TBMM Umumi Kurulunda, TİP’li Şık’a, “kaba ve yaralayıcı sözler” kullandığı gerekçesiyle ayıplama cezası verildi

TBMM Genel Kurulunda, Türkiye İşçi Partisi (TİP) İstanbul Saylav Ahmet Derli Toplu’a, “anif ve yaralayıcı sözler” kullandığı gerekçesiyle tayip cezası verildi.

Genel Kurul’dahi, Türk Arkeoloji ve Kültürel Miras Vakfı’nın kurulmasını içeren kanun teklifinin görüşmeleri bitmeme ediyor.

Teklifin bir numara bölümü üstünde söz alan Ahmet Hazır, “hükümetin beceriksizliği” dolayısıyla Kahramanmaraş merkezli depremlerde binlerce vatandaşın hayatını kaybettiğini ati sürdü.

İnsanların göçük altında bekleyerek öldüğünü öne süren Tetik, “Umursamazlığınızdan ufuk 10 binlerce insana ehil çıkılamadı. Çıkardığınız ümran afları, kentsel inkılap altında oluşturduğunuz rant tezgahıyla bu yıkımın politik, hukuki ve aktöresel sorumlususunuz. Kalkmış, ‘helalleşelim’ diyorsunuz. İnsanlar günlerce çökme altında üzücü atarak yardım dilenerek öldüler. Yok anca yağma, adisyon vereceksiniz. Helalleşmeyecek, hesaplaşacağız.” diye niteleyerek konuştu.

Konuşmasını bütünler Apiko ile DOĞRU Parti Manisa Saylav Hedef Aydemir ortada ağız dalaşı yaşandı. Hazır’ın, Aydemir’e müteveccih sözleri nedeniyle DÜRÜST Tümen milletvekilleri reaksiyon gösterdi. Tartışmanın bitmeme etmesi konusunda, TBMM Başkanvekili Haydar Akar, birleşime küşayiş verdi. Ağız Dalaşı, verilen arada de devam etti.

Birleşimin baştan açılmasının arkası sıra saraka düzlük DÜRÜST Tümen Kadro Başkanvekili Bülent Turan, Derli Toplu’ın, konuşmasında ve ağız dalaşı sırasında gider ettiği sözlerin, İçtüzük gereği disiplin cezası gerektirdiğini söyledi.

Görüşmelerde hükümete yönelik bildirme aheste eleştirileri dinlediklerini ve notlar aldıklarını anlatan Turan, Hazır’ın kullandığı aheste ifadeleri bir insanın lacerem dile getirdiğine şaşırdıklarını rapor etti.

Turan, “bir defa sizden helallik isteyen var mı? Tığ sizden istemiyoruz kim helalliğimizi. O bizim milletimizle bağımız, münezzeh güvenimiz, bu toprakların dili. Siz orada değilsiniz, anlayamazsınız.” dedi,

“İnsan dilinin altında gizlidir” diyen Turan, şöyle konuştu:

“Siz devlete, kurumlarına rastgele türlü hakareti edip, kahvehane ağzıyla küfürleri yapıp bu devletin maaşını nasıl alırsınız? Bu üstelik bizim ayıbımız olsun. Çağ bu günleri de yazacak. Bu dil, bu yaklaşım, kusurlu aynı form. Siz bağırınca korkuyor muyuz? Siz bağırınca mesail bitiyor mu? Siz bağırınca yaralar sarılıyor mu? O konuşmanızın bu ülkeye, geçtim bu partiye, geçtim şahsınıza, geçtim bölgeye parça kadar faydası oldu mu? Hepiniz üstelik biliyorsunuz Ahmet Derli Toplu, demo vekili. 1,5 ayda tıpkısı buraya ati, namına sunulan beş dakikalık konuşmada böğürecek, bağıracak, taşlama edecek ve sonrasında kişi mahallesindeki bilindik yere gidip öz meşrubat. Vekillik bu değil. İçtüzük gereği tartışmasız o ifadelerin karşılığı, disiplin gerektirir.”

TBMM Başkanvekili Haydar Akaret, incelenen tutanaklar çerçevesinde TİP İstanbul Mebus Ahmet Derli Toplu’ın kullandığı “kaba ve yaralayıcı sözlerinin” İçtüzük’ün ait maddesi gereği tayip cezasını öngördüğünü belirtti.

Umumi Kurul’üstelik yapılan oylamada Apiko’a takbih cezası verilmesi kabul edildi.

Share: