Tıpkı çift ayakkabıyla varyasyon ettiği kuzu yanından ayrılmıyor

Gümüşhane’nin Torul ilçesinde esnaflık yapan Halim Tonyalı’nın ayrımsız çift başmak karşılığında aldığı kuzusu ‘Babasız’ yanından ayrılmıyor. Sahibi eliyle berbere götürülerek hizmet yaptırılan kuzu ise ilçe sakinlerinin ve esnafın maskotu haline geldi.

İlçede 30 yıldır esnaflık yapan Halim Tonyalı, tıpkı yaylacının oğluna pabuç almak üzere kendisine sunduğu teklifi kabul ederek 7 günlükken aldığı kuzusu ‘Yetim’e evladı üzere bakıyor.

Benzeri koşa başmak karşılığında takasla aldığı kuzuya gözleri yanmasın diyerek özel bebek şampuanlarıyla banyo yaptıran ve ilçede kâin berbere götürerek hem fön çektiren hem bile parfüm sıktıran Tonyalı, kuzu büyüse da kestirmeyeceklerini söyledi.

Sahibinin yanından ayrılmayan kuzu ise kaymakamlık sakinleri ve kesim esnafının maskotu haline geldi. Kahvehaneye dahi sahibiyle giren kuzuyu sevmek üzere aileler çocuklarıyla birlikte Halim Tonyalı ve başka esnafların dükkanlarına giderek ‘Babasız’le baziçe oynuyor.

“Burada tıpkısı güzellik salonu amcası var ücretsiz tıpkısı şekilde saçına fön çekiyor”

Kuzunun mıntıka halkının maskotu haline geldiğini ve herkesin ilgisinin tehlikeli olduğunu söyleyen esnaf Halim Tonyalı (41), “Benim oğlumla bire bir yaylacı geldi ayakkabı mağazamıza. Müşterimiz oğluna başmak istedi, bana aynı koşa başmak ver de ben da sana bire bir kıtipiyoz kuzu vereyim dedi. Benim gerçekten çocuklarım olduğu için bitmiş olsun dedik. 1-2 dönüş sonraları yaylacı aradı eş kuzuyu alın dedi. Gittiğimde o büyüklüğünde küçüktü kim kuzu arabanın süresince küçücük bağırıyordu. Aldım kuzuyu buraya getirdim, burada kuzu bizimle dolaşmaya başladı, halıların üstünde uyudu. 7 günlükken geldi bize. Henüz göbek büyü düşmemişti. İsmini ben “Babasız” koydum. Hele buna amil buraya gelen müşteriler var çocuklarını alıp kuzuyu sevelim diye niteleyerek geliyorlar. Benim aşağılık çocuklarım var 3-4 yaşlarında bunu parka götürüyorlar. Parkta kaydırıyorlar, salıncakta sallıyorlar. Kuzu yöntemince çocuklarımın benzeri eğlencesi oldu. Parka mevrut vatandaşların kucağından inmiyor. Kuzumuz süt kuzusu şampuanıyla banyosunu yapıyor gözleri yanmasın diyerek bir nebzecik. Banyosunu yapıyor ondan sonra tüylerini saç kurutma makinesiyle kurutuyoruz, tarıyoruz. Burada tıpkı güzellik salonu amcası var ücretsiz tıpkı şekilde saçına fön çekiyor, tarıyor, parfümünü sıkıyor. Kuzuyu tıpkı süre bilahare eş evlatlarından ayıramıyor, evladın kabil peşi sıra ayrılmıyor. Evden arabayla geliyorum arada bir arabadan indiğim zaman camdan atlayıp peşime geliyor. Nereye gidersem kuzu benden ayrılmıyor. Kuzuyu büyüteceğiz, büyüdükten bilahare bundan sonra bu de yaylacılarla alay malay dağlara çıkacak, otlamaları dağlarda yapacak ama tabiki banko kuzu hangi kadar büyürse büyüsün kesmeyeceğiz” dedi.

“Halim abi bizim dükkana geliyor, o dahi peşi sıra geliyor”

Kuzunun Halim Tonyalı’nın yanından ayrılmadığını ifade fail esnaf İbrahim Alem, “Kuzu bizim maskotumuz oldu, marketimize de geliyor arada sırada. Bağırıyor, ortalığı yıkıyor ama olsun. Kuzu haddinden fazla birey doğrusu, ortada dolanıyor. Halim abinin takiben ayrılmıyor doğrusu. Halim abi bizim dükkana geliyor, o dahi peşinden geliyor. Bire Bir mesafe aldım bunu gizledim, sonradan bire bir baktım yeniden Halim abinin peşine koşuyor. Füru seviyorlar, hassaten kabul etmek istiyorlar. Müşteriler seviyorlar, tümce kucağına ahzetmek istiyor” ifadelerini kullandı. – GÜMÜŞHANE

Share: