TARIMIN BAŞKENTİ KONYA, GASTRONOMİNİN BAŞKENTİ OLACAK

MEVLANA’nın şehri ve tarımın başkenti Konya deminden gastronominin başkenti kalkışmak için kolları sıvadı. Bir Nice medeniyetlere ev sahipliği işleyen Konya 10 bin almanak aşındırmak kültürünün tanıtımı için bu yıl ikincisi olan Gastrofest’te yüzlerce lezzeti görücüye çıkarttı. Konya Büyükşehir Şehremini Kasıt İbrahim Altay, Konya’nın 10 bin almanak yemek kültürünün tanıtımı amacıyla bu sene ikincisini gerçekleştirdikleri Gastrofest’in kırıcı ilgi gördüğünü söyledi. Başbuğ Altay, ‘Konya, tarımın başkenti olduğu üzere daha çok inşallah gastronominin da başkenti olacak. Bir payitaht site namına bu konuda üstümüze sakıt sorumluluğu arz bol şekilde yarmak üzere çabalama sarf ediyoruz. Herkesi Gastrofest üzere Konya’ya davet ediyorum.’ dedi.

Konya Büyükşehir Belediyesi’nin Konya’nın yemek kültürünün tanıtımına ulama tedarik etmek amacıyla bu sene ikincisini düzenlediği Konya GastroFest, Kalehan Atalar Bahçesi’nde her bölüm on binlerce ezgi tutkununu ağırlıyor. Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Maksat İbrahim Altay, Konya’nın Çatalhöyük’ten itibaren haddinden fazla sayıda medeniyete aile sahipliği eden, üreten tıpkı şehir olduğunu belirterek, bu yönünü gelen misafirlere aktarmak istediklerini tabir etti. Başbuğ Altay, ‘Hepinizin bildiği kabilinden aslında tıpkı özdek nerede üretiliyorsa orada yenir. Zımnında Konya, bu ürettiklerini yeryüzü iyicene şekilde sofraya sunmak üzere haddinden fazla kırıcı bire bir çaba sarfiyat etmiş ve 10 bin yıldır oluşturduğu kültürü şu an itibariyle biz dahi gastronomi festivaline mevrut ziyaretçilerimize sunmaya hız ediyoruz. Haddinden Fazla ağır sıklet benzeri iştirak var. Alelhusus şehir dışından haddinden fazla kilolu bir katılma var. Bu vesileyle hele bölge coğrafyamızdan; Ankara’dan, Eskişehir’den, Aksaray, Karaman, Niğde’den misafirleri beklediğimizi alelhusus ifham etmek isterim.’ dedi.

‘BU FESTİVAL ATEŞBAZ-I VELİ HAZRETLERİNE İTHAFEN DÜZENLENİYOR’

Düzenlenen festivalde anne temanın Ateşbaz-ı Iye olduğuna aksan eden Komutan Altay, ‘Konya denilince akla geçmiş gelen Hazreti Mevlana’dır. Hazreti Mevlana’nın aşçısı dahi Ateşbaz-ı Iye Hazretleri… Aslında Gastronomi festivalimizi Ateşbaz-ı Veli Hazretleri’ne ithafen düzenliyoruz. Bizlere rastgele devir bu konuda bindi olan Emine Erdoğan Hanımefendi’nin ve Mekân Şehircilik Bakanı’mızın katılımıyla Ateşbaz-ı Iye Türbesi’nden getirilen tuzu Toyga Çorbası Çorbası’na katarak başlangıcı gerçekleştirdik. Sayın Emine Erdoğan Hanımefendiye ve Sayın bakanımıza katılımları için hemşehrilerim namına teşekkür ediyorum.’ diyerek konuştu.

‘KONYA GASTRONOMİSİ VAKIT KAYBETMEDEN ETLİEKMEKLE SINIRLI DEĞİL’

Konya’nın bayrı tıpkı aşındırmak kültürüne erbap olduğunu fakat artık etliekmekle tanındığını dile getiren Başkan Altay, şöyle dedi: ‘Konya denilince sunma muhteşem kemirmek etliekmek. Hepimizin bile en çokça sevdiği’ Ama Konya’yı elden etliekmekle yakalamak büyük bire bir butlan olur. Konya’nın coğrafi işaretli ürün referans sayısı 100. Şu asıl kadar 60 coğrafi ürünün işaretini almış olduk. Nedeniyle Gastronomi festivaline geldiğinizde etliekmeğin dışında; su böreğimizi, fırın kebabımızı, yağ somunumuzu, müzelik peynirden yapılan yemekleri, börekleri görebileceğiniz kadar sac arası ilkin tevessül etmek için; höşmerim helvası üzere tatlılarımızı ve içeceklerimizi da görebileceğiniz benzeri festival hazırladık.?

‘GASTROFEST ÇABUCAK BEDENLERİ DEĞİL GÖNÜLLERİ BIRLIKTE DOYURACAK’

Bu sene ikincisi planlı GastroFest’te kemirmek dışında mütenevvi içtimai etkinliklerin bile hazırlandığına işaret eden Komutan Altay açıklamasında, ‘Sadece bedenleri amonyaklamak yetmiyor. Bunun için biraz birlikte gönülleri doyuracak işlemler bile yapıyoruz. Alelhusus ayrıntılar için majör etkinlik alanları oluşturduk. Mevrut ziyaretçilerimizi, çocuklarımızı uyumlu tıpkısı büro bekliyor. Pazar akşamına kadar Konya’da gastronomi adına seçkin öz var.’ dedi.

‘KONYA 365 AKTARILMA ZİYARET EDİLEBİLECEK BİR ŞEHİR’

Başkan Altay, gelişen ve büyüyen Konya’nın gastronomi alanında mehabetli ayrımsız vadi edindiğine özen çekerek şu sözleri kullandı: ‘Konya, tarımın başkenti olduğu üzere artık birlikte inşallah gastronominin ayrımsız başkenti olacak. Tıpkısı başkent şehir namına bu konuda üstelik üstümüze sakıt sorumluluğu yer bereketli şekilde tercüman olmak için çabalama sarfiyat ediyoruz. Herkesi Konya’ya çağırma ediyorum. Gastrofest’e gelemedik diye üzülmeyin. Konya 365 dönem müzakere edilebilecek bire bir şehir?Share: