Temel ve iki çocuğu depremde gardıroba sığınmış

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat’taki depremlerin etkilediği Gaziantep’te evi hasar gören kadın, deprem sırasında iki çocuğuyla gardıroba sığındıklarını anlattı.

Depremin ardından Kırıkkale’ye mevrut 32 yaşındaki Yağmur Albayram, 3 ve 5 yaşlarındaki iki çocuğu ve annesi Elif Özdemir ile Toyluk ve Spor Bakanlığına mecbur Hatice Bayan Kız Öğrenci Yurdu’na yerleştirildi.

Yağmur Albayram, AA muhabirine, depreme iki çocuğuyla Gaziantep merkezdeki 8 bükülmüş tıpkısı apartmanın 4. katındaki evlerinde yakalandığını söyledi.

Gece zelzele başlayınca çocuklarını yatak odasına getirdiğini anlatan Albayram, şöyle konuştu:

“Bu tam seçme madde başımıza düşmeye başlayınca çocuklarla gardıroba girdik ve kapısını kapattım. Birinci depremi öyle atlattık. Sonra 10 saniye kadar durdu ve o anda dolaptan geçmek istedik amma kapağı sıkıştığı için çıkamadık. Sonradan ikinci bire bir deprem oldu. Peşi Sıra sarsıntı bitti ve dolabın kapağını açmaya çalıştım fakat yıkılan duvar parçalarından belde kap sıkıştığı üzere gine açamadım. Kırmaya çalıştım olmadı. Benzeri süre sonraları zorlayarak kapağı açtım ve çocuklarla binadan çıkmayı başardık.”

Albayram, çocuklarının sarsıntı sırasında çokça korktuğunu belirterek, şöyle bitmeme etti:

“Zelzele fevk zir sallandıkça sözde bizi içine çekiyordu. İkinci zelzele başlayınca ‘buradan kurtuluşumuz bulunmayan, yıkılsın öleceksek ölelim, kalacaksak üstelik tıpkısı çaresine bakalım’ dedim. Siftinlik akıbet 10 saniyede umudumu kesmiştim ve çocuklarla halk ele tutuştuk, vedalaştık. On Paralık umudumuz yoktu ve ilk defa hakeza bir şeyle karşılaşmıştık. Cenabıhak kimseyi devasız bırakmasın. Gardırobun içerisinde çocuklarımın elini tutup, ‘şimdi uyuyacağız, daha sonradan güzel ayrımsız yerde uyanacağız ve on paralık ayrılmayacağız’ dedim. Allah bize kaçma şansı verdi. Evden çıkarken bazen duvarlar yıkılmıştı ve merdivenleri elde etmek zorundaydık fakat moloz parçaları üzerimize düşüyordu. Benzeri şekilde evden çıktık.”

Yağmur Albayram, dışarının çok itici ve adeta kalabalık yeri gibi olduğunu söyledi.

Yakınlarından 10 kişiyi kaybettiğini, bölgede ayrımsız baba ve kızının birbirlerine mahsur şekilde cenazelerinin çıkarılmasını unutamadığını dile getiren Albayram, “İlk 4-5 ahit adam su isterken utanır mı, orada canını, çocuğunu, yakını kurtarmaya müteharrik insanları ve anneleri gördükçe çocuklarım için bire bir boduç akarsu istemeye utandım. Depremden ilk bilcümle veren ellerdik. Herkesin işi gücü vardı, berhava vakti yerindeydi. Demin hayatımıza sıfırdan eksiltmek küçük ağırlık.” diye konuştu.

Albayram, annesinin dahi depreme kardeşinin evinde yakalandığını, arkası sıra birlikte Kırıkkale’ye geldiklerini aktardı.

Share: