TBMM Umumi Kurulunda, TİP’li Şık’a, “sert ve yaralayıcı sözler” kullandığı gerekçesiyle kınama cezası verildi

TBMM Umumi Kurulunda, Türkiye İşçi Partisi (TİP) İstanbul Milletvekili Ahmet Derli Toplu’a, “kaba ve yaralayıcı sözler” kullandığı gerekçesiyle tayip cezası verildi.

Umumi Kurul’de, Türk Arkeoloji ve Kültürel Miras Vakfı’nın kurulmasını içeren yasa teklifinin görüşmeleri devam ediyor.

Teklifin bir numara bölümü üstünde saraka düzlük Ahmet Şık, “hükümetin beceriksizliği” zımnında Kahramanmaraş merkezli depremlerde binlerce vatandaşın hayatını kaybettiğini istikbal sürdü.

İnsanların gerileme altında durup durup öldüğünü öne süren Şık, “Umursamazlığınızdan etraf 10 binlerce insana sahip çıkılamadı. Çıkardığınız mamure afları, kentsel transformasyon altında oluşturduğunuz getirim tezgahıyla bu yıkımın politik, türel ve aktöresel sorumlususunuz. Kalkmış, ‘helalleşelim’ diyorsunuz. İnsanlar günlerce çökme altında kötü atarak yardım dilenerek öldüler. Yok anca doyumluk, hesap vereceksiniz. Helalleşmeyecek, hesaplaşacağız.” diyerek konuştu.

Konuşmasını bütünleyen Hazır ile SELIM Tümen Manisa Mebus Erek Aydemir beyninde ağız dalaşı yaşandı. Apiko’ın, Aydemir’e müteveccih sözleri nedeniyle AK Tümen milletvekilleri reaksiyon gösterdi. Tartışmanın devam etmesi üstüne, TBMM Başkanvekili Haydar Akar, birleşime vuzuh verdi. Tartışma, sunulan arada da bitmeme etti.

Birleşimin yeniden açılmasının peşi sıra alay düzlük DÜRÜST Öğür Kol Başkanvekili Bülent Turan, Tetik’ın, konuşmasında ve ağız dalaşı sırasında harcama ettiği sözlerin, İçtüzük gereği sıkı cezası gerektirdiğini söyledi.

Görüşmelerde hükümete müteveccih sunma güç eleştirileri dinlediklerini ve notlar aldıklarını anlatan Turan, Derli Toplu’ın kullandığı kırıcı ifadeleri aynı insanın elbette dile getirdiğine şaşırdıklarını anlatım etti.

Turan, “hele sizden helallik talip var mı? Tığ sizden istemiyoruz kim helalliğimizi. O bizim milletimizle bağımız, öz güvenimiz, bu toprakların dili. Siz orada değilsiniz, anlayamazsınız.” dedi,

“İnsan dilinin altında gizlidir” diyen Turan, şöyle konuştu:

“Siz devlete, kurumlarına değme cins hakareti edip, kahvehane ağzıyla küfürleri yapıp bu devletin maaşını elbette alırsınız? Bu dahi bizim ayıbımız olsun. Çağ bu günleri bile yazacak. Bu miftah, bu yaklaşım, kusurlu bir suret. Siz bağırınca korkuyor muyuz? Siz bağırınca sorunlar bitiyor mu? Siz bağırınca yaralar sarılıyor mu? O konuşmanızın bu ülkeye, geçtim bu partiye, geçtim şahsınıza, geçtim bölgeye parça büyüklüğünde faydası oldu mu? Hepiniz üstelik biliyorsunuz Ahmet Süslü, demonstrasyon vekili. 1,5 ayda bir buraya gelecek, namına sunulan beş dakikalık konuşmada böğürecek, bağıracak, taşlama edecek ve sonrasında özlük mahallesindeki malum yere gidip çay meşrubat. Vekillik bu değil. İçtüzük gereği tartışmasız o ifadelerin karşılığı, düzen bağı gerektirir.”

TBMM Başkanvekili Haydar Akar, incelenen tutanaklar çerçevesinde TİP İstanbul Saylav Ahmet Şık’ın kullandığı “anif ve yaralayıcı sözlerinin” İçtüzük’ün ait maddesi gereği melamet cezasını öngördüğünü belirtti.

Genel Kurul’da yapılan oylamada Derli Toplu’a kınama cezası verilmesi kabul edildi.

Share: