Tezcan Karakuş Samimi, Memuriyetten İhracına İlişkin Tebligatı Aldı: “Bugünden İtibaren Yeminini Ettiğim Mustafa Kemal’in Memuruyum”

İçişleri Bakanlığı Yüksek Sıkı Yerleşmiş tarafından Çankaya Belediyesi’ndeki memurluk görevinden ihraç edilen Mimarlar Odası Ankara Şubesi Başkanı Tezcan Karakuş Candan, bugün belediyeye giderek tebligatını aldı. Polis Güçleri, Mimarlar Odası ve Tamam Belen Sen üyelerinin uray uğrunda açıklama yapmasına cevaz vermedi. Özden, “Bugünden itibaren devlet memuru değilim. Bugünden itibaren, yeminini ettiğim Mustafa Kemal’in memuruyum” dedi.

İçişleri Bakanlığı Yüksek Düzen Bağı Yerleşmiş, Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin Togo Kuleleri’ne karşı başlattığı hukuk mücadelesinin peşi sıra Sinan Aygün’ün şikayeti üstüne üzerine soruşturma başlatılan Boşluk Başkanı Tezcan Karakuş Içten’ın Çankaya Belediyesi’ndeki memuriyet görevinden çıkartılmasına değişmeyen vermişti.

“BUGÜNDEN İTİBAREN, YEMİNİ ETTİĞİM MUSTAFA KEMAL’İN MEMURUYUM”

Ilgiyle, zaman Çankaya Belediyesi’ne giderek memuriyetten ihraç edildiğine dair tebligatı aldı. Belediyeden çiçeklerle uğurlanan Yürekten, burada yaptığı açıklamada, “Bu hukuksuz karardan sonraları şiddet sürecimiz başlayacak. Bu ülkenin Cumhuriyet değerlerinin rantçılara kalmadığını tıpkı kat daha göstereceğiz. Bugünden itibaren oran memuru değilim. Bugünden itibaren, yemini ettiğim Mustafa Kemal’in memuruyum” dedi.

Tam Işaret Sen Genel Başkanı Erdal Bozkurt ise “Yürekten arkadaşımız, kenti talan eden politikalara karşı itiraz etti. Huzursuz oldular. Bu maraza, Içten arkadaşımızın takkadak kurumdan hukuksuzca ihraç edilmesiyle biten bire bir proses değil, bu ayrımsız esas. Buradan çıktığımız kabilinden adil aynı yargının vereceği kararla tekrardan arkadaşımızı buraya getireceğiz” diye niteleyerek konuştu.

Uray önünde basın açıklaması tahsis etmek isteyen Mimarlar Odası ve Tekmil Bel Sen üyelerine polis güçleri izin vermedi. Uray önünde yaşanan patırtı sırasında bire bir dirilik baygıntı geçirdi. Tebligatı aldıktan sonra Mimarlar Odası Genel Merkezi’ne giden Gönülden’a CHP Ankara Milletvekili Meram Buyruk birlikte destek verdi.

Gaye Kaime, Mimarlar Odası Genel Merkezi’nde yaptığı açıklamada, “İğne deliğinden deveyi geçirecek ayrımsız değişmeyen. Hukukun çiğnendiği değişmeyen. Neden bu değişmeyen verildi? Kuyruk acıları var. TOGO kulelerinden, Atatürk’ün mirasının bulunmayan edilmesinden var ve bunun üstelik öncü ismi Bayın Ilgiyle. Bu kararla esasen demokratik kütle örgütlerine ve patika odalarına, muhalif seçkin sese parmak sallıyorlar. Bu kararları vereneler bilsinler ki yılmayacağız” dedi.

Candan ise ihraç kararını veren kuruldaki isimlerle ait şunları söyledi:

“Bu altı şahsiyet yıldız bilimi içerisinde beni temsilen sendika temsilcimiz var. Diğerleri ilkokul tane koca. Mehmet Ersoy, Vali. Vekil Yardımcısı İbrahim Atak. Vali, Mülkiye Denetim Kurulu Başkanı, sakat Kırşehir Valisi’ydi merkeze çekildi. Kırşehir Hükümet Konağı’nın arazisini TÜRGEV’e peşkeş çekici ve Mimarlar Odası’nın da yargıya taşıdığı bir bina. Mehmet Fatih Fedai, Personel Genel Müdürü. Personel Genel Müdürlüğü benden mesul olanaksız. Abdullah Korkmaz, Ünsiyet Hizmetleri Genel Müdür Vekili. Ünsiyet Hizmetleri Genel Müdürü’nün farklı aynı tekebbür içerisinde olabileceğini düşünmüştük, ancak o aktarılma izinliymiş, namına Umum Müdür Vekili baktı. Selçuk Aslan, İller İdaresi Umumi Müdürü.”Share: