TBMM Genel Kurulunda CHP, HDP ve İYİ Partinin ekip önerileri kabul edilmedi

TBMM Umumi Kurulunda CHP, HDP ve İYİ Partinin gündeme ilişik takım önerileri kabul edilmedi.

Genel Kurulda, gündem dışı konuşmaların ardından siyasal parti gruplarının önerileri değişik ele alındı.

CHP’nin “okullarda benzeri posta yemeğin çıkması ve eğitimde vesile eşitliğinin sağlanması” ile ilgili verdiği araştırma önergesinin ön görüşmelerinin bugün yapılmasıyla ilişkin önerisi üzerinde saraka düz CHP İstanbul Mebus Turan Aydoğan, açlığın insani aynı laf olduğunu, yoksul çocuklar için çözüm üretilmesini istedi.

Ülkenin, dirliğini ve düzenini bozan tıpkı yoksullukla yüz yüze olduğunu ileri süren Aydoğan, “Çocuklar açlıktan baygınlık geçirecek tıpkı ortama kuşkusuz feda ediliyor? Bunları Mecliste konuşalım, çözüm üzere gelişigüzel çıban yoralım.” dedi.

İYİ Parti Mersin Ağacı Saylav Anlaklı Kağan Sıdalı, Cumhuriyet’in sunma büyük kazanımlarından olan “vesile eşitliğinin kaybolduğunu” savundu.

Yoksulluğun, herkesten çokça çocukları vurduğunu rapor fail Sıdalı, “1 milyon 300 bin çocuğumuz okullarına karnı açgözlü gidiyor. Çocuklarımızın maruz kaldığı ağır ezgi beslenememe durumu, anemi, sivri zayıflık, enfeksiyon başta girmek üzere bir nice hastalığı tetikliyor, kavrama ve kavramada birlikte müşkülat ortaya çıkarıyor.” diyerek konuştu.

HDP Antalya Saylav Kemal Bülbül ise Türkiye’de öğrencilerin iri bölümünün açlığa mahkum edildiğini öne sürerek, beslenmesi yetersiz olan aynı çocuğun adaptasyonunun kabil olamayacağını anlatım etti.

SELIM Tümen Bitlis Saylav Cemal Taşar da Türkiye’nin, öğrencilere verilen destekler konusunda dünyanın sunu iyileri ortada vadi aldığını, terbiye tedrisat için hep imkanları seferber ettiklerini dile getirdi.

Okulları yeryüzü çağcıl imkanlarla donattıklarını, ibret kitaplarını, yardımcı kaynakları ücretsiz sunduklarını, kütüphanesiz okulun kalmadığını tamlayan Taşar, “Mahdut başvurusu işleyen öğrencilerimizin az daha tamamı yurtlara yerleşti. Yurtlarımızda öğrencilere verdiğimiz tagaddi yardımı günlük 25 liradan 60 liraya çıkarıldı. Değme vatandaşımızın çocuğunun arz kalifiye eğitim imkanına kavuşmasını istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

CHP’nin kadro önerisinin beraberinde İYİ Partinin “TÜİK’in açıkladığı verilere ait iddialar”; HDP’nin “Yüreklilik ve Kurtlar Kurumunun, yurtlara kalan talebi karşılayamaması ve öğrencilerin tahaffuz sorunlarının giderilmesi” ile ilgilendiren araştırma önergelerinin yöre görüşmelerinin bugün yapılması önerileri de müzakerelerin arkası sıra akseptans edilmedi.

Genel Kurulda henüz sonradan YANLIŞSIZ Parti Grubu’nun ruzname ve çalışma saatlerine ait önerisi kabul edildi.

Kabul edilen öneriyle, “Dezenformasyonla mücadele düzenlemesi” kendisine bilinen Basın Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin görüşmelerine başlandı.

Yarın Genel Kurulda, Anayasa Mahkemesi ile Şahsi Verileri Dulda Kurulunda boşalacak birer üyelik üzere seçim yapılacak.

Perşembe günü kanun teklifinin görüşmelerine bitmeme edilecek. Teklifin görüşmelerinin tamamlanamaması halinde Umumi Kurul, haftalık mücahede günlerinin dışında cuma namazı günü da çalışacak.

Bu arada CHP Kütahya Saylav Ali Fazıl Kasap’ın, Efdal Öğrenim Öğrencilerine Burs Güven Verilmesine İlişkin Kanunda Başkalık Yapılmasına Dair Yasa Teklifi’nin, aracısız Umumi Kurul gündemine alınması önerisi birlikte akseptans edilmedi.

Share: