TMO, cilt ve süt üreticileri üzere akıllıca fiyatlı arpa ve mısır satacak

HAZİNE ve Maliye Bakanı Nureddin Bitkisel başkanlığında toplanan Gıda ve Zirai Kitap Piyasaları İzleme ve Değerlendirme Komitesi’nde, et ve benzen üreticilerinin maliyetlerinin azaltılması amacıyla Yer Mahsulleri Ofisi (TMO) marifetiyle uygun fiyatlı rüşvet ve darı satışının esasen başlatılması kararlaştırıldı.

Kaynak ve Maliye Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Gıda ve Tarımsal Eser Piyasaları İzleme ve Kıymetlendirme Komitesi’nin, Hazne ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin familya sahipliğinde; Tarım ve Orman Bakanı Birim Kirişci, Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Izleme ve Bütçe Başkanı İbrahim Şenel ve Türkiye Cumhuriyet Altını Şekil Bankası (TCMB) Başkanı Akan Yıldız Kavcıoğlu’nun katılımıyla toplandığı belirtildi. Eski kararlarda gelinen aşamanın değerlendirdiği kaydedilerek, “Yapılan çalışmalar karşı komisyon bilgilendirilmiştir. Antrparantez, çiğ süt ve al vücut başta tutmak için azık ve ekincilik ürünlerinin yetersiz içi ve mahdut dışı yer ve fiyatlarına ilişik son dönemdeki gelişmeler analiz edilmiştir. Yetiştirici ve hal fiyatları ile karışık fiyatları arasındaki farkın nedenlerini yoklamak amacıyla elan ilk kurulan ast komitenin say kapsamı genişletilmiştir” denildi.

Komitede alınan kullanılmamış kararlara ilişik ise “Azık ve zirai ürünlerin sunu ve istek durumu, sakat oranı, geri hizmet süreci ve karşılık gelişmeleri birlikte dikkate alınarak tarladan sofraya kadar birlik aşamaları çözümleme edilecek ve lazım çalışmalar ivedilikle hayata geçirilecektir. Kent tarımının yaygınlaştırılmasına müteveccih çalışmalar hızlandırılacaktır. Antrparantez, et ve benzen üreticilerimizin maliyetlerinin azaltılmasını teminen TMO marifetiyle uygun pahalı rüşvet ve mısır satışının yeniden başlaması mukarrer ve alınabilecek arttırma tedbirler değerlendirilmiştir” açıklaması yapıldı.BAKAN NEBATİ’DEN AÇIKLAMA

Hazine ve Maliye Bakanı Nebati ise Twitter’daki hesabından yaptığı açıklamada, “Güruh kapsamında, cilt ve süt üreticilerimizin maliyetlerinin azaltılmasını teminen TMO marifetiyle akıllıca fiyatlı rüşvet ve mısır satışının gene başlaması mukarrer ve alınabilecek ilave tedbirler değerlendirilmiştir” dedi.

Share: