TBMM Umumi Kurulunda CHP, HDP ve İYİ Parti’nin ekip önerileri reddedildi

TBMM Genel Kurulunda CHP, HDP ve İYİ Parti’nin gündeme ilgili kadro önerileri kabul edilmedi.

Genel Kurulda, gündem dışı konuşmalar ve ekip başkanvekillerinin değerlendirmelerinin peşi sıra politik partilerin gündeme ilgilendiren önerilerine geçildi.

İYİ Parti’nin, “gençlerin sorunları”, HDP’nin “düzenlilik güçleri”, CHP’nin ise “yabancıların hanelere kaydı iddiaları” konularında verdiği araştırı önergelerinin civar görüşmelerinin bugün yapılmasına ilgili önerileri ele alındı.

Görüşmeler böylece İYİ Fırka, HDP ve CHP’nin ekip önerileri akseptans edilmedi.

Bu arada, HDP Batman Saylav Mehmet Ruştu Tiryaki’nin, partisinin takım önerisinin gerekçesini yayımlamak amacıyla kürsüdeki konuşması esnasında HDP’li bazen milletvekilleri, üstünde “Milletvekilimize saldıranlar da emri verenler birlikte suçludur” yazan dövizlerle Tiryaki’nin etrafında toplandı.

TBMM Başkanvekili Haydar Akaret, göz etrafında toplanan milletvekillerinin, uyarılara rağmen yerlerine geçmemesi konusunda birleşime duruluk verdi.

Akaret, aranın ardından yaptığı açıklamada, TBMM İçtüzüğü’nün 65’inci maddesine bakarak Umumi Kurulda meze kesmenin, şahsiyetle uğraşmanın ve emek düzenini bozucu hareketlerde bulunmanın yasak olduğunu söyledi.

HDP’li Tiryaki’nin konuşması esnasında bazı milletvekillerinin kısım etrafında toplanmasının Genel Kurulun çalışma düzenini bozduğunu, bu durumun İçtüzük’ün ait maddesi gereği tayip cezası verilmesini gerektirdiğini tamlayan Akar, “Genel Kurul çalışmalarının daha çok daha zinde yürütülebilmesi için sözlü ayrımsız ihtar ile yetiniyorum. Bu nev davranışların bitmeme etmesi durumunda İçtüzük’te meydan kayran sıkı hükümlerinin uygulanacağını bilgilerinize sunuyorum.” diyerek konuştu.

Daha bilahare, “dezenformasyonla savaşım düzenlemesi” kendisine tanıdık Matbuat Kanunu ile Gâh Kanunlarda Uymazlık Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin görüşmelerine geçildi.

Share: