Tesisleşmeyle Gün Doğusu ve Güneydoğu’da muvaffakiyetli tenisçilerin sayısı artıyor

Toyluk ve Spor Bakanlığı ve ilişkin kurumların Şarki ve Güneydoğu Rum bölgesinde sporun gelişmesine yönelik yatırımları, açılan tesisler ve Türkiye Tenis Federasyonunun çalışmaları sonucu lisanslı sporcu sayısı 6 yılda kısaca 8 ikmal arttı.

Ülke genelinde 87 bin 88 lisanlı sporcusu bulunan Türkiye Tenis Federasyonu, tenisin Şarki ve Güneydoğu Rum bölgesinde yaygınlaştırılmasını sağlamaya yönelik çalışmalar yürütüyor.

Bu amaçla “Veca Dağı Cup”, “Erzincan Ergan Cup”, “Iğdır Kayısı Cup”, “Şanlıurfa Göbeklitepe Cup” ve “Van Akdamar Cup” isimleriyle nahiye illerinde uluslararası turnuvalar düzenleyen federasyon, çocukların ve gençlerin tenise olan ilgilerini artırmaya çalışıyor.

Bu kapsamda hem Bilgisizlik ve Spor Bakanlığının hem birlikte şehirlerdeki kurumların çalışmalarıyla birçok eskimemiş tesisin hizmete alındığı Maşrık ve Güneydoğu illerinde 6 yıl öncesine kadar tenis branşında 1027 olan lisanslı sportmen sayısı bu yıl 8 bin 50’ye ulaştı.

“Hedefimiz dünyanın bildirme ongun sporcularını doldurmak”

Türkiye Alan Topu Federasyonu Başkanı Cengiz Durmuş, AA muhabirine, federasyon kendisine bölgede tenisin yaygınlaştırılması ve tabana yayılması amacıyla ceht gösterdiklerini söyledi.

Deneyimsizlik ve Spor Bakanlığının “sporu tabana yayıyoruz” sloganıyla tenisin herkesin yaptığı benzeri spor haline gelmesi için bir nice proje geliştirdiklerini ifade eden Durmuş, şunları kaydetti:

“Bölge illerinde uluslararası turnuvalar düzenledik. Federasyon adına ilkleri seviyoruz. Turnuvalarda sporcularımız, gençlerimiz uluslararası turnuvada oynama şansı elde ediyor hem da Türkiye’da muvaffakiyetli sporcularımız dahi burada şampiyon olup dünyada henüz mebzul sporcu olabilmek için savaş veriyorlar. Tıpkısı zamanda ülkemizin herhangi bir noktasının ne kadar güzel olduğunu hem öz sporcularımıza hem üstelik dünyanın birçok yerinden gelen sporculara göstermeye çalışıyoruz. Spor turizminin bizim üzere anlamı çokça nazik. Hedefimiz dünyanın sunma bereketli sporcularını yedirmek. Bunun amacıyla şampiyonalar, CUP’lar düzenliyoruz. Bu üstelik ülkemizin fena hâlde yerlerini, tarihi dokularını takdim etmek, birer çekicilik merkezi olduklarını terennüm etmek amacıyla tıpkı okazyon oluyor.”

Tenis kortlarının daha çok ilçelerde dahi yapılmasını, bu kortların birlikte sporcularla dolmasını görmenin mutluluğunu yaşadığını dile getiren Durmuş, artık çokça henüz ongun projelerle başarılı sonuçlar elde edecek sporcular yetiştireceklerini vurguladı.

Şarki ve Güneydoğu Küçük Asya bölgelerindeki gençlerin ne büyüklüğünde yetenekli olduğunu bildiğini anlatan Durmuş, şöyle devam etti:

“Yetenekli çocuklarımıza okazyon verildiğinde neler yapılabildiğini görüyoruz. Son 10-15 yıldır Türkiye’da özellikle Maşrık ve Güneydoğu Rum bölgelerinde spor ve tesisleşme anlamında çokça nazik tıpkısı matlup değişikliği var. Gençlerimize, çocuklarımıza bakım ettiğimizde, tesislerde, kortlarda alan topu oynama şansı verdiğimizde hangi büyüklüğünde yetenekli olduklarını ego gözlemliyorum. 19 senedir bu camianın içindeyim. Liyakatli çocuklarımızın sayısı herhangi bir gün artıyor. Hele bu bölgedeki yetenekli çocuklarımızın çok elan dolgunca şeyler yapabileceğini biliyorum. Dallar mutluysa aileler bile bahtiyar. Çocukları için fedakarlık eden aileler, kortlarda tenis oynayan çocuklarının sevincini gördüklerinde mutlu oluyorlar. Bu nedenle alan topu çok önemlidir. Çok mutluyuz ve daha pir şeyler yapacağız.”

Van İl Temsilcisi İshak Feyat: “Başarılarımızı bırakmak için çalışıyoruz”

Alan Topu Van İl Temsilcisi İshak Feyat, son zamanlarda tenisin kentte sargı görmeye başladığını belirtti.

Cahillik ve Spor Bakanlığı ve Alan Topu Federasyonunun yaptığı tesisler yardımıyla bu sporun fosforlu arkaç geldiğini anlatan Feyat, “Şu anda ilimizde tahminî 200 üzerinde deli dolu 300 lisanslı sporcumuz var. Van’dahi 3 pakt bulunuyor ve 3 tenis antrenörüyüz. Artık ihtiyaca yanıt veremiyoruz zira çocukların güç anlamda tenise ilgisi söz konusu. Elimizden geldiğince çocukları ücretsiz şekilde kortlara alıp terbiye vermeye devam edeceğiz. Şu anne kadar 6 sporcumuz katıldıkları bölgesel turnuvalarda birincilik ve ikincilik dereceleri elde etti. Başarılarımızı artırmak amacıyla çalışıyoruz.” diye konuştu.

Sporculardan Furkan Özbey dahi “Federasyonumuza ve Toyluk Spor İl Müdürlüğüne destekleri üzere teşekkürname ediyoruz. Sportmen sayısının artmasıyla çıktı turnuvalar artık yaygınlaştı. Ego bile hocalarım sayesinde tenise başladım. Alan Topu kortlarının artması eskimemiş başlayacak sporcular amacıyla de isteklendirme oluyor.” dedi.

Tenisle ayrımsız yıldır uğraştığını anlatan Tacettin Ödül ise “Tesisleri görünce bu spora akmak istedim. Hocalarımızın gözetiminde çalışıyoruz. Kendimi geliştirerek turnuvalarda muvaffakiyetli koyulmak istiyorum.” ifadelerini kullandı.Share: