka gelişmekte olan ülkelerin toparlanma kabiliyetini sınırlıyor.

Mavera yandan aksata günü yayımlanan veriler, Çin’in hesaplı toparlanmasına müteveccih endişeleri artırdı. Çin’birlikte imalat satınalma yöneticileri endeksinin (PMI) 49’a düştüğü açıklanmıştı. Veriler ülkenin imalat sektöründeki faaliyetin daralma bölgesine düştüğünü gösteriyor.

Goldman Sachs ekonomistlerine göre düşüşe, algın ilişki talebi ve erke alçak endüstrilerdeki üretim kesintileri neden oldu.

Şirketlerin KKM hesaplarında mankafa bölüm zamanı: 87 milyarlık ifa

 

Euro Bölgesi’nde soylu erki çekinmezlik 17 ayın dibinde

 

Ekonomide itidalli toparlanma bekleniyor

 

Konuşu cesaret endeksi geriledi

 

Share: