Tokat haberi! Tokat’ta dev tavşanlar görenleri şaşırtıyor

Tokat’ta dev tavşanlar görenleri şaşırtıyor

TOKAT – Tokat’ta, büyülüğü ile sair türlerine göre dikkat çeken velikan cinsi tavşanlar görenleri şaşırtıyor.

Soğucak bağlarında uğraşı adına kümes hayvanları mugaddi Mehmet Bingöl, tahminî 2 yıldır velikan cinsi tavşan yetiştiriyor. Beslediği onlarca cinste kanatlı kümes hayvanı arasında büyüklüğü ve kilosu ile değişik tavşan türlerinden ayrılan tavşanları görenleri şaşırtıyor. Tahminî kendisine 8-12 kilogram beyninde büyüklüğe ulaşan tavşanların et verimi berenarı faziletkâr. Yılda 5 posta yavrulayabilen tavşanların yavruları 10 kabilinden güdük tıpkısı sürede gözü açılıyor.. 40-45 günlükken sütten kesilerek ağızotu yemeye başlayan tavşanlar bu özellikleri ile bile demet görüyor. Ayrıksı türlere göre pati ve kelle yapılarının az çok iri olan velikan cinsi tavşanların yetişkinleri 2 bin liralık yavruları 400 liradan kamera buluyor.

Mehmet Bingöl, velikan cinsi tavşanların sunu iri özelliklerinin kulakları ve patilerinin uzunluğu ile kiloları olduğunu belirterek, “Kulakları 20 santim ve vücut geliyor, anaçları 8-10 kilograma ulaşıyor. Biz bu işe internette görerek uğraşı olarak başladık. Sağlıklı olsun sayın vekilimiz Yücel Endişe beyde bu konuda bize destek verdi” dedi.

Büyük tavşanlara oldukça kırıcı dilek olduğunu belirten Bingöl, “Bugün yavrularını verdik. İl dışından Antalya, Batman, Trabzon’dan temenni var. Rastgele şey zamanlandı ama bunlar tığ remiks yapmadık. Yavruları 400 liradan başlıyor. Anaçlar ise 2 bin teklik” diye konuştu.

Share: