TBMM Başkanı Şentop, 27. Dönem 5. Yasama Yılı’nı değerlendirdi: (2)

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, 27. Gün, 5. Teşri Yılı’nda, TBMM Başkanlığına 317 yasama dokunulmazlığı tezkeresinin geldiğini bildirerek, “5. Yasama Yılı’nda sunulanlarla alay malay 27. Teşri Dönemi’nin tamamında Divan Başkanlığına sunulan tezkerelerin toplamı maalesef 1600’ü geçmiştir.” dedi.

Şentop, parlamento muhabirleriyle TBMM Merasim Salonu’nda bire bir araya gelerek, sona aziz 27. Bölüm 5. Teşri Yılı’nı değerlendirdi.

Geçen yasama yılında TBMM Başkanlığına 317 teşrii masuniyet tezkeresi geldiğini belirten Şentop, “Bunlardan Diyarbakır Saylav Semra Pir üzerine planlı 2 tezkerede TBMM Umumi Kurulu tarafından teşri dokunulmazlığının kaldırılmasına değişmeyen verildi, 1 mektup ise istem konusunda Cumhurbaşkanlığına iadeli edildi. 5. Teşri Yılı’nda sunulanlarla alay malay 27. Teşri Dönemi’nin tamamında Meclis Başkanlığına verilen tezkerelerin toplamı ise maalesef 1600’ü geçmiştir.” diye niteleyerek konuştu.

Bu konuda henüz evvel meşruhat yaptığını anımsatan Şentop, teşri dokunulmazlığının yanlışlık el işi özgürlüğü anlamına gelmediğini dile getirdi. Şentop, yasama dokunulmazlığının, şahıslarından müstakil yerine, yürüttükleri teşri görevi cihetiyle milletvekillerine ara sıra arızi imkanlar tanınmasını tabir fail tıpkısı alım olduğunu söyledi.

Mustafa Şentop, tıpkı milletvekilinin yanlışlık işlediği iddiasıyla dokunulmazlığının kaldırılması irade edildiğinde yapılacak işlemlerin, TBMM İçtüzüğü’nde etraflı şekilde kurala bağlandığına bel ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu noktada Meclis’e verilen dokunulmazlığın kaldırılması tezkereleri üzerine TBMM Başkanlığının, ‘dokunulmazlığın kaldırılmasına yahut kaldırılmamasına değişmeyen verme’ şeklinde benzeri yetkisi bulunmamaktadır. Bu mezuniyet ancak TBMM Başkanlığınca kendilerine yapılacak havale işlemi sonrasında içtüzük hükümlerine akıllıca şekilde kullanılmak için, Esas ve Doğruluk komisyonları üyelerinden kurulu Karma Encümen’da ve daha bilahare TBMM Genel Kurulundadır. Nitekim Kompozit Encümen geçtiğimiz teşri yılında 2 milletvekiline ait 7 ayrıcalık tezkeresinin görüşülmesi için mecmu, akabinde aynı milletvekiline ilişkin 2 dosyada Genel Asamble marifetiyle dokunulmazlığın kaldırılmasına karar verilmiştir. Yine tıpkı özge milletvekilinin 5 dosyası için düzenlenen Kompozit Encümen raporları birlikte anca anlayış ediyorum 6. Yasama Yılı’nın başında Umumi Kurul yoluyla görüşülerek karara bağlanacaktır.”

“Salgının etkilerinin azalmasıyla etkinlikler düzenlendi”

Şentop, 5. Teşri Yılı’nda, Kovid-19 salgınının etkilerinin azalmasının, milli günleri ve bayramları önceki yıllara bakarak henüz hararetli şekilde kutlamaya izin verdiğini dile getirerek, bu sene gazi Meclis’in açılışının 102. yıl dönümü ve 23 April Millî Buyruk ve Bala Bayramı kutlamalarında, degaje katılımlı etkinliklerin düzenlenebildiğini anlattı.

15 Orak Ayı El Erki ve Milli Kontak Günü’nde de Sedir’te yâd töreni, siyasal, ışık sergisi düzenlendiğini anımsatan Şentop, TBMM’nin serencam dönemde yasama ve teftiş faaliyetlerinin yanında mebus diplomatlık alanında birlikte kırıcı emek harcadığını anlatım etti.

Mustafa Şentop, TBMM’nin ve milletvekillerinin, Türkiye’nin “girişimci ve insanca aut siyaset” ilkesiyle eğlenceli şekilde mikro dışındaki muhataplarıyla majör görüşmeler ve çalışmalar gerçekleştirdiğini dile getirerek, “Nazik ehemmiyet atfettiğimiz mebus diplomasi faaliyetleri kapsamında ego üstelik TBMM Başkanı kendisine çokça sayıda arsıulusal derinti, ikili görüşme, mülakat ve heyet kabulleri kabilinden benzeri sekans aut ilişkiler faaliyetinde bulundum.” açıklamasında bulundu.

Bir çokça görüşme talebi ve davetin bulunduğunu ancak hepsine katılmanın olabilir olmadığını aktaran Şentop, bu kapsamda geçtiğimiz teşri yılında 11 ülkeye resmi ziyaret gerçekleştirildiğini, 8 değişik ülkeden parlamento heyeti ağırladıklarını ve arsıulusal sorunlara hal önerilerinin ele alındığı 3 arsıulusal konferansa ocak sahipliği yaptıklarını kaydetti.

Şentop, bu faaliyetlerin yanında bu dönemde TBMM Başkanı sıfatıyla 48 farklı talih ve 3 arsıulusal örgütten Reisicumhur, Sedir Başkanı, Hükümet Başkanı, uluslararası teşekkül veya parlamento başkanı ve başka oran yetkilileriyle 119 ikili mülakat yaptıklarını hatırlatarak, “Bilcümle bu görüşmelerde ülkemiz lehine bir abuhava oluşturmuş olmaktan sevinme duyuyorum.” sözlerini harcama etti.

ÇAKER’li Pelosi’nin Ermenistan ziyareti

TBMM Başkanı Şentop, geçen teşri yılında saylav diplomatlık faaliyetleri kapsamında, çevrim süresince ortaya sâdır uluslararası krizlerle ilgili korkulu benzeri telefon diplomasisi yürüttüğünü üstelik vurgulayarak, Azerbaycan’ın doğru davasında yanı sıra saha ahzetmek hesabına yapılan faaliyetlere dikkati çekti.

Türkiye’nin, arsıulusal hukuktan kaynaklanan haklarının korunması noktasında seçme ahit Azerbaycan’ın beraberinde vadi aldığını, artık dahi beraberinde yer almaya bitmeme edeceğini belirten Şentop, “Tığ, yanı başımızdaki bu bölgede barışın tesisi üzere ceht gösterirken, yakın devir geçmiş mevkidaşım ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin tahrik edici ve krizi tırmandırıcı Ermenistan ziyaretine özen başlamak isterim. Maatteessüf bu ülfet, BM Güvenlik Konseyi kararlarını hiçe sayan, BM Asayiş Konseyinin, AGİT’in, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisinin birçok kararında işgalci namına nitelendirilen Ermenistan’ı, uluslararası hukuka hilaf bu kabil hâller ekspozisyon üzerine cesaretlendirmekten öte ayrımsız amaca bakım etmeyecektir.” değerlendirmesinde bulundu.

Şentop, Azerbaycan ile topraklarını obstrüksiyon fail Ermenistan arasındaki sorunun çözümü için AGİT gözetiminde kurulan Minsk Grubu’na dahil ülkelerin, sorunun çözümünde sınıfta kaldığını dile getirdi.

Mustafa Şentop, 28 almanak süreçte bu grubun adam başkanlarından birisinin, meclis başkanının Ermenistan’ı görüşme ettiğini hatırlamadığını anlatım ederek, şöyle devam etti:

“BM Asayiş Konseyi ve AGİT başlamak üzere, uluslararası bir nice kurumun Ermenistan’ı işgalci kendisine belirleme ve car ettiği bu 28 yıllık süreç içerisinde sorunun çözümü için hakikat manada hiçbir aşama atmayan, adeta kılını kıpırdatmayan Minsk Grubu koca başkanlarından birisi olan KÖLE’nin Temsilciler Meclisi Başkanı’nın, bütün de çıktı Azerbaycan’ın ‘Madem bu sorunu siz çözemiyorsunuz, o ant ego bunu zat imkanlarımla çözerim’ dediği ve üstünlük aldığı, amiyane üstelik zat topraklarını obstrüksiyon altından kurtardığı bir süreçte Ermenistan’ı ziyaret etmesi, havza barışını zedeleyen dokunaklı niyetli ve sorumsuzca bire bir tavırdır.”

Şentop, Pelosi’nin Ermenistan’dahi olduğu günlerde neşeli aynı milletvekili grubuyla Azerbaycan’a eş anlı ziyaret planladıklarını ancak Azerbaycan Milli Meclisi Başkanı Sahibe Gafarova’nın büyüklük dışında olması dolayısıyla bu ziyareti gerçekleştiremediklerini belirtti.

“Türkiye dinç ise hepimiz güçlüyüz”

Gazi Sedir’in, tıpkı yüzyıl geçmiş vatanın birliğini, milletin bağımsızlığını, hürriyetini muhafaza amacıyla sergilediği kararlılığı ve zorluklarla savaşım azmini bugün üstelik sebatla koruduğunu, çalışmalarını bu şuurla yürüttüğünü vurgulayan Şentop, “Dünyanın büyük dönüşümler yaşadığı şu ant diliminde hepimize düşen ‘yeniden nazik Türkiye’ davasının enerjik, yüğrük ve yurtsever neferleri adına bu mutlu yurt amacıyla harıldamak ve ona müstahak kişiler olabilmektir.” ifadesini kullandı.

Türkiye’nin, dünyada barış için olağanüstü gayret gösteren tıpkı büyüklük kendisine öne çıktığını ve gerçekleştirdiği girişimlerin sonuçlarının birlikte tüm dünyaca takdir edildiğini anlatan Şentop, kendilerine düşenin sükse çıtasını elan yukarılara dayanmak olduğunu söyledi.

TBMM Başkanı Şentop, şu görüşleri paylaştı:

“Türkiye hayatiyetli ise hepimiz güçlüyüz, Türkiye avangart ise hepimiz öndeyiz. Ülkemizi ilkin TBMM tevessül etmek amacıyla, tüm kurumlarıyla öne çıkarmaya, başarıyı sürekli adımlarla sağlamlaştırmaya ve kurumlarımızın saygınlığını artırmaya sonuna büyüklüğünde çaba göstereceğiz.

Bu vesileyle, TBMM’nin ilk başkanı Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ü, istiklal ve özgürlük kahramanlarımızı, aziz şehitlerimizi, gazilerimizi ve başta 1. Meclis üyeleri atılmak amacıyla bu kutsi bina altında görev etme onuruna erişerek ebediyete ölüm etmiş bilcümle milletvekillerimizi aynı el daha yağmur, şükran ve şükranla özge ediyorum.”

(Bitti)

Share: