Ticaret Bakanı Mehmet Muş, ilkgüz ayı dış satım rakamlarını açıkladı Açıklaması

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, “Geride bıraktığımız ilkgüz ayında ihracatımız, geçtiğimiz yılın bir ayına göre yüzde 9,2 artışla 22,6 milyar dolar olmuştur.” dedi.

Vekil Muş, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mustafa Gültepe’nin de katılımıyla Ortahisar ilçesindeki aynı otelde düzenlenen toplantıda, ilkgüz kocaoğlan dış ticaret rakamlarını açıkladı.

Muş, ilkgüz ayına ilişkin aut ticaret rakamlarını ve dönemsel gelişmelerin değerlendirileceği derinti vesilesiyle Trabzon’birlikte bulunmaktan balaban bahtiyarlık duyduğunu dile getirdi.

Karadeniz’in incisi Trabzon’la haddinden fazla özel tıpkısı büyü olduğunu anlatım eden Muş, “Bizim amacıyla Trabzon’a süzülmek almak, Sümela’bile tarihin kokusunu içimize başlamak, Gülbahar Kadın Camisi’nde ecdadı garip buyurmak, Hükümdar Amaç ve Hıdırnebi yaylalarındaki benzersiz doğaya hayran kalmak demektir.” diye niteleyerek konuştu.

Muş, Trabzon’un bir anda gelişen uran ve ekonomisiyle bölgenin kalkınmasında muhteşem tıpkı rol oynarken, turizmde dahi adından sık sık küçümseme ettirdiğine dikkati çekti.

Trabzon’un talih ve acun çapında başarılara imza atan girişimcilerin ortaya çıktığı aynı şehir yerine dış ticarette dahi iddiasını ortaya koyduğuna bel fail Muş, hakikat Trabzon’un ülkenin en şişman 20 dış satımcı ili ortada olduğunu vurguladı.

Muş, zer iş insanlarının özveren çalışmalarıyla Trabzon’un çok daha balaban başarılara ulaşacağından emniyetli olduğunu belirterek, buradaki toplantının akabinde hisse senedi dünyasının temsilcileri ile tıpkı araya gelerek istişarelerde bulunacaklarını de kaydetti.

“Hububat koridoru, piyasaları sakinleştirmeye ve azık enflasyonunu sınırlamaya apotr olmaktadır”

Küresel ekonomide bir nice problemin benzeri anda yaşandığı ayrımsız dönem zarfında oluduğunun altını çizen Muş, şu değerlendirmede bulundu:

“Dünya tarihinde ilk kez pandemi cihetiyle bu çapta bire bir kriz yaşanmış ve hala bu krizin etkileri cümle olarak geçmemiştir. Rusya- Ukrayna savaşı bile küresel mal fiyatlarını, tutum ve ticaret politikalarını temelden sarsmaya devam etmektedir. Bildiğiniz kabil, toptan ekonomide geçtiğimiz yıldan beri bitmeme eden efdal enflasyonun yanına bundan sonra birçok ülkede etkisini göstermeye başlayan nekahet ihtimali de eklenmiştir. Bihakkın Dünya Bankası’nın 15 Ilkgüz’bile yayımladığı raporda, küresel enflasyonla uğraş üzere uygulanacak anif politikaların önümüzdeki yıl 1980’lerdekine benzer ölçüde tıpkısı global sakinlik ihtimalini güçlendirdiği belirtilmektedir. Artan istikraz maliyetleri, küresel ekonomide efdal namus borcu oranlarına ehil birçok iştirak ve devlet için vahim riskler oluşturmaya başlamıştır. Fiilen, amme borçlarının milli gelire oranı 2022 yılı geçmiş çeyreğinde ülkemizde yüzdelik 42,3 iken avro bölgesinde yüzdelik 95,6’ya erişmiş durumdadır. IMF’nin geçtiğimiz kamer yayımladığı raporda özen çektiği şekilde vecibe oranı tahminî yüzde 190’a ulaşan Yunanistan kabil ülkelerin önümüzdeki dönemde kırıcı sorunlar yaşaması muhtemeldir. Ayrımlı kuruluşların raporlarında bir nice SU ülkesi amacıyla alelhusus yükselen erke fiyatları ve beklenen gaz kıtlığı nedeniyle sene sonunda dinginlik ihtimalinin güçlendiği belirtilirken, IMF Başkanı, sert geçecek ayrımsız kışın Avrupa’üstelik içtimai huzursuzluklara kere açabileceği uyarısında bulunmuştur.”

Ekonomide böylesine çetin sorunların var olduğu aynı ortamda, dünyanın ayrımlı coğrafyalarında tırmanan gerilimlerin hal amacıyla teşrikimesai yapmayı güçleştirdiğini ve sorunları körüklediğini nâkil Muş, şöyle bitmeme etti:

“Türkiye kendisine, barış odaklı dış yöntem ilkemiz doğrultusunda, uluslararası dayanışmaya katkı sağlayan değme adımı mazi olduğu üzere bugün de desteklemeye bitmeme edeceğiz. Harbiden Karadeniz’in mavera kıyısında yaşanan savaşın ayrımsız dakika evvel sona ermesi ve özellikle gıda ve enerji güvenliği tutmak amacıyla global ekonomiye etkilerini sunu aza sıyırmak amacıyla 2 aydır başarıyla planlı İstanbul Mutabakatı kadar analizör, umulur ayrımsız gıda krizinin önüne geçmiştir. Zira tahıl koridoru, piyasaları sakinleştirmeye ve gıda enflasyonunu sınırlamaya koruyucu olmaktadır. Küresel tedarik zincirlerinin bibi toparlanamadığı, politik gerilimler ve savaşların da etkisiyle global enflasyonun zirveye çıktığı ve gelişmiş ekonomilerin sakinlik sinyalleri verdiği böylesi tıpkısı ortamda Türkiye ekonomisi kıpırdak tahaccüm performansını sürdürmektedir. Harbiden, 2021 yılında yüzde 11,4 ile son 50 yılın yer faziletli büyüme hızına ulaşan Türkiye ekonomisi, akıbet yerine 2022 yılının ikinci çeyreğinde de yüzdelik 7,6 kadar başarılı benzeri nema oranı kaydetmeyi başarmıştır. Bu dönemde Başka Berrak Yurtiçi Hasıla artışımızın yarısından fazlası mal ve bakım ihracatımızdan gelmiştir. Nedeniyle ekonomimiz küresel ortamdaki bilcümle zorluklara rağmen stabil ve sürdürülebilir ilerleyişini sürdürmektedir. Uluslararası kuruluşlar eliyle üstelik bu yöndeki performansımız tasdik edilmekte olup, OECD henüz geçtiğimiz hafta yayımladığı Kazançlı Görünüş Raporu’nda ülkemiz amacıyla 2022 tahaccüm tahminini yüzde 3,7’den 5,4’e yükseltmiştir.”

Vekil Muş, Türkiye’nin, ihracatta 2021 yılında yakaladığı başarıyı 2022 yılının 9 ayında de sürdürdüğüne dikkati çekerek, şunları kaydetti:

“Geride bıraktığımız ilkgüz ayında ihracatımız, geçtiğimiz yılın ayrımsız ayına göre yüzdelik 9,2 artışla 22,6 bilyon dolar olmuştur. Şunu memnuniyetle ifade etmek isterim ki bu nicelik, parçalanmamış zamanların sunu efdal ilkgüz ayı ihracat rakamıdır. Böylece 2022 yılının ilk 9 ayının tamamında mahiye namına genişlik yüksek ihracat rakamlarına erişmiş bulunuyoruz. 2022 yılı Karı-Eylül dönemi ihracatımız ise geçtiğimiz yılın bire bir dönemine bakarak yüzdelik 17 artım ile 188,2 milyar dolar seviyesine çıkarak oldukça zihayat benzeri performans göstermiştir. Eylül ayında aut ticaret hacmimiz, geçtiğimiz yıla göre yüzdelik 26 oranında artışla 55,6 milyar dolara ulaşmıştır. Enerji ve mal fiyatlarında yaşanan anif artışın etkisi ile ithalatımız 33 milyar dolar olmuştur.”

“Ilkgüz ayında kızıl ve enerji aut tutulduğunda ihracatın ithalatı istikbal oranı yüzde 100’ün üstüne çıkmaktadır”

Aile-Eylül dönemi ithalatının tahminî üçte birinin enerji ithalatından kaynaklandığını tamlayan Muş, “Öte yandan, akıbet dönemde altın ithalatında yaşanan yükseliş birlikte ithalatımızda yaşanan artışta hareketli olmaya başlamıştır. söz konusu artma Ocak-Ilkgüz döneminde de devam etmiş olup, bütün altın ithalatı bire bir eski yılın benzeri dönemine göre yüzdelik 150 artarak 12,1 milyar dolara başarmış durumdadır. Nitekim, eylül ayında zer ve enerji aut tutulduğunda ihracatın ithalatı karşılama oranı yüzdelik 100’ün üstüne çıkmaktadır.” dedi.

Muş, hükümet olarak, temelden başlayarak benzeri dünya markası haline gelmelerine büyüklüğünde mukavemetli haddinden fazla aşamada yekpare firmaların birlikte bulunduklarına ve onlara bindi verdiklerine belen ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Filvaki, Yıpranmamış İhracat ve E-İhracat Destekleri ve Prefinansman Modeli ile aktüel gelişmelere ahenk sağlayıcı bakir zürriyet bindi mekanizmalarını sunduğumuz lansmanımızı geçtiğimiz hafta gerçekleştirdik. Malumunuz geçtiğimiz mart ayında faaliyetlerine başlayan İhracatı Ihya KAZANÇ, kredibilitesi olan ancak teminat sorunu tüvana özellikle KOBİ’lerimiz tutmak üzere parçalanmamış ihracatçılarımız üzere finansmana erişimi elan üstelik kolaylaştırmaktadır. İGE NANIAZIZ, bugüne kadar 6 milyar liranın üzerinde krediye kefillik sağlayarak ihracatçılarımıza finansman konusunda kan aldırmaya başlamıştır. İGE EKMEK, bu el üstelik prefinansman modelimizde yetişkin bire bir sac ayağı olacaktır. Çünkü bu analog ile desteklerimizin etkinliğini artıracak, herhangi bir yıl destekler üzere bütçeden ayrılan kaynağı finansman ile eşleştirerek çarpan etkisiyle ihracatçımızın hizmetine sunmuş olacağız.”

Hizmet sektörünün elan ongun konuma gelmesini ulaşmak üzere millî ve uluslararası gelişmeleri dikkate aldıkları kapsamlı çalışmaların üstelik selis sürdüğünü vurgulayan Muş, şöyle devam etti:

“Toplam dört karardan oluşan ve geçtiğimiz aylarda halkoyu ile paylaştığımız Hizmet İhracatı Destek Izlence Paketimiz bunlardan yalnız aynı tanesidir. Önümüzdeki süreçte attığımız adımlarla hizmet ihracatımızı dahi ruhlu biçimde elan eğin seviyelere taşımaya kararlıyız. İhracat ailemiz üzere beyyine niteliğinde olacak bu çalışmalarımızın yanı sıra esasen ihracatçılarımızın önünü beğenmek için ticari diplomatlık faaliyetlerimize da çabukluk kesmeden bitmeme ediyoruz. Henüz iki periyot ilk Ukrayna Başvekil Yardımcısı ve Tutum Bakanı ile çekişme sonrası Ukrayna’nın yeniden inşasında Türk müteahhitlerin rolü, Tahıl Koridorunun işleyişi, azade ticaret anlaşmamızın yürürlüğe girmesi amacıyla diploma süreçleri üzere mühim konuları ele aldık. Ticari diplomasi faaliyetlerimiz kapsamında gine geçtiğimiz haftalarda imzaladığımız protokollerle Malezya ve Gürcistan ile var olan başıboş ticaret anlaşmalarımızın kapsamını genişlettik.”

Muş, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde katıldıkları Birleşmiş Uluslar Genel Kurulu ve Şanghay İşbirliği Örgütü Zirvesi ile birçok ülkedeki mevkidaşları ile ikili ziyaret imkanı ve bu ülkeler ile ikili ticari ilişkileri değerlendirme fırsatları olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

“Öte yandan, yanı başımızda büyüyen pazarlar olan Bosna Hersek ve Sırbistan ile pasaport olmadan elden kimlikle seyahatin önü açılmıştır. Siz zer hareket insanlarımız üzere bu gelişmeler büyük fırsatlar barındırmaktadır. Tamam bu say ve faaliyetlerin maksadı ihracatçılarımızın daha hareketli ve henüz kompetitif bir şekilde pazarlara erişim sağlamasına imkan vermektir. Bizler bu maksat doğrultusunda var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz. Sizlerin gayretleri ile geçtiğimiz sene olduğu kabil, 2022 yılında bile ihracatın ekonomik büyümemizin temel unsuru olmaya devam edeceğine inanıyorum. Bu manada, sanayimizde akıbet yıllarda gösterdiğimiz atılımı devam ettireceğimize, ihracatın ve yatırımların sevimsiz tıpkı ağır olduğu mevcut nema ortamını sürdürülebilir kılacağımıza eminim. Bu noktada, balaban özveri ve himmet ile çalışmalarını sürdüren birlik ihracatçılarımıza şahsım ve milletim adına teşekkürlerimi sunuyorum.”

Share: