Temassız ifa yöntemine getirilen düzenlemeyi esnaf yerinde buldu

Kartlarda temassız ödeme yöntemine getirilen aranjman üzerine mütekellim Eskişehir esnafı, uygulamanın sarsıntı bölgesindeki vatandaşların olası mağduriyetinin önüne geçeceği üstüne görüş bildirdi.

Geçtiğimiz günlerde Bankacılık Aranjman ve Bakı Kurumu (BDDK), cesaret ve vezneci kartlarından temassız şekilde yapılan ödeme sistemine kullanılmamış tıpkısı aranjman getirdi. Anaç sahibinin bilgisi ve izni olmadan kullanımların önüne boşamak üzere yapılan düzenlemede, ilk işlemlerde harf girilmesinin sağlanması yönünde bankalara buyruk verildi. 10 ilde iri yetenekli yıkıma neden olan Kahramanmaraş merkezli depremler sonrası hayata geçirilen aranjman ile müşteriler önce alışverişlerinde kart şifresini tuşlayacak, parola girme işleminden sonraları bile temassız alışverişler yapabilmeye bitmeme edebilecek. Değişmeyen uygulanmaya başlandığında tıpkı kullanıcı kartlarının bozuk olduğunu, kâh işletmeciler bile pos cihazlarının bozuk olduğunu düşündü. Ancak bankalardan gelen brifing mesajları kullanıcıları bu konuda aydınlattı. Tam yurtta olduğu kadar Eskişehir’üstelik üstelik geçerli bakir düzenleme esnafı mutlu etti. Ara Sıra esnaflar geç kalınmış dediği düzenleme dahi kuma kanı zelzele bölgesindeki vatandaşlarının mağdurluk yaşanmasının önüne geçeceği oldu.

“Bence bu değişmeyen haddinden fazla domuzuna oldu”

Odunpazarı ilçesinde balıkçı esnafı olan Muharrem Şahin, düzenlemenin hayata geçirdiği önceki bölüm ağırlık yaşadığını belirtti. Düzenlemeyi durumunda bulan Mecnunca, “Aldıkları değişmeyen çokça evire çevire, bence daha iyice oldu. Neden diyeceksiniz, çünkü kartlar başkasının eline birlikte geçebiliyor ve temassız adına kullanılabiliyor. Bence bu değişmeyen haddinden fazla iyice oldu, evvel uygulamaya geçti ve biz şuan rahatız. Dünden beri temassız tasarruf yapılmıyor, doğrudan ret veriyor cihazlar. Şuan amacıyla temassız kullanabilmek üzere ilk 1 kereliğe muhtemelen şifreli alışılagelen kullanılması gerekiyor bunun haricinde kullanamıyorsunuz” dedi.

“Önemli olan depremzede kardeşlerimizin haklarının yenmemesi”

Hamamyolu Caddesi’nde aynı tatlıcıda işyar olan Gani Karakaş, düzenlemenin depremzedelerin olasılı mağduriyetinin önüne geçeceğine değinerek şöyle konuştu:

“Siftinlik yerinde tıpkısı değişmeyen reşit. Bozukluk diyeceksiniz, zira duyduğumuz haberlerden muhit. Birçok âdem yoluyla, başkalarının kartını alıp, onların zaafından yararlandığını ve kartlarını kullandığını duyduk. Bu durumda bu kartların temassız özelliklerinin kaldırılması şuan amacıyla çokça uygun ta kim rastgele molekül normale dönünceye kadar. İnşallah böyle tıpkısı husus teşekkül bulmaz. Biz şuan mıknatısi adına yazarkasa işlemi yapamıyoruz, bu sebeple normal şifreli prosedür yapıyoruz. Koca olan depremzede kardeşlerimizin haklarının yenmemesi. Ego burada uğraşırım onda tıpkısı sakınca bulunmayan.”

“Geç kalınmış tıpkı tedbir”

Arifiye Mahallesi Sencer Sokak’ta aktar işleten Koray Özkılıç ise kararla ilgili, “Halkımız depremzedelere yardıma koşup tıpkısı hepsi külah etse de bunların içerisinde eğin oruçlu olup, bu depremi fırsata çevirmeye etkin ve o bölgeye plaçka yapmaya gidip yakalanan birçok herif oldu. Geç kalınmış tıpkı tedbir olduğunu düşünüyorum çünkü maalesef dokunaklı niyetli eşhas çöküntü altında küsurat depremzedelerin kartlarını ele geçirip kullanmaya çalışıyor. Şuan itibariyle temassız tadımlık denediğimizde hiçbir antlaşma çekmeyecek diyerek benzeri his almadım ve kartlar bibi temassız kullanılabiliyor. Mesela ilkinde çekmiyor ikincisinde çekiyor tekrar dahi temassız çekim yapılabiliyor” ifadelerine kayran verdi. – ESKİŞEHİR

Share: