Tecim Bakanı Muş, Trabzon’da “Türkiye İhracat Seferberliği Zirvesi”nde konuştu: (2)

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, “Özellikle bu vergi oranları faziletli olan ürünlerde yaşanan gâh problemler var, vasıta dışılıklar var. Aynı taraftan o alanları anahtar altına almaya çalışıyoruz, onunla ilişkin ayrımsız düzenleme üzerinde çalışıyoruz.” dedi.

Bakan Muş, Sabahleyin Gazetesi yoluyla Ortahisar ilçesindeki bire bir otelde planlı Türkiye İhracat Seferberliği Zirvesi’nde, Rakiplik Kanunu’nda yapılacak değişiklikte anlaşılan bire bir noktaya geldiklerini söyledi.

Bu strüktürel düzenlemelerin yumruk, müşkül olduğunu ve üzerinde haddinden fazla çalışılması gerektiğini tabir fail Muş, “Ayrımsız noktaya büyüklüğünde geldik, şipşak süratle tamamladık diyebilirim. Tığ bu işin teknik boyutunu çalışıyoruz, tabii nihayetinde YANLIŞSIZ Parti grubundan milletvekilleri bunu değerlendireceklerdir. Tığ onlara gereken desteği vereceğiz ama biz kendi tarafımızdan maharet aşamayı kurnaz kabilinden benzeri durumdayız. Zımnında ahir süreçte hızlı bire bir şekilde DÜRÜST Parti grubuna gideceğiz, onlardan bunu vermesini bekleyeceğiz.” diye konuştu.

Bakan Muş, düzenlemelerin içeriğine ilişik şu değerlendirmede bulundu:

“Tığ elektronik tecim alanını düzenledik, bu karışık alanı, çıktı münasebet yeriyle alakadar olan ancak dijital tutum, dijitalleşme hoppadak aksata yerleri veya e-tecim dediğimiz ‘aldatma-sat’tan oluşan bire bir kayran değil. Bunun içerisinde apayrı platformlar de var. Dijital apayrı hizmet veren yapılar üstelik var, nedeniyle bunlarla müteallik rakiplik hukukunda yeni tanımlamalar, yeni tensikat yapılması gerekiyor. Burada AB’nin yaptığı düzenlemeler var. Avrupa, rakiplik hukukunda bazen değişikliklere gitti. Amerika’nın yapmaya çalıştığı bazı değişiklikler var, hangi ölçüde liyakatli olurlar bilemiyorum. Zımnında biz bu dijital ekonomiye yönelik rakiplik hukukunu haddizatında değiştirip güncelliyoruz, yıpranmamış tanımlamalar ekliyoruz. Elden elektronik ticaretten oluşmuyor, muamele yerlerinden oluşmuyor. E-tecim, dijital iktisat, bunun dışında haddinden fazla henüz şişman tıpkısı düz var, o alanın dahi düzenlenmesi gerekiyor. Artık dikkat edin reklam birlikte konvansiyonel medyadan bundan sonra sosyal medyaya, eksantrik mecralara kaydı. Demin bu alanla ilgili rekabet hukuku bittabi düzenlenecek, bu alanla ilişkin kuşkusuz çalışmalar yapılacak, tanımlamalar ne olacak, yaptırımlar ne olacak, uygulamalar hangi olacak? Bunlar bizim rakiplik hukuku saf kendisine geleneksele bakarak planlandığı için, yazıldığı için bu kullanılmamış alanı tanımlamanız, hukukunuza eklemeniz gerekiyor. Dolayısıyla onu ekleyeceğiz. İsimlerden tekessür farklı dijital platformlarda cıvıltı gösteren it canlı çok müşareket var. Bizim öz şirketlerimiz da var. Zımnında o hukukun tanımlanması gerekiyor, bakir tanımlamalar konulması gerekiyor. Bizim gördüğümüz dijital yapılarla dayalı hep dünya çok cesim düzenlemeler yapıyor. Zımnında biz tezelden hızlı hızlı bitirdik, bizim beklentimiz, bütçeden önce parlamentodan çıkar diye niteleyerek oranlama ediyorum.”

Bulunan eksen kapılarının kapasitelerini artırdıklarını, altyapıyı güçlendirmeye çalıştıklarını anlatan Muş, şöyle devam etti:

“Bir taraftan Gürcistan’bile yine üzerinde çalıştığımız, arkadaşların verdiği bilgiye bakarak yüzde 70’e oranda tamamladığımız bakir ayrımsız kapımız henüz var nedeniyle onu devreye alacağız. Bire Bir tarafta deniz yolunu gidermek koskocaman burada. Ro-Ro’ları koparmak majör. Zımnında hep alternatifleri değerlendiriyoruz, özellikle Avrupa’ya de Ro-Ro’ları artırmaya çalışıyoruz gidişlerde, yani sadece kara yolu taşımacılığıyla değil ama bahir yolu ve çıpa yolunu dahi kullanmanın derdindeyiz. Aynı taraftan elbette Avrupa’nın Kapıkule’den bizim Çerkezköy’e kadar, daha sonradan birlikte Halkalı’ya büyüklüğünde bağlanacak olan tıpkı model var, iki sene içerisinde o bile tamam olacak. O, Avrupa’nın raylı sistemine entegre olacak aynı suret. Onun olmasıyla beraber Çerkezköy’den imdi tığ trenlerle beraber taşıma imkanına kavuşmuş olacağız. Bu de bizi haddinden fazla rahatlatacak amma orada bire bir, iki seneye gerekseme var. Nedeniyle Ulaştırma Bakanlığı bunun üzerine çalışıyor.”

Muş, Ermenistan ile sınır kapısı açılmasına ilgilendiren soruya, “Bunların birlikte, bahsettiğiniz Ermenistan meselesinde tabii buradaki politik gelişmeler şanlı. Orada ortaya çıkma siyasal gelişmelerde Azerbaycan, Ermenistan ilişkileri ve zımnında Türkiye’nin çokça duyarsız kalacağı bir madde değil bu. Orada aynı siyasi uzlaşı olmadan buradan bizim kapıyı açmamız yahut hesaplı olarak kâh adımları atmamız haddinden fazla baskı gözüküyor. Orada belli uzlaşılar tamam, normalleşme sağlanırsa tığ Türkiye tarafında muktezi çalışmaları yaparız, bizim altyapımız buna elverişli elhak. Haddinden Fazla aceleci bire bir şekilde uyarlanmış oluruz.” diyerek konuştu.

“Herkesi kurallara uymaya çağırma ediyorum”

Otomotiv sektörüyle ilişkin kamuoyuna muhtelif istihbarat yansıdığını, bu haberlere bakarak akıntı etmelerinin türlü olmadığını dile getiren Muş, “Onu araştırmamız geçişsiz. Aynı dolaşma birisi tıpkısı video çekmiş. Diyor kim ‘İstanbul Edirne beyninde arabalar kilometre çoğaltmak amacıyla gidip geliyorlar.’ Demin kilometreyi doldurması yetmiyor, tıpkısı de orada müddet var. 6 kocaoğlan beklemesi lazım. Demincek nedeniyle bu kaynak değil. Bunlar çekiliyor. Dolayısıyla metanetli haddinden fazla öz yayılıyor, tıpkı üstelik teknolojinin gelişmesinden kontekst herkesin içtimai medya hesabı var. Buna aynı bakıyorsun, çokça hızlı tıpkısı şekilde bu görüntüler viral oluyor ama gerçekliği öyle mi? Gerçekliği öyle değil. Nedeniyle bu gerçekleri bire bir izleme ediyoruz.” dedi.

Muş, ilan sitelerine konulan ilanları izleme ettiklerine, Bakanlıkta bununla ilgilendiren ünite olduğuna dikkati çekerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bunların hepsini inceliyoruz ve bilcümle bu işletmelere biz gittik dahi. Çoğuna de gittik. Zımnında bunlar hemen galeriler de emretmek akıllıcasına değil, bu ticari faaliyette kâin şirketler. Rent a carlar, aldatma sat özne firmalar. Bilcümle bunlar bu tanımın içerisinde. Yani çabucak galeri etmek da orada benzeri alınganlık oluyor, o esnaf tarafında üstelik. Onlar değil takkadak, kaide herkes amacıyla geçerli. Tıpkı bile şunlar söyleniyor, sizin aracılığınızla onu söylemiş olayım. Şirketin tanımında inşaat üstlenme işleri yazıyor, makine alıp satıyor. ‘Ben ticari faaliyette bulunmuyorum.’ diyor, şimdi üçten aşkın oldu mu ticari faaliyete giriyor. Dolayısıyla kurallara uymadığı devir sizin aracılığınızla bile kamuoyunu bilgilendirmiş olalım. Sonra biz bunları tayin ettiğimiz antlaşma cezalar ve yaptırımlar üstelik çokça aheste. Zımnında herkesi kurallara uymaya nida ediyorum. Biz lazım düzenlemeyi hazırladık. Grubumuzla de konuştuk. Sayın Elitaş’la görüşmemiz oldu. Şu dakika Mustafa Elitaş’ın kendisinden serencam çalışmaları yürüttüğünü öğrendim. Aynı paket hazırlığı var. O paketin içerisine bizim bu biricik maddemizi birlikte ekleyeceğini söyledi. Nedeniyle parlamento bunu bu hafta verirse, komisyondan geçeceği ve benzerleri falan derseniz, Teşrinievvel 20 kabilinden kazanç diye niteleyerek bekliyorum bildirme geç. Beklentim o yönde.”

Yapılan ihlallerin ilişkin komisyonda değerlendirildiğini belirten Muş, “Bizim amacımız insanlara ukubet cüda etmek değil. Bunları cezalandırmak değil. Bizim amacımız insanların kurallara makul şekilde ticari faaliyette bulunmasını bulmak. Tabii şurası bazıları söyleyebilir, ‘Ya aha daha ceza 200-300 bin liraya çıkmadı. Bunu yapalım.’ falanca buyurmak çok doğru değil. Temsil tığ güzel reklamdan üstelik ukubet kesebiliriz. Örneğin onun yaptırımları haddinden fazla bati. Yani sizi kandırıcı ayrımsız reklam verdiğiniz antlaşma ve tığ onu tayin ettiğimiz ahit oradaki uygulamamız çok elan kaba oluyor. Zımnında kurallı olduğu devir on paralık kimesne bahtsız olmuyor. Dizge bahtiyar oluyor.” diye niteleyerek konuştu.

Hal Yasası

Bakan Muş, nakız ve düzensiz yasasıyla ait düzenlemenin TBMM’nin gündemine gelip gelmeyeceği ve hangi adımların atılabileceğiyle ilgili istifham üstüne, hallerdeki bildirme nazik problemin pusat dışılık olduğunu, bununla ilgili ceht zarfında olduklarını, orayı umum anlamıyla ayrımsız kayıt altına almaları yerinde sistemi haddinden fazla elan niteliksiz izleme etme kabiliyetine nail olacaklarını söyledi.

Perakende sektörüyle ait Avrupa Birliği’nin yaptığı türlü tensikat olduğunu kaydeden Muş, tıpkı taraftan onları incelediklerini benzeri taraftan Türkiye’nin gerçekliklerine bile baktıklarını, o gerçekliklere akıllıca şekilde aranjman yapılması gerektiğine inandıklarını aktardı.

Muş, zaman zaman muhalefetten “Biz nüfuz olursak, bunların hepsini alacağız, site dışına taşıyacağız.” söylemler olduğunu tabir ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Şimdi gerçeklikten kopmamak geçişsiz, onlara tıpkısı derinti tedbir sağlayan ortaklık var, o hazırlık sağlayıcı şirkette etkin onlarca insan var, onlardan aksata yapan bire bir sürü vatandaş var. Gerçeklikten kuvvetsiz, ters, ayakları yere basmayan, hesaplı olmayan söylemler, yatırım yapacak insanları birlikte korkutur. Bu tıpkısı zamanda sizin konuşu olarak ortaya koyduğunuz vizyonu bile gösterir. Zımnında böyle planlı sıfır, ayakları yere basmayan bir şeyin içerisinde olmayacağız. Akla Yatkın olan, kurallı ticareti sağlayan bazı adımlar atacağız.”

Bütçe takviminin kasımdan itibaren Meclisi kilitlediğini aktaran Muş, “Encümen birlikte bütçeye odaklanıyor, meyan ayında genel kuruldan geçiyor, nedeniyle o yılı kapatmış oluyorsunuz ve hemencek akabinde ayrımsız seçim var. Bu takvim içerisinde tabiatıyla bir şekilde yetiştirmeye çalışıyoruz, üstünde çalıştığımız bu rekabet fonu bitmek amacıyla, o haddinden fazla heybetli tıpkısı düzenleme. Çokça çokça önemli, çünkü bunları zamanında yapmazsanız, zamanlı yapmazsanız sonradan çok geç kalıyorsunuz, bu kez işin ucu kaçmış oluyor. Ayrımsız misil onu önceliklendireceğiz, onu geçireceğiz.” dedi.

Muş, Bakanlığın kurallı ticaretin birlikte çöz ticareti birlikte düzenlediğini belirterek, “Alelhusus bu rüşvet oranları erdemli olan ürünlerde yaşanan bazı problemler var, kayıt dışılıklar var. Tıpkı taraftan o alanları anahtar altına almaya çalışıyoruz, onunla alakalı tıpkısı aranjman üstünde çalışıyoruz.” ifadesini kullandı..

(Sürecek)

Share: